logotyp tvn24

TVN24 NA WEEKEND

Lista tematów

  • 1
    Patrycja Król Molenbeek, przystań dżihadystów w sercu Europy
  • 2
    Noc terroru w Paryżu
  • 3
    Katarzyna Guzik Imigranci we Francji. Sukces i porażka
  • 4
    Maciej Duda, Katarzyna Guzik Czemu Francuzi mordują Francuzów?
  • 5
    Maciej Duda Szturm na wschodnie granice. Nowy szlak dla terrorystów?
  • 6
    Bartosz Żurawicz Tak wyglądałoby życie w zagrożonej Polsce
  • 7
    Tatiana Serwetnyk Paryski "prezent" dla Putina
  • 8
    Maciej Kucharczyk Inwazji lądowej na IS nie będzie
  • 9
    Jacek Stawiski Europa po zamachach. Jak przeprowadzić odwet?
  • 10
    Marek Szymaniak Bez pieniędzy nie będzie zamachów
  • 11
    Maciej Kucharczyk Gumka od majtek. Bez niej nie byłoby dżihadu
  • 12
    Jakub Kłoszewski Inni też chcą zniszczyć cywilizację Zachodu
  • 13
    Tomasz Wiśniowski Euro w strachu
logotyp tvn24

Magazyn TVN24

Patrycja Król

Molenbeek, przystań dżihadystów w sercu Europy

Zobacz

Podziel się

W czasie przemysłowego prosperity zwano ją "Małym Manchesterem". Dzisiaj to "Małe Maroko". O brukselskiej dzielnicy imigrantów Molenbeek-Saint-Jean po raz kolejny jest głośno, tym razem w związku z paryskimi zamachami. Właściwie po każdym ataku terrorystycznym w Europie tropy wiodą śledczych do tej - zdominowanej przez ludność o arabskich korzeniach - części Brukseli.

W czasie przemysłowego prosperity zwaną ją "Małym Manchesterem". Dzisiaj to "Małe Maroko". O brukselskiej dzielnicy imigrantów Molenbeek-Saint-Jean po raz kolejny jest głośno, tym razem w związku z paryskimi zamachami. Właściwie po każdym ataku terrorystycznym w Europie tropy wiodą śledczych do tej - zdominowanej przez ludność o arabskich korzeniach - części Brukseli.

O Molenbeek znowu usłyszeli wszyscy, kiedy okazało się, że dwaj zamachowcy z Paryża na stałe tu mieszkali. Brat jednego z terrorystów nadal jest poszukiwany, bo to na jego nazwisko wynajęto jeden z samochodów użytych do zamachów. Prawdopodobnie przez Molenbeek przerzucano także broń, z której zabito niemal 130 osób.

Belgijscy antyterroryści natychmiast wkroczyli do Molenbeek, zatrzymując kilka osób. Dwie z nich aresztowano i postawiono zarzuty związane z działalnością terrorystyczną.

Dlaczego właśnie to miejsce stało się centrum europejskiego dżihadu?

Molenbeek to dzielnica Brukseli / Źródło: Targeo / Wikipedia

Ciemna strona "stolicy" Europy

Niemal każde miasto w Europie ma taką starą, poprzemysłową dzielnicę. Od bogatego i modnego centrum Brukseli Molenbeek oddziela tylko kilkumetrowy kanał. Blisko stąd do starego miasta, nie tak daleko do dzielnicy instytucji unijnych. Dla większości tu mieszkających Molenbeek to spokojne miejsce do życia. Jednak to także jedna z najbiedniejszych gmin w kraju, z dużym bezrobociem, sięgającym wśród młodych aż 37 proc.

O ile w dzisiejszej Brukseli być może nawet co czwarty mieszkaniec modli się do Allaha, to w 90-tysięcznym Molenbeek niemal co drugi. Są tu osiedla, na których 80 proc. ludzi to muzułmanie. Są miejsca, nad którymi policja nie ma pełnej kontroli. Są wreszcie zaułki, w których ciągłe warty pełnią młodzi muzułmanie i nie wpuszczają obcych.

Oficjalnych rządowych danych na temat mieszkańców tej dzielnicy nie ma. Z badań uniwersyteckich wynika, że muzułmańscy mieszkańcy tej dzielnicy to w ok. 70 proc. ludność o korzeniach marokańskich, w ok. 20 proc. tureckich, a pozostałe 10 proc. stanowią Albańczycy, Egipcjanie, Pakistańczycy i mieszkańcy Afryki Północnej.

Socjolog prof. Bart Van De Putte z Uniwersytetu w Gandawie na co dzień bada mniejszości etnicze w Belgii. W rozmowie z tvn24.pl mówi, że "fenomen" Molenbeek polega na tym, że tutaj jak w soczewce widać problemy mniejszości etnicznych w Belgii, w której - inaczej niż w innych krajach UE - powstała przepaść pomiędzy ludnością o arabskich korzeniach a resztą społeczeństwa. Do tego dochodzi jawna dyskryminacja ze strony "rodowitych" Belgów.

W badaniach udowodniono, że nawet urodzonym w Belgii osobom o obcobrzmiącym nazwisku znacznie trudniej znaleźć pracę, skazani są oni więc albo na nisko płatne zajęcia, albo po prostu zasiłek.

Muzułmanie w Belgii

Dzisiejsza Bruksela to najbardziej muzułmańskie miasto w Europie, z największą liczbą wyznawców islamu na Starym Kontynencie. Od 2008 roku Mohammed jest jednym z najczęściej nadawanych nowo narodzonym chłopcom imion.

Ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu Belgia nie była tak różnorodna. Po I wojnie światowej kraj potrzebował rąk do pracy w przemyśle. Początkowo na zasadzie tzw. gościnnych pracowników ściągano do kraju Polaków i Włochów, zakontraktowanych głównie przez kopalnie w Limburgii. Po drugiej wojnie światowej gospodarka Belgii, która rozwijała się głównie dzięki przemysłowi ciężkiemu, potrzebowała jeszcze więcej tanich pracowników. Do kraju zaczęto masowo ściągać młodych ludzi z Turcji i Maroka. Imigranci rozlali się już nie tylko po przemysłowej Walonii, ale po poluzowaniu przepisów wizowych także po Flandrii (Gandawa, Antwerpia).

Przemysłowa hossa gwałtownie załamała się w latach 70., kiedy upadł przemysł ciężki i ogromna grupa imigrantów z dnia na dzień została bez pracy. W 1974 roku Bruksela skończyła z wizami dla imigrantów ekonomicznych. Obywatele Maroka i Turcji nadal jednak napływali dzięki prawu do łączenia rodzin.

Kolejna fala imigrantów przypada na połowę lat 90., kiedy nasiliło się zjawisko migracji z Afryki Północnej, głównie Maroka i Algierii, które trwa do dzisiaj.

"Ustronna baza dżihadystów"

Błędem nie tylko Belgii, ale też innych krajów UE było to, że pozwolono, by imigranci żyli w skupiskach, które z biegiem lat zamieniły się w etniczne getta. Prób rewitalizacji Molenbeek na razie nie można nazwać sukcesem. W 2011 roku szerokim echem odbiło się zamknięcie biura przez międzynarodową firmę reklamową BBDO po - jak napisano w oświadczeniu - ponad 150 atakach na pracowników ze strony ludności lokalnej.

Prof. Bart Van de Putte wyjaśnia, że życie w skupisku w poczuciu dyskryminacji i wykluczenia powoduje, że ludzie zaczynają negować otoczenie, a elementem wyróżniającym staje się dla nich tożsamość religijna. - Geopolityczne konflikty, jak Irak, Afganistan, Izrael, Syria wzmacniają poczucie, że chodzi o konflikt pomiędzy Zachodem a muzułmanami - tłumaczy. - Radykalna ideologia trafia na podatny grunt na takich obszarach - dodaje.

Źródła problemów związanych z radykalizacją część ekspertów upatruje jeszcze w latach 70., kiedy umiarkowani imigranci z Maroka zderzyli się z salafizmem, radykalną interpretacją Koranu, przyniesionym tutaj przez saudyjskich imamów. Nadal w belgijskich meczetach - inaczej niż w innych krajach europejskich - znaczna część duchownych przyjeżdża na posługę z krajów arabskich, a same wpływy salafitów nie straciły na sile.

Inni o zaniedbania obwiniają Philippe'a Moureaux, do 2012 roku burmistrza Molenbeek, który rządził dzielnicą nieprzerwanie przez 18 lat. Dzisiaj oskarża się go o to, że lekceważył sygnały świadczące o radykalizacji niektórych mieszkańców, bo swoją polityczną karierę zbudował na uległości wobec muzułmanów. Ci swoimi głosami przez lata zapewniali mu reelekcję.

- Przez 20 lat panowała zmowa milczenia - tak rządy Moureaux podsumował senator Alain Destexhe. Inny parlamentarzysta Georges Dallemagne Molenbeek nazwał "ustronną bazą dżihadystów".

Belgia państwem islamskim

Kiedy Moureaux w 2012 roku stracił władzę w Molenbeek, belgijska partia ISLAM na 6-letnią kadencję wprowadzała właśnie do Rady Miasta swojego przedstawiciela, Lhoucine'a Aita Jeddiga. Jego partyjny kolega Redouane Ahrouch​ wygrał wybory w sąsiedniej gminie Anderlecht. Partia ISLAM do wyborów szła z hasłami stworzenia państwa islamskiego na terenie Belgii, wprowadzenia prawa szariatu, przywrócenia kary śmierci, karania aborcji i eutanazji.

Tamto zwycięstwo szyickiej partii ISLAM było i tak dużym sukces w zdominowanej przez sunnitów Belgii. W wyborach federalnych z 2014 roku partia ta nie odebrała jednak żadnego znaczenia na scenie politycznej.

Politycy partii ISLAM od lewej: Redouane Ahrouch, Abdelhay Bakkali Tahiri i Lhoucine Ait Jeddig / Źródło: islam2012.be

"Płacimy rachunek za to, co nie zostało zrobione w przeszłości"

"Podatny grunt dla przemocy" - tak o Molenbeek mówi obecna burmistrz dzielnicy Francoise Schepmans. W rozmowie z belgijskim "La Libre" także ona zwróciła uwagę na zaniedbania z przeszłości. Jej zdaniem, radykalizm spowodowany izolacją, wysokim bezrobociem i niskim poziomem asymilacji nasilał się tu od dekad, a jego przyczyną jest "mentalność getta". Propaganda Państwa Islamskiego trafiła tutaj na podatny grunt. Jak powiedziała burmistrz, ona sama wie o ok. 30 mieszkańcach dzielnicy, którzy pod wpływem tzw. Państwa Islamskiego wyjechali do Syrii.

Telewizja Al Jazeera, powołując się na źródła rządowe, podawała, że dla wielu aspirujących i przeszkolonych bojowników Molenbeek było cichą przystanią, bo władze przez długi czas ignorowały to, co się tu działo. Wracających z Syrii mężczyzn, wobec których zachodziło podejrzenie, że walczyli w szeregach dżihadystów, pozostawiano na wolności, często bez nadzoru służb.

- To prawda, że ataki terrorystyczne są niemal zawsze powiązane z Molenbeek - powiedział po ujawnieniu brukselskiego tropu w paryskim śledztwie premier Belgii, Charles Michel. - Była forma pobłażliwości, swobody działania. Teraz płacimy rachunek za to, co nie zostało zrobione w przeszłości - dodał.

To właśnie wśród obywateli Belgii tzw. Państwo Islamskie rekrutuje najwięcej zagranicznych bojowników walczących w Syrii i Iraku o kalifat. Szacuje się, że Bruksela "wysłała" na Bliski Wschód już ok. 250-400 dżihadystów. Działalności terrorystycznej sprzyja to, że Belgia - choć mała - to ośrodki władzy ma wyraźnie rozbite.

Molenbeek, czyli "Małe Maroko" w sercu Europy / Wideo: tvn24

Belgia formalnie jest podzielona na trzy regiony o szerokiej autonomii: Flandrię, Walonię i Region Stołeczny Brukseli, każdy z osobnym rządem. Jest jeszcze rząd federacji i król, a na to wszystko nakłada się jeszcze odwieczna rywalizacja pomiędzy Flamandami a Walończykami. Oprócz tego w tym niewielkim państwem obowiązują trzy języki urzędowe: francuski, niderlandzki i niemiecki.

Sama Bruksela składa się z 19 różnych gmin z 19 burmistrzami i administracjami. Na terenie tego miasta funkcjonuje także sześć oddzielnych departamentów policji.

Uwagę na rozbicie ośrodków władzy, co ułatwia prowadzenie przestępczej działalności, zwracała a październiku ONZ, która rekomendowała stworzenie narodowego programu do walki z terroryzmem i wcielenie go w życie na poziomie federalnym, regionalnym i lokalnym.

Sharia4Belgium

Zaniedbania, nieudolność, przeoczenia i celowe niedostrzeganie problemów Molenbeek sprawiło, że dzielnica stała się bezpieczną przystanią dla terrorystów.

Paryskich zamachów być może udałoby się uniknąć, gdyby zachodniobrukselska policja zamiast na dziewięć dni przed atakami zamknąć bar prowadzony przez jednego z braci Abdeslam - o czym donosiły belgijskie media - bardziej skrupulatnie podeszła do doniesień, że handlował on narkotykami na ulicach Brukseli.

Ale bracia Abdeslam to nie jedyni "bohaterowie" Molenbeek. Największą międzynarodową sławę zyskał urodzony tutaj Belg marokańskiego pochodzenia Abdelhamid Abaaoud, którego belgijskie i francuskie służby podejrzewają o zaplanowanie serii ataków w Paryżu. 29-latek w lipcu został zaocznie skazany na 20 lat więzienia za działalność terrorystyczną. Służby podejrzewały, że w styczniu zbiegł do Syrii, ale - jak się okazało - przynajmniej ostatnie tygodnie spędził bezpiecznie na przedmieściach Paryża. Zginął w środę w obławie w Saint-Denis.

Zamachy w Paryżu to jednak nie jedyny kontekst, w którym pojawia się Molenbeek. Urodził się tutaj zamachowiec Amedy Coulibaly, który w styczniu br. razem z braćmi Kouachi sterroryzował Paryż atakami m.in. na redakcję magazynu "Charlie Hebdo".

Inny były bojownik IS Ayoub El Chazzani zatrzymał się z siostrą w tej dzielnicy zanim w sierpniu wsiadł z kałasznikowem do pociągu Thalys, gdzie w ostatniej chwili został obezwładniony przez trzech żołnierzy. Z Molenbeek powiązany był także zabójca czterech osób Mehdi Nemmouche, który zaatakował w Muzeum Żydowskim w Brukseli w maju 2014. Przez pewien czas w Molenbeek mieszkał także jeden z "mózgów" zamachów z Madrytu z 2004 roku Hassan El Haski.

Ale związki Molenbeek z islamskim terroryzmem sięgają na długo zanim na Bliskim Wschodzie tzw. Państwo Islamskie proklamowało kalifat. Radykalna salaficka organizacja Sharia4Belgium działała na terenie Belgii od 2010 roku, a za grupę terrorystyczną uznano ją dopiero kilka miesięcy temu. Choć zdelegalizowano jej działalność, to nadal pozostaje aktywna w podziemiu. W ostatnich latach zajmowała się m.in. rekrutacją bojowników do wojny w Syrii.

Belgijscy prokuratorzy twierdzą, że to za sprawą Sharia4Belgium z kraju wyjechało na wojnę aż tylu bojowników. Jej rzecznik Fouad Belkacem został skazany na 12 lat więzienia, proces 46 członków toczy się teraz przed sądem.

Zamachy w Paryżu »

Belgia: Salah Abdeslam zatrzymany, trwa operacja policji / Wideo: TVN24 BiS
  • Belgia: Salah Abdeslam zatrzymany, trwa operacja policjiBelgia: Salah Abdeslam zatrzymany, trwa operacja policji
    Video: TVN24 BiS Belgia: Salah Abdeslam zatrzymany, trwa operacja policji18.03 | Salah Abdeslam, domniemany koordynator krwawych zamachów w Paryżu, został w piątek postrzelony podczas obławy w dzielnicy Molenbeek w Brukseli i jest w rękach policji - poinformowały belgijskie media. Kilkadziesiąt minut później informacje te potwierdziła prokuratura federalna oraz belgijski minister ds. polityki azylowej i migracji. zobacz więcej wideo »
  • Strzały na przedmieściach Brukseli. Ranny policjant, pościg za napastnikiemStrzały na przedmieściach Brukseli. Ranny policjant, pościg za...
    Video: tvn24 Strzały na przedmieściach Brukseli. Ranny policjant, pościg...15.03 | W czasie policyjnego nalotu na jeden z domów w Regionie Stołecznym Brukseli doszło do strzelaniny - podała rzeczniczka belgijskiej policji. Funkcjonariusz jest lekko ranny. Media podają, że operacja miała związek z zamachami w Paryżu. Napastnik jest poszukiwany.zobacz więcej wideo »
  • Paryż: zastrzelono domniemanego terrorystęParyż: zastrzelono domniemanego terrorystę
    Video: tvn24 Paryż: zastrzelono domniemanego terrorystę7.01 | - MSW potwierdziło, że do komisariatu policji w 18. dzielnicy Paryża w. Miał mieć przy sobie nóż a także materiały wybuchowe. Media mówią, że miał na sobie pas szahida, MSW mówi jednak tylko o „niepotwierdzonych materiałach wybuchowych - poinformowała reporterka TVN24 z Paryża.zobacz więcej wideo »
  • Starcia z policją na ulicach ParyżaStarcia z policją na ulicach Paryża
    Video: tvn24 Starcia z policją na ulicach Paryża29.11 | Pomimo zakazu związanego z zagrożeniem terrorystycznym, lewicowi aktywiści zdecydowali się wyjść na ulice w Paryżu przed rozpoczynającą się w poniedziałek konferencją klimatyczną COP21. Początkowo pokojowy protest przerodził się w kilkugodzinne starcia z policją.zobacz więcej wideo »
  • Uroczystości ku pamięci ofiar zamachów w ParyżuUroczystości ku pamięci ofiar zamachów w Paryżu
    Video: TVN 24 Uroczystości ku pamięci ofiar zamachów w Paryżu27.11 | W Paryżu odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zamachów sprzed dwóch tygodni. Uczczono ich pamięć minutą ciszy i odczytaniem nazwisk wszystkich 130 osób zabitych przez terrorystów tak zwanego „Państwa Islamskiego”. - Francja zrobi wszystko, żeby zniszczyć tą armię fanatyków - zadeklarował prezydent Francois Hollande.zobacz więcej wideo »
  • Relacja reportera TVN24 z Brukseli po otwarciu metra i szkółRelacja reportera TVN24 z Brukseli po otwarciu metra i szkół
    Relacja reportera TVN24 z Brukseli po otwarciu metra i szkół25.11 | Brukselskie metro i szkoły działają po raz pierwszy od czterech dni. Na ulice stolicy Belgii wraca normalne życie po stanie nadzwyczajnym, ale liczni uzbrojeni żołnierze oraz policjanci nie pozwalają zapomnieć, że miasto na kilka dni stało się sceną obławy na terrorystów.zobacz więcej wideo »
  • Francuska policja znalazła pas szahidaFrancuska policja znalazła pas szahida
    Video: TVN24 Biznes i Świat Francuska policja znalazła pas szahida24.11 | Źródło w policji bliskie śledztwu ws. zamachów w Paryżu przekazało francuskim mediom, że w poniedziałkowe popołudnie w podparyskiej miejscowości Montrouge znaleziono pas szahida bez detonatora. Leżał w koszu na śmieci niedaleko miejsca, w którym w noc zamachów miał być Saleh Abdeslam - wciąż ścigany przez służby brat jednego z zamachowców. Policja potwierdziła później oficjalnie, że materiały wybuchowe odpowiadały tym, wykorzystanym w atakach sprzed 11 dni.zobacz więcej wideo »
  • Bruksela sparaliżowana kolejny dzieńBruksela sparaliżowana kolejny dzień
    Video: TVN24 Biznes i Świat Bruksela sparaliżowana kolejny dzień23.11 | Reporter TVN24 Maciej Sokołowski o kolejnym dniu paraliżu w Brukseli.zobacz więcej wideo »
  • 21.11.2015 | Belgia: w Brukseli najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego21.11.2015 | Belgia: w Brukseli najwyższy stopień zagrożenia...
    Video: Fakty TVN 21.11.2015 | Belgia: w Brukseli najwyższy stopień zagrożenia...Nie jeździ metro, odwołano imprezy masowe, na ulicach są wojsko i policja. W nocy w Brukseli ogłoszono najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego. Premier Belgii mówi o sygnałach wskazujących na możliwy zamach z użyciem broni i ładunków wybuchowych.zobacz więcej wideo »
  • "Mózg" zamachów w Paryżu nie żyje"Mózg" zamachów w Paryżu nie żyje
    Video: tvn24 "Mózg" zamachów w Paryżu nie żyje19.11 | Nie żyje 28-letni Belg marokańskiego pochodzenia Abdelhamid Abaaoud, domniemany organizator serii piątkowych zamachów terrorystycznych w Paryżu - podał francuski prokurator generalny. Dzień wcześniej informację tę podał amerykański "Washington Post", powołując się na źródła wywiadowcze.zobacz więcej wideo »
  • Wojciech Bojanowski w relacji z ParyżaWojciech Bojanowski w relacji z Paryża
    Video: tvn24 Wojciech Bojanowski w relacji z Paryża19.11 | Premier Francji Manuel Valls ostrzegł parlamentarzystów, że w walce z terroryzmem jego kraj może spotkać się z drastyczną odpowiedzią ze strony tzw. Państwa Islamskiego.zobacz więcej wideo »
  • 18.11.2015 | Poranna obława w Paryżu. W strzelaninie w Saint-Denis zginęły dwie osoby18.11.2015 | Poranna obława w Paryżu. W strzelaninie w...
    Video: Fakty TVN 18.11.2015 | Poranna obława w Paryżu. W strzelaninie w...Elitarne jednostki policji w Saint-Denis. O świcie przeprowadzono operację antyterrorystyczną, w czasie której kobieta ubrana w ładunki wysadziła się w powietrze. W sumie zginęły dwie osoby, policjanci zostali ranni. Ale jeśli to prawda, że wpadł „mózg” paryskich zamachów, to jest wielki sukces.zobacz więcej wideo »
  • "Szykowano ataki na lotnisko i centrum handlowe w Paryżu""Szykowano ataki na lotnisko i centrum handlowe w Paryżu"
    Video: TVN24 Biznes i Świat "Szykowano ataki na lotnisko i centrum handlowe w Paryżu"18.11 | Siedem osób zatrzymanych w trakcie porannej operacji terrorystycznej w Paryżu przygotowywało kolejne ataki terrorystyczne. Miało do nich dojść jeszcze w tym tygodniu - podała francuska telewizja publiczna.zobacz więcej wideo »
  • Relacja Wojciecha Bojanowskiego Relacja Wojciecha Bojanowskiego
    Video: tvn24 Relacja Wojciecha Bojanowskiego 18.11 | Trwa operacja francuskich antyterrorystów z elitarnej jednostki RAID w północnej części Paryża. Agencja AFP informuje, że obława ma na celu schwytanie Abdelhamida Abaaouda, uważanego za głównego organizatora piątkowych zamachów.zobacz więcej wideo »
  • Macierewicz: atak w Paryżu był również atakiem na PolskęMacierewicz: atak w Paryżu był również atakiem na Polskę
    Video: tvn24 Macierewicz: atak w Paryżu był również atakiem na Polskę17.11 | Wyraziłem naszą gotowość do natychmiastowych rozmów. Rrobimy to w duchu głębokiego przekonania, że nie tylko Francja, ale też inne kraje UE, gdyby Polska odwołała się do tego artykułu, będą z nami solidarne - powiedział Antoni Macierewicz po spotkaniu ministrów obrony państw Unii Europejskiej w Brukseli. Zapewnił, że Polska wesprze Francję w obliczu zagrożenia terroryzmem.zobacz więcej wideo »
  • Wembley we francuskich barwachWembley we francuskich barwach
    Video: Reuters TV Wembley we francuskich barwach17.11 | Wembley na niebiesko-biało-czerwono, na telebimie słowa Marsylianki, w sersach kibiców duch solidarności. Towarzyski mecz Anglików z Francuzami na Wembley będzie pokazem wsparcia dla narodu znad Sekwany po zamachach w Paryżu. (Reuters)zobacz więcej wideo »
  • Macierewicz: Polska okaże Francji pełne wsparcieMacierewicz: Polska okaże Francji pełne wsparcie
    Video: tvn24 Macierewicz: Polska okaże Francji pełne wsparcie17.11 | - Jest oczywiste, że Polska w tej dramatycznej sytuacji, w jakiej znalazła się Francja, w pełni wyrazi jej swoje wsparcie. Jak trafnie powiedział prezydent, dzisiaj wszyscy jesteśmy Francuzami - powiedział Antoni Macierewicz przed spotkaniem ministrów obrony państw Unii Europejskiej.zobacz więcej wideo »
  • "Te zamachy nie wzięły się znikąd". Manifestacja przeciw uchodźcom"Te zamachy nie wzięły się znikąd". Manifestacja przeciw...
    Video: tvn24 "Te zamachy nie wzięły się znikąd". Manifestacja przeciw...17.11 | Do kilkunastu tysięcy zwolenników niemieckiego populistycznego, antyimigranckiego ruchu społecznego Pegida manifestowało w poniedziałek wieczorem w Dreźnie, przypisując napływającym do Europy imigrantom odpowiedzialność za ataki terrorystyczne w Paryżu.zobacz więcej wideo »
  • "Akcja w Paryżu jest przejawem desperacji""Akcja w Paryżu jest przejawem desperacji"
    Video: TVN24 BiS "Akcja w Paryżu jest przejawem desperacji"16.11 | Bojownicy tzw. Państwa Islamskiego przegrywają wojnę w Syrii, dlatego starają się wywrzeć presję na Francji, by wycofała się z działań na Bliskim Wschodzie - ocenił w programie "Świat" TVN24 Biznes i Świat eurodeputowany prof. Dariusz Rosati. - Akcja w Paryżu jest aktem desperacji - stwierdził.zobacz więcej wideo »
  • "Trzeba będzie zawiesić niektóre prawa obywatelskie""Trzeba będzie zawiesić niektóre prawa obywatelskie"
    Video: tvn24 "Trzeba będzie zawiesić niektóre prawa obywatelskie"Bezpieczeństwo musi kosztować - przekonywał w "Faktach po Faktach" Wojciech Brochwicz, były wiceszef MSWiA. Jego zdaniem po piątkowych zamachach w Paryżu trzeba rozważyć powrót do kontroli granicznych wewnątrz UE. Były szef ABW Andrzej Barcikowski nie wykluczył ograniczenia także innych swobód i praw obywatelskich.zobacz więcej wideo »

Porażka polityki multikulti?

Zdaniem prof. Barta Van De Putte nie wszystko jest stracone, bo Turcy i Marokańczycy bardzo powoli, ale jednak integrują się z resztą społeczeństwa belgijskiego, co widać m.in. po wzroście liczby małżeństw mieszanych, osłabieniu zjawiska segregacji przestrzennej i tworzeniu się "skromnej klasy średniej". - Oba trendy: zarówno radykalizacja, jak i integracja przebiegają w tym samym czasie - wyjaśnia.

I dodaje, że trzeba zainwestować w długofalową strategię, która pomoże ludności o arabskich korzeniach wyjść w biedy i bezrobocia. - To nie dzieje się automatycznie. Potrzeba inwestycji w edukację i na przykład organizacje młodzieżowe, które utrzymywałyby bliskie kontakty pomiędzy młodzieżą.

Podziel się
-
Zwiń

ZobaczNoc terroru w Paryżu

Czytaj artykuł

Tytuł: mapa2.jpg

Katarzyna Guzik

ZobaczImigranci we Francji. Sukces i porażka

Czytaj artykuł

Tytuł: weekend-samochod-KAT.jpg

Maciej Duda, Katarzyna Guzik

ZobaczCzemu Francuzi mordują Francuzów?

Czytaj artykuł

Maciej Duda

ZobaczSzturm na wschodnie granice. Nowy szlak dla terrorystów?

Czytaj artykuł

Tytuł: weekend-duda-v2-bez-legendy-.jpg

Bartosz Żurawicz

ZobaczTak wyglądałoby życie w zagrożonej Polsce

Czytaj artykuł

Tytuł: ola zurawicz

Tatiana Serwetnyk

ZobaczParyski "prezent" dla Putina

Czytaj artykuł

Tytuł: ola putin.jpg

Maciej Kucharczyk

ZobaczInwazji lądowej na IS nie będzie

Czytaj artykuł

Tytuł: Francuskie wojsko nie dokona inwazji na dżihadystów / Autor: Pierre-Yves Beaudouin / Źródło: Wikipedia (CC BY SA 4.0)

Jacek Stawiski

ZobaczEuropa po zamachach. Jak przeprowadzić odwet?

Czytaj artykuł

Tytuł: ola stawiski2.jpg

Marek Szymaniak

ZobaczBez pieniędzy nie będzie zamachów

Czytaj artykuł

Maciej Kucharczyk

ZobaczGumka od majtek. Bez niej nie byłoby dżihadu

Czytaj artykuł

Jakub Kłoszewski

ZobaczInni też chcą zniszczyć cywilizację Zachodu

Czytaj artykuł

Tomasz Wiśniowski

ZobaczEuro w strachu

Czytaj artykuł

Tytuł: ola stadion.jpg

Redaktor prowadząca

Aleksandra Majda

 

Autorzy

Maciej Kucharczyk, Tomasz Wiśniowski, Tatiana Serwetnyk, Marek Szymaniak, Patrycja Król, Katarzyna Guzik, Maciej Duda, Maciej Michałek, Jacek Stawiski, Jakub Kłoszewski, Bartosz Żurawicz

 

Redaktorzy

Maciej Tomaszewski, Grzegorz Kuczyński, Aleksandra Majda, Daniel Gryt, Iga Piotrowska

 

Wideo

TVN24, TVN24 Biznes i Świat, Reuters, ENEX

 

Zdjęcia

TVN24, PAP/EPA, Martin Bureau/AFP/EastNews, Jerome Delay/AP/EastNews, Bartłomiej Zborowski/PAP, Atef Hassan Reuters/Forum, Delil Souleiman/AFP/EastNews, Franck Five/AFP/EastNews, Pierre-Yves Beaudouin Wikipedia (CC BY  SA 4.0), Ismail Taxta/Reuters/Forum

Poprzedni weekend 14-15.11.2015
2 tygodnie temu 07-08.11.2015
5 tygodni temu 17-18.10.2015
Zobacz wszystkie