logotyp tvn24

Magazyn TVN24

Lista tematów

  • 1
    Jakub Majmurek Nikt nie dawał mu szans. Kto dziś założy się, że Jaki nie wygra?
  • 2
    Bartosz Żurawicz Dbał o nią jak wzorowy mąż. Zabił jak okrutny kat
  • 3
    Jakub Loska Chudną średnio 11 kilo rocznie . Gotówka waży więcej niż zakupy
  • 4
    Katarzyna Zdanowicz Domy wielkie, szkoły prywatne, wakacje w tropikach. Polacy kończą u psychiatry
  • 5
    Maciej Michałek To nie jest raj dla kobiet. Kraj, który potrzebuje seksmisji
  • 6
    Monika Winiarska Mówił, że nie kocha go Bóg. Zgotował ofiarom 11 minut piekła
logotyp tvn24

Magazyn TVN24

Jakub Majmurek

Nikt nie dawał mu szans. Kto dziś założy się, że Jaki nie wygra?

Zobacz

Podziel się

Patryk Jaki startował ze słabszej pozycji i zdaniem wielu komentatorów nie miał żadnych szans w realnej walce z Rafałem Trzaskowskim o Warszawę. Dziś jednak nikt w stu procentach nie zaryzykuje tezy, że Jaki nie może wygrać wyborów. Dla Magazynu TVN24 pisze Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej".

Formalnie kampania samorządowa dopiero się zaczyna, warszawiacy mogą mieć jednak wrażenie, że jest przynajmniej na półmetku. Dwaj główni kandydaci do stołecznego ratusza – Rafał Trzaskowski i Patryk Jaki – ruszyli z "prekampanią" już na początku wakacji. Te dobiegają końca, można więc pokusić się o próbę podsumowania dotychczasowego etapu walki o warszawski samorząd.

Prekampania dla Jakiego

Kto w tym momencie wygrywa w wyścigu? Wydaje się, że Patryk Jaki. To on prowadzi bardziej dynamiczną i przebojową kampanię, skuteczniej dociera do wyborców ze swoim komunikatem.

Widać to w sondażach. Kampanię Jakiego dobrze ocenia 41 procent badanych, źle 36 procent. Odwrotnie u Trzaskowskiego. Choć prowadzi w plebiscytach poparcia, to 40 procent badanych uważa jego kampanię za złą, a 36 procent za dobrą (Kantar Millward Brown SA dla "Faktów" TVN i TVN24).

21.08.2018 | Kampania Jakiego oceniana lepiej niż Trzaskowskiego. "Potrzebna jest pełna mobilizacja" / Wideo: Krzysztof Skórzyński/Fakty TVN
Żaden z licznych trupów w szafie kandydata Zjednoczonej Prawicy jak dotąd mu nie zaszkodził. Ani układ władzy, który polityk Solidarnej Polski miał stworzyć w Opolu, ani brak dużej ustawy reprywatyzacyjnej czy rola kandydata w przyjęciu przez Sejm fatalnej dla wizerunku Polski ustawy o IPN, z której, po miesiącach dyplomatycznej wojny, obóz władzy musiał się wycofać.

Jaki zbierał pochwały nawet od mediów i polityków dalekich od Nowogrodzkiej. Doceniano jego zaangażowanie, determinację, fakt, że autentycznie chce mu się podjąć walkę. Bez wątpienia kandydat Zjednoczonej Prawicy pokazał w kilku ostatnich tygodniach polityczny talent i pracowitość, których niekoniecznie się po nim spodziewaliśmy. Konsekwentnie wychodził na spotkanie elektoratu w nie zawsze przychylnym dla siebie terenie, unikając przy tym rażących błędów. Choć znany był z języka równie mało subtelnego i brutalnego, jak ten, którym posługuje się minister Błaszczak, w Warszawie nie powiedział jak dotąd niczego, co byłoby w oczywisty sposób kompromitujące.

Kandydat PiS startował ze słabszej pozycji i zdaniem wielu komentatorów nie miał żadnych szans w realnej walce z Trzaskowskim o ratusz. Dziś nikt nie zaryzykuje tezy, że Jaki nie może wygrać tych wyborów. W sondażach z ostatnich miesięcy wyraźnie widać tendencję: przewaga Trzaskowskiego topnieje. W czerwcu i lipcu mieściła się w przedziale 5-7 punktów procentowych, w ostatnich sondażach to już tylko 2-3 punkty procentowe (sondaż Kantar Millward Brown SA dla "Faktów" TVN i TVN24).

Wyniki sondażu Kantar Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24 - I tura wyborów w Warszawie / Źródło: tvn24

Co Trzaskowski zrobił źle?

Na ile topniejąca przewaga jest winą kandydata PO? Z pewnością w pierwszym etapie kampanii Trzaskowskiemu było zwyczajnie trudniej. Łatwiej jest atakować z pozycji, gdzie niewiele ma się do stracenia niż bronić pierwszego miejsca jako faworyt. Pogoń młodego pretendenta za liderem w naturalny sposób przyciąga uwagę, a nierzadko i sympatię obserwatorów. Kandydata PO obciąża także normalne w demokracji zmęczenie dwunastoma latami nieprzerwanych rządów tej partii w stolicy oraz ciągnący się za nią skandal reprywatyzacyjny.

Trzaskowski popełnił przy tym sporo błędów. Na początku wyraźnie zlekceważył Jakiego i trochę przespał pierwszy etap "prekampanii". Sprawiał wrażenie, jakby się mu nie chciało. Podłożył się także serią postów w mediach społecznościowych – po każdym z nich sztab Jakiego mógł zacierać ręce z radości. Kandydat PO chwalił się w nich zasłużonymi dla historii, dobrze urodzonymi przodkami, protekcjonalnie "witał" w stolicy pochodzącego z Opola Jakiego, wreszcie wspominał, jak Bronisław Geremek uczył go "cywilizacji europejskiej po francusku". Zwłaszcza ten ostatni wpis wywołał powszechne kpiny i ataki na kandydata PO, nie tylko ze strony sympatyków Jakiego, ale także stronników i liderów opinii lewicy, stanowiącej naturalną rezerwę głosów Trzaskowskiego w drugiej turze.

Ruszył wyścig o Warszawę. Stawka jest wysoka, ale zobowiązania jeszcze większe / Wideo: Fakty TVN

Za kilka lat te reakcje na wpisy Trzaskowskiego mogą wydawać się trochę przesadzone, ale dziś – czy nam się to podoba, czy nie - w polityce silnie dominuje pierwiastek populistyczny, niechętny elitom. Najgorsze, co może zrobić kandydat na wysoki urząd, to dostarczyć przeciwnikom argumentów, żeby dało się go przedstawić jako członka kasty, która nie dostrzega problemów "zwykłych ludzi".

Na razie burza wokół niefortunnych wypowiedzi Trzaskowskiego trochę się uspokoiła, kampania kandydata PO odzyskała rytm i tempo – ale można się spodziewać, że temat "przywileju" wróci jeszcze w kampanii. Choć Patryk Jaki sam jest synem prominentnego samorządowca z Opola, lubi przedstawiać się jako "zwykły chłopak spod bloku" i z pewnością będzie rozgrywał antyelitarne karty przeciw konkurentowi.

Wymiana ciosów zamiast debaty

Do tej pory kampania miała też mało merytoryczny przebieg. Przypominała bardziej bokserski pojedynek niż poważną debatę. I to wcale nie dlatego, że kandydaci nie przedstawili żadnych propozycji programowych. Trzaskowski na samym początku "prekampanii" zaprezentował zestaw dość spójnych postulatów, składający się na nowoczesną, raczej prospołeczną korektę polityki ratusza Hanny Gronkiewicz-Waltz, sprytnie przechwytującą szereg postulatów ruchów miejskich. Jan Śpiewak i koalicja Wygra Warszawa przedstawili z kolei dwa bardzo ambitne projekty: potężny program budownictwa mieszkaniowego w stolicy oraz plan założenia Warszawskiego Parku Centralnego na placu Defilad. Patryk Jaki niemal co tydzień sypie jakąś nową propozycją - ostatnio budowy dwóch nowych linii metra w stolicy.

Kandydaci i ich sztaby sceptycznie odnoszą się jednak do tych propozycji. Zamiast rozmawiać o programach, urządzają maratony spotkań z wyborcami oraz wzajemnie się atakują. Bliskie PiS media zlustrowały warszawski ratusz pod kątem komunistycznej przeszłości jego urzędników, by zaatakować w ten sposób kandydata PO. Sztabowcy PO w rewanżu ujawnili antysemickie wpisy skarbnika kampanii Jakiego. Wpis pochodził co prawda sprzed wielu lat, ale - jak się okazało - skarbnik i radny PiS jeszcze kilka tygodniu temu pokpiwał sobie w rasistowskim tonie z "nie dość francuskiej" dla niego piłkarskiej reprezentacji Trójkolorowych. Jakiego – wyciągając bliskie PiS osoby uwikłane w niejasne sytuacje z reprywatyzacją – atakuje też Jan Śpiewak. Wszystkich kandydatów na rozwieszonych w całym mieście bilbordach stara się zdyskredytować radny i były burmistrz Ursynowa Piotr Guział.


Trzaskowski i Jaki o słupkach, korkach i parkingach. Komunikacja z wyborcami / Wideo: Fakty TVN
Oczywiście, osobiste spotkania z wyborcami są ważne. Fakt, że Jaki przyciąga osoby o poglądach skrajnie prawicowych też nie powinien być bez znaczenia dla wyborców. Warto pamiętać, że – jak ujawnił dziennikarz Jan Kunert, a za nim koalicja Wygra Warszawa – za "prekampanię" Jakiego w mediach społecznościowych odpowiadał Dariusz Matecki – sympatyk ONR i skrajnie nacjonalistycznego byłego księdza Jacka Międlara.

Tym niemniej dobrze byłoby, gdyby kandydaci na poważnie zaczęli rozmawiać, jak rozwiązać najbardziej dokuczliwe problemy Warszawy. Choćby mieszkaniowy. Ceny mieszkań i czynszów w Warszawie nie tylko drenują budżety mieszkańców miasta, ale także stanowią barierę dla rozwoju stolicy. Kampania tylko by na tym zyskała, gdyby kandydaci wspólnie usiedli i skonfrontowali swoje pomysły na miasto, w którym mieszkańcy stoją przed wyborem: drogi kredyt spłacany przez całe życie, najem pochłaniający połowę pensji albo mieszkanie na źle skomunikowanych peryferiach.

Warto też, by sztaby częściej punktowały słabości propozycji konkurentów. Na razie błyskotliwie udało się to tylko organizacji miejskich aktywistów Miasto Jest Nasze. Wspólnie ze swoimi partnerami z Sofii, MJN inteligentnie wyśmiało plany Jakiego, by w rozbudowie warszawskiego metra wzorować się na stolicy Bułgarii. Jak się okazuje, kandydat prawicy nie sprawdził, że budowa metra w Sofii wyssała środki na transport publiczny, czego efektem są zamykane linie tramwajowe i przestarzały tabor w innych środkach transportu niż metro. Rozbudowane metro nie zastąpiło pozamykanych połączeń, w efekcie procent obywateli korzystających z transportu publicznego w Sofii wyraźnie spada – z pewnością nie jest to wzór dla stolicy Polski.

Jednak Trzaskowski?

Jak potoczą się wybory? W pierwszej turze ciekawe będzie to, czy do pojedynku Trzaskowski - Jaki realnie dołączy się ktoś trzeci: czy będzie to Jan Śpiewak, Marek Jakubiak, którego ostatecznie wystawi Kukiz ’15, czy Andrzej Rozenek z SLD.

Najdynamiczniejszą z nich wszystkich kampanię ma na razie Śpiewak. Kandydat lewicy i ruchów miejskich wykonał zaskakujący manewr. Zamiast wspólnie z Jakim atakować ratusz i Trzaskowskiego, skupił się na odsłanianiu tego, jak w reprywatyzację uwikłany jest PiS. Może to bardzo pomóc ostatecznemu zwycięstwu Trzaskowskiego. Jeśli Śpiewak chce zrobić sensowny, przekraczający 10 procent wynik, musi jednak zacząć silniej akcentować własną pozytywną wizję miasta, koncepcje odróżniające go zarówno od Jakiego, jak i kandydata PO.

W drugiej turze najpewniej zmierzą się Jaki i Trzaskowski. Kto wygra? Mimo wszystko chyba Trzaskowski. Wskazuje na to i historia, i układ sił w pierwszej turze. Kandydat PiS ostatnim razem wygrał wybory w stolicy w 2002 roku. W 2015 roku Komorowski miał tu nad Dudą około 180 tysięcy głosów przewagi, trochę mniej połączony blok PO i Nowoczesnej nad PiS. Bez względu na to, ile błędów zrobi Trzaskowski, trudno mu będzie roztrwonić ten kapitał.

Wyniki sondażu Kantar Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24 - II tura wyborów w Warszawie / Źródło: tvn24

Poza tym Jaki nie ma w zasadzie rezerw w drugiej turze. Nawet, jeśli przegra pierwszą niewielką większością głosów, to skąd ma czerpać poparcie w drugiej? Częściowo od Korwina i Jakubiaka, ale elektoraty Śpiewaka, Rozenka i PSL-u zagłosują w przeważającej większości na Trzaskowskiego. Silna niechęć do PiS w stolicy i lęk o to, co z nią może zrobić Jaki, zapewne skutecznie zmobilizuje wyborców przeciw wiceministrowi sprawiedliwości.

Te wybory zmienią nie tylko Warszawę

Ktokolwiek w stolicy wygra, wyniki wyborów będą miały ważkie konsekwencje dla krajowej polityki. Klęska Trzaskowskiego wywołałaby zapewne panikę w PO i może nawet wykoleiłaby Koalicję Obywatelską. Natomiast Jaki w ratuszu wzmocniłby na tyle Solidarną Polskę w układzie władzy, że przeciwnicy partii Ziobry - dla zachowania równowagi w szeregach Zjednoczonej Prawicy - pewnie zażądaliby czegoś dla siebie w rządzie i rządzonym przez Jakiego mieście.

Wygrana Trzaskowskiego mogłaby też być czynnikiem przyspieszającym pokoleniową i programową przemianę PO. Zwłaszcza, jeśli partia odnotowałaby znaczne straty w sejmikach, a aktyw obwiniłby za to obecne kierownictwo z Grzegorzem Schetyną na czele.

Jeśli koalicja Wygra Warszawa zajęłaby mocne trzecie miejsce i uzyskałaby swój klub w radzie miasta, to wzmocniłoby to nadzieje wszystkich tych, którzy czekają na trzecią, lewicową siłę, zdolną rozbić duopol PO - PiS.

Jedno jest pewne. Na kogokolwiek będą państwo głosować w Warszawie, głos ten będzie miał znaczenie.

Wybory samorządowe 2018 »

Przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego przerwał obrady / Wideo: tvn24
  • Przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego przerwał obradyPrzewodniczący sejmiku województwa podlaskiego przerwał obrady
    Video: tvn24 Przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego przerwał obrady07.12 | 29 listopada odbywała się trzecia sesja sejmiku województwa podlaskiego, zwołana na wniosek radnych PiS. Przewodniczący Pilecki przerwał ją po wyborze komisji skrutacyjnej, która miała przeprowadzić m.in. wybory wiceprzewodniczących sejmiku województwa podlaskiego. W programie tej sesji znalazło się też odwołanie przewodniczącego i powołanie nowego. Przed wyborem komisji skrutacyjnej salę obrad opuścili jednak na znak protestu radni KO i PSL. Komisję udało się powołać z samych radnych PiS, ale potem przewodniczący sesję przerwał, w związku z tym, że nie uczestniczyli w niej radni KO i PSL.zobacz więcej wideo »
  • Posłowie PiS chcą ograniczyć uprawnienia przewodniczących sejmików. Do Sejmu wpłynął projektPosłowie PiS chcą ograniczyć uprawnienia przewodniczących...
    Video: tvn24 Posłowie PiS chcą ograniczyć uprawnienia przewodniczących...07.12 | Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory w sejmiku województwa podlaskiego, ale nieoczekiwanie w tajnym głosowaniu przewodniczącym został kandydat Koalicji Obywatelskiej Karol Pilecki. Kiedy podczas trzeciej sesji radni PiS próbowali odwołać przewodniczącego, ten przerwał sesję do 11 grudnia. W czwartek grupa posłów partii rządzącej złożyła w Sejmie projekt ustawy, który miałby ograniczyć uprawnienia przewodniczących sejmików.zobacz więcej wideo »
  • Radni sejmiku podlaskiego mają przerwę w obradach do 11 grudniaRadni sejmiku podlaskiego mają przerwę w obradach do 11 grudnia
    Video: tvn24 Radni sejmiku podlaskiego mają przerwę w obradach do 11 grudnia07.12 | Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory w sejmiku województwa podlaskiego, ale w tajnym głosowaniu przewodniczącym został kandydat Koalicji Obywatelskiej Karol Pilecki. Kiedy podczas trzeciej sesji radni PiS próbowali odwołać przewodniczącego, ten przerwał sesję do 11 grudnia. W czwartek grupa posłów partii rządzącej złożyła w Sejmie projekt ustawy, który miałby ograniczyć uprawnienia przewodniczących sejmików.zobacz więcej wideo »
  • Grzegorz Schetyna w "Kropce nad i" o radnym Wojciechu KałużyGrzegorz Schetyna w "Kropce nad i" o radnym Wojciechu Kałuży
    Video: tvn24 Grzegorz Schetyna w "Kropce nad i" o radnym Wojciechu Kałuży27.11 | - Korupcja polityczna, której dokonano na dolnym śląsku, czy przekupienie i zdrada członka Nowoczesnej, członka Koalicji Obywatelskiej na śląsku, to są metody, którymi posługuje się szef Kancelarii Premiera w imieniu premiera i rządzącej partii - mówił w "Kropce nad i" przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. - To są rzeczy w sprawie których złożymy doniesienie do prokuratury" - wskazywał lider PO.zobacz więcej wideo »
  • Jakub Kosoń został młodzieżowym doradcą prezydenta Zawiercia Jakub Kosoń został młodzieżowym doradcą prezydenta Zawiercia
    Jakub Kosoń został młodzieżowym doradcą prezydenta Zawiercia 22.11 | Jakub Kosoń został młodzieżowym doradcą prezydenta Zawiercia zobacz więcej wideo »
  • Prezydent Zawiercia zatrudnił 16-letniego doradcęPrezydent Zawiercia zatrudnił 16-letniego doradcę
    Prezydent Zawiercia zatrudnił 16-letniego doradcę22.11 | Prezydent Zawiercia zatrudnił 16-letniego doradcęzobacz więcej wideo »
  • PiS ma koalicjanta na Dolnym Śląsku, ważą się losy Śląska i MazowszaPiS ma koalicjanta na Dolnym Śląsku, ważą się losy Śląska i...
    Video: Fakty TVN PiS ma koalicjanta na Dolnym Śląsku, ważą się losy Śląska i...PiS zdobywa Dolny Śląsk, Koalicja Obywatelska walczy o Mazowsze. Trwają gorące rozmowy w sejmikach i gorączkowe poszukiwania koalicjanta. Języczkiem u wagi są Bezpartyjni Samorządowcy, którzy tanio skóry nie sprzedają. zobacz więcej wideo »
  • "Prawo i Sprawiedliwość absolutnie wygrało te wybory""Prawo i Sprawiedliwość absolutnie wygrało te wybory"
    Video: tvn24 "Prawo i Sprawiedliwość absolutnie wygrało te wybory"12.11 | W dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" szef kancelarii premiera Michał Dworczyk odniósł się także do wyników ostatnich wyborów samorządowych. - Od 2014 roku o dwa miliony osób powiększyliśmy grupę wyborców Prawa i Sprawiedliwości - mówił Dworczyk, dodając, że "oczywiście wynik w dużych miastach jest daleko niesatysfakcjonujący".zobacz więcej wideo »
  • "Daliśmy się zepchnąć do narożnika rzekomego eurosceptycyzmu""Daliśmy się zepchnąć do narożnika rzekomego eurosceptycyzmu"
    Video: tvn24 "Daliśmy się zepchnąć do narożnika rzekomego eurosceptycyzmu"07.11 | Dopytywany o jego opinię, Gowin podkreślił, że "trzeba przemyśleć w jaki sposób bardziej przekonująco komunikować naszą politykę zagraniczną". - Przede wszystkim w kontekście relacji z Unią Europejską, bo daliśmy się zepchnąć do narożnika rzekomego eurosceptycyzmu - precyzował. zobacz więcej wideo »
  • Gowin w "Rozmowie Piaseckiego" o wyborach samorządowychGowin w "Rozmowie Piaseckiego" o wyborach samorządowych
    Video: tvn24 Gowin w "Rozmowie Piaseckiego" o wyborach samorządowych07.11 | W wyborach na prezydentów, burmistrzów i wójtów pojawił się mechanizm "PiS kontra reszta świata" i reszta świata z nami wygrywała - stwierdził w Rozmowie Piaseckiego w TVN24 Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego. Zaznaczył przy tym, że jego obóz "bezsprzecznie wygrał" w sejmikach, które są "najbardziej adekwatne z punktu widzenia sceny ogólnopolskiej".zobacz więcej wideo »
  • Kaczyński ogłosił zwycięstwo w wyborach samorządowychKaczyński ogłosił zwycięstwo w wyborach samorządowych
    Video: tvn24 Kaczyński ogłosił zwycięstwo w wyborach samorządowych06.11 | Kto wygrał wybory samorządowe? Prezes PiS na konferencji prasowej nie pozostawia złudzeń - Prawo i Sprawiedliwość. Prezentuje mapę Polski, jednak mowa jest nie o prezydentach, ale o mandatach do sejmików. Opozycja ma inne spojrzenie na wybory.zobacz więcej wideo »
  • "Nasze zwycięstwo nie podlega najmniejszej wątpliwości""Nasze zwycięstwo nie podlega najmniejszej wątpliwości"
    Video: Fakty TVN "Nasze zwycięstwo nie podlega najmniejszej wątpliwości"Po dwóch godzinach narady w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości prezes partii robi wyborczy bilans. Na specjalnej konferencji - na dowód zwycięstwa - Jarosław Kaczyński prezentuje mapę, z której zniknęły miasta, ale która pokazuje, że w sejmikach PiS jest mocny.zobacz więcej wideo »
  • "Fakty są takie jakie są. Prawo i Sprawiedliwość odniosło kolejne zwycięstwo""Fakty są takie jakie są. Prawo i Sprawiedliwość odniosło...
    Video: tvn24 "Fakty są takie jakie są. Prawo i Sprawiedliwość odniosło...06.11 | Nasze zwycięstwo nie podlega najmniejszej wątpliwości - oświadczył we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Na konferencji prasowej zostały przedstawione dane dotyczące wyników wyborów samorządowych. - Rozumiem, że przedstawiciele komitetów, które te wybory przegrały próbują zmienić ich obraz, ale to jest abstrahowanie od faktów - dodał Kaczyński. zobacz więcej wideo »
  • Wicperezes PiS po spotkaniu kierownictwa PiS: "Jak to rozliczenia?, za sukcesy?"Wicperezes PiS po spotkaniu kierownictwa PiS: "Jak to...
    Video: tvn24 Wicperezes PiS po spotkaniu kierownictwa PiS: "Jak to...06.11 | W poniedziałek odbyło się spotkanie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Wiceprezes PiS Adam Lipiński wychodząc ze spotkania oświadczył dziennikarzom, że "nigdy nie komentujemy tego, co się dzieje na posiedzeniu prezydium Komitetu Politycznego". Dopytywany przez dziennikarzy, czy podczas spotkania były mowa o rozliczeniach wyborów samorządowych Lipiński odparł: "Jak to rozliczenia?, za sukcesy?". zobacz więcej wideo »
  • Schetyna: projekt, o którym bardzo poważnie trzeba myślećSchetyna: projekt, o którym bardzo poważnie trzeba myśleć
    Video: tvn24 Schetyna: projekt, o którym bardzo poważnie trzeba myśleć06.11 | - Myślę o tym i rozmawiam, bo widzę, że takie są oczekiwania skuteczności następnych kroków - mówił Schetyna, odpowiadając na pytanie, czy przed wyborami parlamentarnymi może dojść do połączenia się klubu Platformy Obywatelskiej z Nowoczesną lub Inicjatywą Polska. - Ja niczego nie zamykam - mówił Schetyna. - To jest projekt o którym bardzo poważnie i intensywnie trzeba myśleć, żeby być gotowym - wskazywał. Jego zdaniem, jeśli miałaby nastąpić integracja klubów, to "do końca roku”.zobacz więcej wideo »
  • "Integracja musi być prawdziwa""Integracja musi być prawdziwa"
    Video: tvn24 "Integracja musi być prawdziwa"06.11 | Grzegorz Schetyna był pytany w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl, czy jeśli chciałby rozszerzyć swój program na lewicę, to brałby pod uwagę pojedyncze osoby, czy całe ugrupowania.

- Myślę, że partie tak, jeśli będą podejmować decyzje otwartej współpracy - ocenił. Jak mówił, "jeśli będą chciały budować swoją pozycję wewnątrz, to nie ma sensu". - Ta integracja musi być prawdziwa, bo wtedy łatwiej jest zaakceptować program i łatwiej to skoordynować - podsumował lider Platformy Obywatelskiej.zobacz więcej wideo »
  • "Wolałbym, żeby był jeden kandydat""Wolałbym, żeby był jeden kandydat"
    Video: tvn24 "Wolałbym, żeby był jeden kandydat"06.11 | rzegorz Schetyna w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tv24.pl był pytany o wyniki wyborów w Gdańsku i Kielcach, gdzie w pierwszej turze kandydaci Koalicji Obywatelskiej przegrali, a Platforma Obywatelska poparła kandydatów nienależących do jej Komitetu Wyborczego Wyborców. - Wolałbym, żeby był jeden kandydat, wtedy sprawa w Gdańsku czy w Kielcach rozstrzygnęłaby się w pierwszej turze - ocenił Schetyna.zobacz więcej wideo »
  • Radom znów powiedział PiS-owi "nie" Radom znów powiedział PiS-owi "nie"
    Video: tvn24 Radom znów powiedział PiS-owi "nie" 5.11 | Kiedyś słynne z przemysłu zbrojeniowego, teraz rozgłos przynosi mu lotnisko, na którym latają jedynie jesienne liście. Jedno z większych miast regionu, które uważane było za matecznik PiS, po raz drugi z rzędu tej partii mówi nie. Drugą turę wygrał dotychczasowy prezydent, mimo że nie każdy mieszkaniec wie, jak się nazywa.zobacz więcej wideo »
  • Giertych o wyborach: życzę PiS-owi, aby powtórzył się ten wynikGiertych o wyborach: życzę PiS-owi, aby powtórzył się ten wynik
    Video: tvn24 Giertych o wyborach: życzę PiS-owi, aby powtórzył się ten wynik05.11 | Giertych powiedział, że "życzy PiS-owi takiego sukcesu, jaki teraz ogłasza, w następnych wyborach parlamentarnych". zobacz więcej wideo »
  • PKW: w II turze wybrano 649 wójtów, burmistrzów, prezydentówPKW: w II turze wybrano 649 wójtów, burmistrzów, prezydentów
    Video: tvn24 PKW: w II turze wybrano 649 wójtów, burmistrzów, prezydentów05.11 | W drugiej turze wybrano 341 wójtów, 264 burmistrzów i 44 prezydentów miast w 649 gminach i miastach - podała w poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiając zbiorcze wyniki tych wyborów. Frekwencja wyniosła 48,83 procent uprawnionych do głosowania.zobacz więcej wideo »

Podziel się
-
Zwiń

Bartosz Żurawicz

ZobaczDbał o nią jak wzorowy mąż. Zabił jak okrutny kat

Czytaj artykuł

Tytuł: Darek brutalnie zabił niepełnosprawną żonę

Jakub Loska

ZobaczChudną średnio 11 kilo rocznie . Gotówka waży więcej niż zakupy

Czytaj artykuł

Katarzyna Zdanowicz

ZobaczDomy wielkie, szkoły prywatne, wakacje w tropikach. Polacy kończą u psychiatry

Czytaj artykuł

Tytuł: Gabinety psychiatrów przeżywają oblężenie Źródło: Shutterstock

Maciej Michałek

ZobaczTo nie jest raj dla kobiet. Kraj, który potrzebuje seksmisji

Czytaj artykuł

Tytuł: Japońskie kobiety, mimo świetnego wykształcenia, często są dyskryminowane Źródło: Shutterstock

Monika Winiarska

ZobaczMówił, że nie kocha go Bóg. Zgotował ofiarom 11 minut piekła

Czytaj artykuł

Redaktor prowadząca

Aleksandra Majda

 

Autorzy

Katarzyna Zdanowicz, Monika Winiarska, Bartosz Żurawicz, Jakub Majmurek, Jakub Loska, Maciej Michałek

 

Redakcja

Mateusz Sosnowski, Aleksandra Majda

 

Fotoedycja

Mateusz Gołąb, Daria Ołdak, Karol Piątkowski, Michał Sadowski, Jacek Barczyński

 

Okładka

Krystiana Konieczna

Poprzedni weekend 18-19.08.2018
2 tygodnie temu 11-12.08.2018
3 tygodnie temu 04-05.08.2018
5 tygodni temu 21-22.07.2018
6 tygodni temu 14-15.07.2018
Zobacz wszystkie