To był czarny czwartek dla ponad pół miliona polskich rodzin.
15 stycznia szwajcarski bank centralny niespodziewanie uwolnił
kurs franka i sprawił, że jego kurs wystrzelił.
„Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego została pierwszym polskim obrazem w historii, który nagrodzono Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Z sukcesu „Idy” nie wszyscy się jednak cieszyli.
Mariusz Kamiński został skazany na trzy lata więzienia, jednak zaledwie pół roku później triumfalnie wrócił do świata polityki. Wyrok był nieprawomocny, jednak prezydent na wszelki wypadek postanowił ułaskawić ministra, wywołując tym samym olbrzymie kontrowersje.
Długo wydawało się, że te wybory nie przyniosą niespodzianek, a Bronisław Komorowski reelekcję ma w kieszeni. Po zwycięstwie Andrzeja Dudy w pierwszej turze sztab Komorowskiego już nie otrząsnął się z szoku. Zaskoczeniem okazał się także dobry wynik Pawła Kukiza.
Wieści o tajemniczym niemieckim pociągu pancernym z czasów II wojny światowej, który miał zostać ukryty w Wałbrzychu, obiegły świat. Szybko został połączony z zaginionymi na początku 1945 roku skarbami Breslau i zyskał miano „złotego”. Wybuchła prawdziwa gorączka złota.
Kraje Południa od dawna domagały się pomocy od pozostałej części Unii Europejskiej. Dopiero w tym roku jednak UE udało się przełożyć apele o solidarność na konkretne działania. Podział uchodźców pomiędzy poszczególne kraje stał się w Polsce gorącym tematem kampanii wyborczej.
Rewolucja na scenie politycznej. Wybory parlamentarne
Najpopularniejszym hasłem tegorocznej kampanii była „zmiana”. Wyborcy zdecydowali, że najbardziej odpowiada im ta zaproponowana przez PiS. Na tym jednak się nie skończyło: w Sejmie znalazły się dwie debiutujące formacje, zabrakło natomiast miejsca dla lewicy.
Ścigany od niemal 40 lat. Polska nie wydała Polańskiego
Roman Polański jest ścigany przez amerykański wymiar sprawiedliwości za gwałt na nieletniej od niemal 40 lat. Na początku roku wniosek o ekstradycję Polańskiego trafił do Polski. W październiku krakowski sąd uznał jednak, że jest ona niedopuszczalna.
To był dziwny sezon Agnieszki Radwańskiej. Od stycznia szukała formy,
zmieniała trenerów, odbijała się od ściany. Żegnała się z czołową
dziesiątką tenisistek i witała na nowo.
Mariusz Kamiński został skazany na trzy lata więzienia, jednak zaledwie pół roku później triumfalnie wrócił do świata polityki. Wyrok był nieprawomocny, jednak prezydent na wszelki wypadek postanowił ułaskawić ministra, wywołując tym samym olbrzymie kontrowersje.
Pierwsza poważna batalia pomiędzy partią rządzącą a opozycją stoczyła się o Trybunał Konstytucyjny. Na swoich pozycjach okopali się jednak nie tylko politycy, ale i obywatele, którzy wyszli na ulice, by zademonstrować sprzeciw wobec działań nowej władzy lub poparcie dla niej.
Zbrodnia, która wstrząsnęła Polską. Wyrok ws. zabójstwa w Rakowiskach
Pod koniec zeszłego roku 18-letni Zuzanna M. i Kamil N. z zimną krwią zamordowali rodziców chłopaka. Wyjątkowo bezwzględna, dokonana z premedytacją zbrodnia wstrząsnęła całą Polską. W grudniu zapadł wyrok.
Długo wydawało się, że wybory głowy państwa nie przyniosą niespodzianek, a Bronisław Komorowski reelekcję ma w kieszeni. Po zwycięstwie Andrzeja Dudy w pierwszej turze prezydencki sztab jednak nie otrząsnął się z szoku. Zaskoczeniem okazał się także dobry wynik Pawła Kukiza.
Na początku 2015 r. polska polityka żyła tylko jednym – zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. Jeszcze w styczniu, kiedy nieznane były nazwiska wszystkich kandydatów, urzędujący prezydent Bronisław Komorowski w przedwyborczych sondażach osiągał poparcie na poziomie 65 proc. Jego główny kontrkandydat, szerzej nieznany europoseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda mógł liczyć na poparcie 21 proc. ankietowanych. Pozostali kandydaci ujęci w styczniowym sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 – Magdalena Ogórek (SLD), Janusz Korwin-Mikke i Janusz Palikot (Twój Ruch) – osiągali odpowiednio 6, 3 i 1 proc.
Styczeń w kampanii prezydenckiej zapisał się także wydarzeniem, do którego pierwotnie nie przywiązywano zbyt wielkiej wagi. 27 stycznia w programie "Kropka nad i" w TVN24 Paweł Kukiz – wówczas radny sejmiku dolnośląskiego – w mocnych słowach wypowiedział się o Platformie Obywatelskiej, która jego zdaniem stała się "strażnikiem nepotyzmu" i "interesów klanowych". – Nic prostszego jak zmienić tę paskudną i złą Platformę i wystartować, zdobyć zaufanie społeczne, wygrać wybory i wprowadzać te wartości, o których pan głośno mówi – odpowiedział Kukizowi Paweł Olszewski z PO.
Ten moment zadecydował o starcie Kukiza?
/ Wideo: tvn24
– Będę musiał spróbować. Jeżeli górnikom i rolnikom się nie uda (nawiązanie do trwających wtedy i planowanych antyrządowych protestów – przyp. red.), wówczas będę próbował – odpowiedział Kukiz. Jak się okazało, popularny muzyk swoją deklarację spełnił i ostatecznie zdecydował się wystartować w wyborach prezydenckich.
Murowany faworyt
4 lutego marszałek Sejmu Radosław Sikorski ogłosił, że ich pierwsza tura odbędzie się 10 maja. Do wyborczej walki o urząd prezydencki – oprócz Bronisława Komorowskiego (popieranego przez PO) i Andrzeja Dudy (PiS) – stanęli także Magdalena Ogórek (popierana przez SLD), Adam Jarubas (PSL), Janusz Palikot (Twój Ruch), Janusz Korwin-Mikke z poparciem nowo powstałej partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja (KORWiN), Marian Kowalski (Ruch Narodowy), Anna Grodzka (Zieloni) i Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy).
Później do wyścigu dołączyli jeszcze wspomniany wcześniej Paweł Kukiz, Wanda Nowicka (marszałek Sejmu, feministka), Waldemar Deska i Włodzimierz Zydorczak. Ze startu zrezygnował za to Ryszard Kalisz (Dom Wszystkich Polska), który stwierdził, że nie chce brać udziału w niepoważnej – jego zdaniem – kampanii.
5 lutego Komorowski oficjalnie potwierdził, że będzie ubiegał się o reelekcję. Dwa dni później urządzoną z przepychem konwencją, w której wzięło udział około 2 tys. osób – kampanię wyborczą zainaugurował kandydat PiS Andrzej Duda.
Video: tvn24 Konwencja PiS w Warszawie. Całe wystąpienie kandydata na...97.02 | Andrzej Duda, kandydat PiS na prezydenta zapowiedział 7 stycznia na konwencji w Warszawie, że jego prezydentura będzie aktywna i otwarta, nie będzie prezydenturą obaw. Deklarował dbanie o każdą grupę społeczną. Podkreślił, że chce kontynuować działalność byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Natalia Niemen zaśpiewała Dudzie największy przebój ojca07.02 | Do głosowania na kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudę podczas sobotniej konwencji zachęcali m.in. aktorzy Jerzy Zelnik, Janusz Rewiński i legenda opozycji Zofia Romaszewska. Natalia, córka Czesława Niemena wykonała największy przebój swojego ojca: "Dziwny jest ten świat". - Dzięki ludziom dobrej woli ten świat może być lepszy - mówiła.
zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Duda: będę bronił polskiej ziemi i lasów07.02 | Andrzej Duda zapowiedział, że zaraz po tym jak zostanie wybrany na prezydenta i na niego zaprzysiężony, to zostanie przygotowany projekt chroniący polską ziemię. W sytuacji, gdy ograniczenia jej obrotu mają być zniesione 1 maja 2016 r., to projekt pilny - powiedział.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 "Będę pochylał się nad każdą grupą społeczną"07.02 | Andrzej Duda zadeklarował, że jeżeli zostanie prezydentem, będzie się pochylał nad każdą grupą społeczną. - Wiem, że taki jest obowiązek prezydenta - dodał kandydat PiS. Zapewnił, że będzie walczył o sprawy rolników i "w obronie polskiej ziemi".zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 "Po 10 kwietnia zrozumiałem, że nie ma dla mnie innej drogi"07.02 | Duda powiedział, że na 2 dni przed katastrofą smoleńską rozmawiał z Lechem Kaczyńskim. Prezydent miał mu powiedzieć, że powoli przychodzi pora na młodszych polityków. - Dwa dni później prezydent już nie żył - powiedział kandydat PiS.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 "Dzieło Kaczyńskiego nie zostało zakończone"07.02 | W Warszawie o godz 12.30 rozpoczęła się konwencja kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudy. Po godzinie 14. pojawił się kandydat. Obecny na konwencji prezes PiS Jarosław Kaczyński ma nie przemawiać.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 "Andrzej Duda na prezydenta, a reszta kandydatów na piwo" 07.02 | - Przyjechałem ze wsi, nie mylić z WSI, która miała wczoraj imprezę na krytej pływalni - mówił na sobotniej konwencji PiS aktor i satyryk Janusz Rewiński, który poparł kandydaturę Andrzeja Dudy na prezydenta. Nawiązując do piątowego posiedzenia Rady Krajowej PO, na którym Platforma poparła Bronisława Komorowskiego, powiedział: - Pewna pani, Kłamacz zpowiedziała, że tam jest jedyny słuszny kandydat na prezydenta, może on jest nawet posłuszny, ale nasz jest najlepszy. - Andrzej Duda na prezydenta, a reszta kandydatów na piwo - dodał. zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Rozpoczęła się konwencja PiS. Na scenie gwiazdy, Duda...07.02 | W Warszawie rozpoczęła się konwencja kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudy. Około godziny 14 kandydat ma przedstawić swój program. Oprócz Dudy głos zabiorą politycy PiS. Na scenie pojawił się także znany aktor Jerzy Zelnik. Obecny na konwencji prezes PiS Jarosław Kaczyński ma nie przemawiać.zobacz więcej wideo »
Udana konwencja, start tzw. dudabusa, w którym kandydat PiS zaczął objazd po "Polsce powiatowej" oraz pojawienie się nowych kandydatów przełożyło się na wyniki sondaży przedwyborczych. W lutym w badaniu dla "Faktów" TVN i TVN24 Bronisława Komorowskiego poparło 47 proc. ankietowanych (spadek o 12 punktów procentowych w porównaniu do poprzedniego sondażu). Andrzej Duda otrzymał wtedy 24 proc., Magdalena Ogórek – 7 proc., Janusz Palikot – 6 proc., Paweł Kukiz – 4 proc., a Janusz Korwin-Mikke – 3 proc.
11 kandydatów
W następnych miesiącach kampania mijała w rytmie kolejnych spotkań wyborczych, konwencji i mniej ważnych, acz zapamiętywanych wpadek kandydatów – jak na przykład pamiętna wizyta Bronisława Komorowskiego w Japonii. Kandydujący starali się ogniskować swój przekaz wokół wygodnych dla siebie tematów. Prezydent Komorowski podkreślał osiągnięcia rządów PO i przedstawiał swoją kandydaturę jako wyważoną kontynuację obecnej polityki. Wyrazem tego były hasła, które pojawiały się w jego kampanii, takie jak "zgoda i bezpieczeństwo" lub zapowiedź podążania "środkiem polskiej drogi". Andrzej Duda z kolei dużą wagę przykładał do obietnic socjalnych. Mówił o potrzebie skrócenia wieku emerytalnego (który wydłużył rząd koalicji PO-PSL), większego wsparcia dla rodzin i mniej zarabiających oraz zwiększenia kwoty wolnej od podatku. Obiecywał też pomoc dla osób, które zaciągnęły kredyty na zakup mieszkania we frankach szwajcarskich.
Sztandarowym projektem Pawła Kukiza było wprowadzenie w Polsce jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW) (swoich zwolenników Kukiz nazywał "woJOWnikami" – red.), a Magdalena Ogórek zasłynęła hasłem "Polska od nowa", które – poza mglistymi zapowiedziami w rodzaju "wprowadzenia prawa od nowa" – nie doczekało się głębszego rozwinięcia.
31 marca Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła ostateczną listę kandydatów, którzy zdobyli wymaganą liczbę podpisów do rejestracji komitetów. W szranki o prezydenturę stanęło 11 kandydatów: Bronisław Komorowski, Andrzej Duda, Magdalena Ogórek, Adam Jarubas, Janusz Palikot, Janusz Korwin-Mikke, Paweł Kukiz, Jacek Wilk, Marian Kowalski, Paweł Tanajno i Grzegorz Braun.
Duda zebrał blisko 1,6 mln podpisów
/ Wideo: tvn24
Rejestracja komitetów była prawdziwym popisem siły sztabu Dudy, który do siedziby PKW przywiózł 1,6 mln podpisów. Drugi w kolejności Bronisław Komorowski dostarczył 650 tys. podpisów. Największą niespodzianką była jednak bolesna weryfikacja, jaką przeszły często pojawiające się w mediach Anna Grodzka i Wanda Nowicka. Czołowe osobistości lewej strony sceny politycznej nie były w stanie zebrać 100 tys. podpisów pod listami poparcia.
Trudy kampanii nie służyły urzędującemu prezydentowi. W kolejnych sondażach – mimo że Komorowski wciąż pozostawał na wyraźnym prowadzeniu – umacniali się nowi kandydaci. W kwietniowym badaniu dla "Faktów" TVN i TVN24 Bronisława Komorowskiego wskazywało 45 proc. pytanych. Poparcie rosło pretendentom – najbardziej Andrzejowi Dudzie, który mógł wtedy liczyć na poparcie 28 proc. ankietowanych.
W tym sondażu na trzecim miejscu znaleźli się ex aequo Janusz Korwin-Mikke i Paweł Kukiz (po 6 proc.). Ostro zaczęła tracić natomiast Magdalena Ogórek, którą w kwietniu popierało około 4 proc. Polaków. Poparcie dla pozostałych kandydatów oscylowało w okolicach błędu statystycznego.
Słabnięcie prezydenta
Końcówka kampanii wyborczej nabrała niesłychanego przyspieszenia. Kandydaci codziennie organizowali po kilka spotkań wyborczych. W telewizjach królowały spoty, a w wieczornych programach publicystycznych członkowie sztabów prześcigali się w pomysłach na prowadzenie agitacji wyborczej. 7 maja, na trzy dni przed pierwszą turą wyborów, dwaj główni kandydaci podsumowali swoje dokonania na specjalnie zorganizowanych konwencjach. Na wiecu w Warszawie kandydat Andrzej Duda podkreślał, że w cztery miesiące przejechał blisko 30 tys. km i odbył ponad 240 spotkań. – Jestem pewien, że zwyciężymy – mówił europoseł PiS. – Zrobię wszystko, żeby zrealizować plan naprawczy Polski, o którym mówię w tej kampanii – dodawał.
Duda: Zwyciężymy, naprawimy Polskę
/ Wideo: tvn24
Tego samego dnia, tyle że w Sopocie, konwencję podsumowującą zorganizował także Bronisław Komorowski. Znaczną część swojego wystąpienia poświęcił na podkreślanie dorobku 26 lat wolnej Polski. – Wystarczy otworzyć oczy, aby zobaczyć jak dużo wspólnie udało nam się zbudować – mówił. – 10 maja wybierzmy zgodę i bezpieczeństwo ("Zgoda i bezpieczeństwo" było to hasło wyborcze Komorowskiego – red.). Bądźmy tego dnia razem, bo razem wygramy te wybory – apelował.
Końcówka kampanii to także słabnięcie dotychczasowego lidera sondaży. W ostatnim przedwyborczym badaniu dla "Faktów" TVN i TVN24 poparcie dla urzędującego prezydenta spadło poniżej 40 proc. Na drugim miejscu niezmiennie znajdował się Andrzej Duda z poparciem 27 proc. badanych. Nieoczekiwanie na trzecim umacniał się Paweł Kukiz, którego popierało 14 proc. ankietowanych.
Przed pierwszą turą nie udało się, mimo zapowiedzi sztabów, zorganizować debaty pomiędzy kandydatami popieranymi przez dwie największe partie – PO i PiS. Zamiast bezpośredniego starcia na antenie TVN24 odbyły się dwa specjalne programy "Czas decyzji". 7 maja na pytania Justyny Pochanke, Moniki Olejnik i Bogdana Rymanowskiego odpowiadał Andrzej Duda, a 8 maja Bronisław Komorowski.
Wygrana Dudy, wygrana Kukiza
Oficjalne wyniki I tury wyborów prezydenckich mocno wstrząsnęły polską sceną polityczną. Bronisław Komorowski, któremu jeszcze cztery miesiące wcześniej eksperci wieszczyli łatwe zwycięstwo, przegrał z europosłem Prawa i Sprawiedliwości, o którym większość Polaków usłyszała dopiero w trakcie kampanii. Różnica w głosach, choć niewielka – niecały 1 proc. – wywarła ogromny wpływ na pozostałą część wyborczych zmagań. Andrzejowi Dudzie i jego zespołowi dała zastrzyk energii, a sztab Komorowskiego zaczął sprawiać wrażenie, jakby był pogodzony z porażką w drugiej turze.
Radość w sztabie Andrzeja Dudy
/ Wideo: tvn24
Zaskakujący był również świetny wynik Pawła Kukiza – 20,8 proc. Głosowanie na muzyka rockowego, który do polityki wszedł w wyborach samorządowych w 2014 r., było dla wielu Polaków symbolem buntu wobec establishmentu politycznego. Natomiast jego dobry wynik i zebrany kapitał polityczny przełożył się mocno na kształt nowego parlamentu, który Polacy wybierali jesienią.
Kukiz zapowiada marsz po władzę
/ Wideo: TVN 24
Reszta kandydatów, mimo prób, zupełnie nie zaistniała w tej kampanii. Czwarty wynik (3,26 proc.) zdobył Janusz Korwin-Mikke, pokonując kandydatkę SLD Magdalenę Ogórek (2,38 proc.). Próg jednego procenta przekroczyło oprócz niej jeszcze dwóch polityków – Adam Jarubas z PSL (1,6 proc.) i Janusz Palikot, reprezentujący Twój Ruch (1,42 proc.). Dla tego ostatniego dotkliwa porażka była początkiem końca kariery politycznej.
Asy z rękawów
Drugi etap kampanii wyborczej zaczął się od nieoczekiwanego zwrotu akcji. W odpowiedzi na porażkę w pierwszej turze Bronisław Komorowski ogłosił 11 maja, że zostanie przeprowadzone referendum w sprawie zniesienia finansowania partii politycznych z budżetu państwa, wprowadzenia zasady rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść podatnika oraz wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW). Ten ostatni pomysł był głównym postulatem Pawła Kukiza w kampanii wyborczej.
Faktu, że referendum jest puszczeniem oka do wyborców Kukiza, nie krył sam Komorowski. – Trzeba wyciągnąć wnioski z wczorajszego głosowania. Należy słuchać wyborców. Odczytuję poparcie dla Pawła Kukiza jako oczekiwanie wyborców na referendum – mówił prezydent, ogłaszając swój plan. Andrzej Duda z kolei zorganizował biuro pomocy prawnej dla osób, których nie stać na prawnika. Do Dudapomocy, którą kierował europoseł PiS Janusz Wojciechowski, w trakcie kampanii zgłosiło się kilka tysięcy osób.
Obydwaj kandydaci, którzy pozostawali w grze, nie zwalniali tempa. Zarówno Komorowski, jak i Duda organizowali spotkania w terenie i inwestowali w spoty przygotowywane przez sztaby. Zabiegali również o głosy tych wyborców, którzy w pierwszej turze poparli popularnego muzyka.
Decydujące starcie
Sondaże przed drugą turą wciąż wskazywały na zwycięstwo Komorowskiego. 18 maja w sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 47 proc. ankietowanych wskazywało na Bronisława Komorowskiego. Andrzej Duda mógł liczyć na poparcie 44 proc. badanych. Różnica w sondażach pozostawała niewielka i o wszystkim miała zdecydować ostania debata, która została wyemitowana 21 maja na antenach TVN, TVN24 i TVN24 Biznes i Świat.
Duda wręcza Komorowskiemu partyjną flagę. Prezydent oddaje ją Olejnik
/ Wideo: tvn24
Bezpośrednie starcie było bardzo wyrównane, jednak w pamięć zapadł jeden gest. Na początku debaty Andrzej Duda, mówiąc do Komorowskiego, że ten wstydzi się poparcia Platformy Obywatelskiej, podszedł do pulpitu prezydenta i wręczył mu proporczyk z logo PO. Komorowski upominek przyjął, lecz po chwili oddał go prowadzącej Monice Olejnik. Po zakończeniu starcia w studiu obydwaj politycy ogłosili swój sukces.
Na zakończenie kampanii sztab Andrzeja Dudy przygotował jeszcze jeden pomysł – bezpośrednio ze studia telewizyjnego kandydat PiS wsiadł do swojego wyborczego autobusu i rozpoczął serię spotkań nazwanych "Polska 24 godziny na dobę". Aż do ciszy wyborczej Duda jeździł po kraju. Ponad 24-godzinny maraton miał pokazać siłę i determinację kandydata PiS w walce o prezydenturę.
Jaskółka zmian
Jak się okazało – to się opłaciło. 24 maja przy urnach na Andrzeja Dudę zagłosowało 51,55 proc. wyborców. Ubiegający się o reelekcję prezydent Bronisław Komorowski przegrał, zdobywając 48,45 proc. głosów.
Ogromna radość w sztabie Andrzeja Dudy
/ Wideo: tvn24
Wygrana kandydata PiS okazała się faktyczną jaskółką zmian, która pozwoliła Prawu i Sprawiedliwości na przejęcie władzy po ośmiu latach w opozycji. Kilka miesięcy później Beata Szydło, która była szefową sztabu Dudy, został ogłoszona kandydatką PiS na premiera i po wygranych wyborach parlamentarnych w październiku, kiedy to partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła samodzielną większość w Sejmie, została szefową rządu.
Wybory prezydenckie pozwoliły też zaistnieć na scenie politycznej Pawłowi Kukizowi. Jego dobry wynik zmobilizował do działania zwolenników muzyka i pozwoli ruchowi Kukiz'15 wejść do Sejmu. Przegrana Komorowskiego zaszkodziła z kolei Platformie Obywatelskiej. Partia, która do października wraz z PSL tworzyła rząd, po wyborach parlamentarnych została zmuszona do przejścia do opozycji. Słaby wynik polityków lewicy z kolei przypieczętował koniec kariery politycznej Janusza Palikota i przyczynił się do braku w Sejmie SLD – po raz pierwszy od 1989 r.
Video: tvn24 Całe wystąpienie kandydata na prezydenta Andrzeja Dudy z 7...07.02 | Andrzej Duda, kandydat PiS na prezydenta zapowiedział 7 stycznia na konwencji w Warszawie, że jego prezydentura będzie aktywna i otwarta, nie będzie prezydenturą obaw. Deklarował dbanie o każdą grupę społeczną. Podkreślił, że chce kontynuować działalność byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Ręcznie kaligrafowana konstytucja. To na nią będzie...5.08. | W czwartek, 6 sierpnia przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę prezydencką złoży Andrzej Duda. Dzisiaj w Sejmie zaprezentowano ręcznie przepisaną przez krakowską kaligrafkę Ewę Landowską konstytucję, na którą przysięgę złoży nowo wybrany prezydent.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy na prezydenta już za tydzień30.07 | Trwają przygotowania do uroczystej inauguracji prezydentury Andrzeja Dudy, która odbędzie się 6 sierpnia. Prezydent elekt wziął udział w nocnej wizji lokalnej na pl. Piłsudskiego, gdzie przejmie zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. zobacz więcej wideo »
Video: Fakty TVN 22.06.2015 | Belweder: spotkanie prezydentów - ustępującego...Dobry obyczaj i kurtuazja nakazują, by ustępujący prezydent wraz z małżonką zaprosili nową parę prezydencką na oficjalne spotkanie. I tak się stało dziś po południu w Belwederze.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Kopacz: do wyborów zostało 120 dni21.06 | Prezydent Bronisław Komorowski nie podjął jeszcze decyzji w sprawie terminu wyborów parlamentarnych; zrobi to przed upływem kadencji - poinformowała w niedzielę szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek. Z kolei premier Ewa Kopacz podczas sobotniej konwencji PO mówiła, że do wyborów pozostało 120 dni, zatem miałyby się one odbyć 18 października. zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Rzecznik PSL: trzeba odkleić wąsy od tej partii 20.06 | - PSL jest w komfortowej sytuacji w porównaniu z innymi formacjami politycznymi. U nas nie ma problemu z kolejnym prezesem, następcą. Mamy kadrę i mamy z kogo wybierać - przekonywał w programie "Wstajesz i weekend" w TVN24 Jakub Stefaniak, rzecznik PSL. Jak dodał, ludowcy muszą popracować jednak nad wizerunkiem i "odkleić od partii wąsy". zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 "Zupełnie obojętne było mi, kto zostanie prezydentem. Ale...18.03. | Jeżeli wybrano prezydenta z PiS, to teraz absolutnie nie wolno głosować na PiS, bo będzie nowa sitwa - przekonywał w "Kropce nad i" Janusz Korwin-Mikke. Polityk przyznał, że w jego partii są mieszane uczucia co do koalicji z Pawłem Kukizem. Zaznaczył, że ewentualna decyzja o niej zostanie podjęta do soboty.
zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 "Wyniki Pawła Kukiza są taką wściekłością ludzi"06.06 | - Te wyniki Pawła Kukiza są taką wściekłością ludzi, którzy chcieliby po prostu sobie żyć, mieć rodziny, mieszkania, pracę, która nie jest upokarzająca. A w zamian dostają Ewę Kopacz, która mówi, że teraz już na pewno coś zrobi. Po ośmiu latach rządów, przed wyborami? I oni nawet nie wiedzą, że to tych ludzi jeszcze bardziej denerwuje. Oni nie wiedzą, że właśnie sobie wbijają ostatni gwóźdź do trumny tymi ruchami - ocenił w programie „Drugie śniadanie mistrzów” pisarz Zygmunt Miłoszewski.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 "Komorowski podłożył bombę pod system partyjny"03.06 | Odchodzący i przegrany Komorowski, trochę nieopatrznie i bez rozeznania konsekwencji podłożył bombę pod system partyjny Polski, która się teraz tli. Tą bombą jest projekt referendum, które wysadzi dotychczasowy system partyjny - powiedział w "Faktach po Faktach" Jan Rokita, komentator TVN24 Biznes i Świat.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Ryszard Legutko o skardze PiS na Donalda Tuska3.06 | Szef delegacji PiS w Parlamencie Europejskim Ryszard Legutko skierował skargę do Europejskiej Rzecznik Praw Obywatelskich na szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska za poparcie w wyborach prezydenckich Bronisława Komorowskiego. zobacz więcej wideo »
Video: Fakty TVN 31.05.2015 | Janusz Palikot wraca do gry pod nowymi hasłamiPo klęsce wyborczej zniknął na kilka tygodni, ale teraz chce wrócić do gry. Janusz Palikot nie poddaje się i razem z Twoim Ruchem będzie startował w wyborach parlamentarnych. Pod nowymi hasłami.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 "Kaczyński nie śpi po wyborach, bo jest zagrożony w swoim...31.05. | - Kaczyński wystawił Andrzeja Dudę jako zastępczego kandydata, bo sam nie wierzył w to, że on wygra. Kaczyński jest jedynym politykiem, który nie śpi po wyborach, bo naprawdę jest zagrożony w swoim przywództwie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Janusz Palikot.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 "Rząd powinien pracować do końca. Za to mu Polacy płacą"...31.05 | - Rząd powinien pracować do końca. Za to mu Polacy płacą - powiedziała w niedzielę Ewa Kopacz odpowiadając na "zaskakujący" - jej zdaniem - apel prezydenta elekta Andrzeja Dudy by w okresie między wyborami "nie dokonywano poważnych zmian, przede wszystkim zmian ustrojowych".zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 "Wszyscy daliśmy ciała". Przegrana kampania Komorowskiego29.05 | - Jeżeli geje chcą głosować na Dudę, na partię, która chce ingerować w nasze codzienne życie, to ja mam poczucie olbrzymiej porażki - mówił w "Piaskiem po oczach" w TVN24 wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski. Podkreślał, że do przegranej Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich przyczyniła się cała Platforma. - Wszyscy daliśmy ciała - mówił. zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Biura Dudy będą prawdopodobnie w pałacyku MSZ29.05 | Trwają rozmowy, by biura prezydenta elekta Andrzeja Dudy do czasu jego zaprzysiężenia mieściły się w pałacyku MSZ przy ul. Foksal - powiedziała w piątek szefowa jego sztabu wyborczego, Beata Szydło (PiS). Poinformowała, że sprawa jest "bliska finalizacji".zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Andrzej Duda będzie najprawdopodobniej pracować w pałacyku...29.05 | Trwają rozmowy, by biura prezydenta elekta Andrzeja Dudy do czasu jego zaprzysiężenia mieściły się w pałacyku MSZ przy ul. Foksal - powiedziała w piątek szefowa jego sztabu wyborczego, Beata Szydło (PiS). Poinformowała, że sprawa jest "bliska finalizacji".zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Lipiński: może być pokusa ze strony rządzącychW opinii wiceprezesa PiS Adama Lipińskiego, może być pokusa ze strony rządzących, aby w ostatnich miesiącach kadencji parlamentu wprowadzić rozwiązania, które będą na rękę obecnej koalicji.
- Chodzi o to, aby nie dopuścić do czegoś takiego. Tak rozumiem apel pana prezydenta - powiedział Lipiński.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Kamiński: chodzi o szacunek dla obywateli Mariusz Kamiński, wiceprezes PiS wskazał na "forsowanie w Sejmie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym". - Przyspieszono pracy i nagle w ciągu 30 dni będziemy wybierać sędziów Trybunału Konstytucyjnego - powiedział Kamiński. - Widać, że ekipa rządząca robi wszystko, by uniemożliwić w przyszłej kadencji nowo wybranym władzom funkcjonowanie - ocenił wiceszef PiS.
zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 "Sto lat!" dla prezydenta elekta29.05 | Prezydent elekt Andrzej Duda otrzymał w piątek akt wyboru na prezydenta w Pałacu w Wilanowie. Po oficjalnej uroczystości wyszedł przed budynek spotkać się z wyborcami. Ludzie skandowali imię i nazwisko prezydenta elekta, a potem zaśpiewali mu "Sto lat".zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Duda apeluje do rządzących 29.05| Prezydent elekt Andrzej Duda zwrócił się w piątek do premier Ewy Kopacz i większości sejmowej, aby do momentu objęcia przez niego urzędu prezydenta wstrzymali się od podejmowania poważnych decyzji, szczególnie o charakterze ustrojowym.zobacz więcej wideo »