logotyp tvn24

Magazyn TVN24

Lista tematów

  • 1
    Bartosz Żurawicz „Oddałam dziecko ludziom z internetu”. Kara za kłamstwo sprzed lat
  • 2
    Małgorzata Goślińska Prawie ich zabił. Nowożeńcy: to był dobry dzień, udało nam się
  • 3
    Ludwik Dorn Dorn: Morawiecki buduje nowy rząd. Z kupy gruzu. I to się nie uda
  • 4
    Filip Czekała Przyszła nagle, rzucała o drzewa, odzierała z ubrań. „Krzyczałem, ale nikogo już nie było”
  • 5
    Mariusz Nowik Dziewczyny mówiły: Nie masz u nas szans. Szukamy bogatego chłopaka z samochodem
  • 6
    Barbara Sobska Balon z prześcieradła, w nim dwie rodziny. Udało się uciec za trzecim razem
logotyp tvn24

Magazyn TVN24

Bartosz Żurawicz

„Oddałam dziecko ludziom z internetu”. Kara za kłamstwo sprzed lat

Zobacz

Tytuł: MAGAZYN-Dziecko-shutterstock_271979627.jpg

Małgorzata Goślińska

ZobaczPrawie ich zabił. Nowożeńcy: to był dobry dzień, udało nam się

Czytaj artykuł

Tytuł: magazym-gosia-slub-2B.jpg

Ludwik Dorn

ZobaczDorn: Morawiecki buduje nowy rząd. Z kupy gruzu. I to się nie uda

Czytaj artykuł

Podziel się

Ostatnie odchudzenie gabinetu, to pic na wodę. Nie ruszono nikogo z resortów Mateusza Morawieckiego, a te obsadzone przez wiernych Jarosława Kaczyńskiego nadal mają absurdalną liczbę sekretarzy stanu. Zapowiedziana reforma rządu też nie wypali - nie sposób zbudować czegoś nowego z kupy gruzu. Dla Magazynu TVN24 pisze Ludwik Dorn.

"Konsolidacja rządu", "odchudzanie rządu", "nowy model rządu" – takie tytuły najczęściej pojawiają się po odwołaniu 17 wiceministrów i zapowiedziach dalszych zmian przez premiera Morawieckiego. Według tych zapowiedzi rząd ma być bardziej ekspercki, a mniej polityczny.

Ma zostać zmieniona ustawa o służbie cywilnej i podsekretarze stanu zostać mają jej najwyższymi urzędnikami; dodatkowo sekretarze stanu, który są parlamentarzystami, zachowają prawo do 60 proc. swoich poborów parlamentarnych i pobieranej pensji wiceministerialnej. W końcu liczba wiceministrów w każdym resorcie zostanie ustalona dzięki algorytmowi, który pan premier wraz ze współpracownikami opracował.

Sądząc po tytułach prasowych, mamy do czynienia z głęboko przemyślaną reformą. Jednakże wszystko wskazuje na to, że mówiąc o nowym modelu rządu, Mateusz Morawiecki wykazuje się skrajnym skąpstwem w gospodarowaniu prawdą. Cała wielka reforma rządu to bowiem nic innego, jak próba rozwiązania bieżącego kłopotu politycznego i wizerunkowego.

17 osób straciło rządowe stanowiska. Opozycja: to przesunięcia, nie zwolnienia
17 osób straciło rządowe stanowiska. Opozycja: to przesunięcia, nie zwolnienia / Wideo: Katarzyna Gozdawa-Litwińska/Fakty w Południe

Jest kłopot

Jak powstał ten kłopot? Otóż najpierw pojawiły się informacje o bardzo wysokich nagrodach, które przyznała sobie, ministrom i wiceministrom premier Beata Szydło. Opozycja oczywiście wydała z siebie - i słusznie – wrzask oburzenia, swoje dołożyły środki masowego przekazu.

Do opinii publicznej dotarł przekaz: poprzednicy "dobrej zmiany" obżerali się opłacanymi z kart służbowych "ośmiorniczkami", ale "dobra zmiana" wypłaca sobie marżę z "naszego" w żywym pieniądzu i to wielokrotnie wyższą.

Następnie podliczono wszystkie stanowiska ministerialne i wyszło, że mamy najbardziej rozbuchany rząd w III Rzeczpospolitej i Unii Europejskiej – 126 stanowisk. Potem pojawiła się informacja, że nagrody dostali także wiceministrowie – i oburzenie wzrosło.

Odpowiedzią na ten kryzys wizerunkowy była zapowiedź zmniejszenia liczby wiceministrów o 20 procent oraz "odpolitycznienia" podsekretarzy stanu i uczynienia z nich najwyższego stopnia w służbie cywilnej w ramach nowej, bardziej "eksperckiej", koncepcji rządu. Wszystko to są jednak faramuszki retoryczne pana premiera i jego specjalistów od PR.

Gdzie odchudzać

Po pierwsze, nie ruszono nikogo z tych resortów, które obsadzał Mateusz Morawiecki jako minister rozwoju i finansów. Po drugie, najbardziej dostało się tym resortom, które były partyjnie bezpańskie – ministerstwom zdrowia i cyfryzacji. Po trzecie, podskubano byłą premier Beatę Szydło, bo w kancelarii premiera pogoniono dwóch wiceministrów z jej ręki. Po czwarte, jedno wiceministerialne piórko wyrwano z kupra Zbigniewa Ziobry, a jedno – z kupra Jarosława Gowina. Po piąte, w resortach obsadzonych przez najwierniejszych z wiernych Jarosława Kaczyńskiego – MON i MSWiA – które mają absurdalna liczbę siedmiu sekretarzy stanu (z pensją o ponad 1/3 wyższą niż podsekretarza stanu) nie ruszono nikogo.

Obejść limit sekretarzy stanu

Warto zatrzymać się na chwilę przy sekretarzach stanu (starsi wiceministrowie), bo z nimi to od zawsze, jak pamiętam, był kłopot. Prawne i polityczne uwarunkowania są dwa. Po pierwsze, parlamentarzyści nie mogą zajmować stanowiska podsekretarza stanu, czyli jak się chce mieć wiceministra posła lub senatora, to musi zostać sekretarzem stanu. Po drugie, w każdym ministerstwie może być tylko jeden sekretarz stanu. To ograniczenie nie dotyczy kancelarii premiera, która w związku z tym zawsze była rojowiskiem parlamentarzystów sekretarzy stanu.

W resortach jednak czasem pojawiają się okoliczności polityczne, które skłaniają do powołania dwóch sekretarzy stanu. Trzeba było zatem, znaleźć jakiś sposób, by kłopot rozwiązać i oczywiście ten sposób znaleziono. Sięgały do niego wszystkie rządy. By nie być gołosłownym, podam przykład z własnej praktyki jako ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Wiedziałem, że muszę mieć w kierownictwie ministerstwa jednego posła, bo inaczej klub i partia uznałyby, że się "wysferzyłem" i miałbym polityczne trudności. Był poseł, dobry kandydat na stanowisko wiceministra zajmującego się administracja rządową. Został sekretarzem stanu. Bieżący nadzór nad policją, Strażą Graniczną i Biurem Ochrony Rządu pełniła zaś osoba, która nie była parlamentarzystą, ale ponieważ miałem już jednego sekretarza stanu, została podsekretarzem.

Premier: rząd będzie mniej polityczny, a bardziej urzędniczy
Premier: rząd będzie mniej polityczny, a bardziej urzędniczy / Wideo: tvn24

Po trzech miesiącach uznałem, że służby to organizacje szalenie zwracające uwagę na hierarchię i należy odpowiedzialnego za nie ministra wzmocnić, żeby nie myślały: jesteśmy gorsi, bo na bieżąco nadzoruje nas tylko podsekretarz stanu, a dział administracji ma pełnego sekretarza. Podsekretarz został więc awansowany na sekretarza, a problem dwóch sekretarzy stanu w jednym ministerstwie został rozwiązany tak, że odpowiedzialny za administrację wiceminister został także pełnomocnikiem rządu ds. stosunków z samorządami, którego obsługę zapewnia MSWiA. Pełnomocników rządu nie dotyczą ograniczenia "resortowe", więc mogłem mieć bez łamania ustawy dwóch sekretarzy stanu.

Tak robiono i przede mną, i po mnie, ale rządy Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego wprowadziły tu istotną innowację, mianowicie rozplenili się sekretarze stanu, którzy nie są parlamentarzystami. Na przykład w obecnym MSWiA jest czterech sekretarzy stanu, z których tylko dwóch jest posłami. Zadania, które im przypisano jako pełnomocnikom rządu, są niekiedy absurdalne.

12.03.2018 | 17 wiceministrów odwołanych. "Oni nie stracą pracy. PR-owa zagrywka"
12.03.2018 | 17 wiceministrów odwołanych. "Oni nie stracą pracy. PR-owa zagrywka" / Wideo: Jakub Sobieniowski/Fakty TVN

Przykład? Wiceminister Paweł Majewski został powołany na Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz na stanowisko Pełnomocnika Rządu do Spraw Przygotowania Organów Administracji Państwowej do Współpracy z Systemem Informacyjnym Schengen i Wizowym Systemem  Informacyjnym. Problem polega na tym, że Polska jest uczestnikiem systemu Schengen od grudnia 2007 roku...

Tylko głupi pracuje za 6 tysięcy zł

No, ale MSWiA zachowuje przynajmniej pozory, żeby nie łamać ustawy. MON pod kierownictwem ministra Błaszczaka łamie ją na rympał. W resorcie jest trzech sekretarzy stanu, tylko jeden jest parlamentarzystą, a żaden z nich nie jest pełnomocnikiem rządu.

O ile mnożenie sekretarzy stanu parlamentarzystów może mieć polityczne uzasadnienie, to w przypadku nieparlamentarzystów sprawa jest niejasna. Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Podsekretarze stanu zarabiają około 9,5 tysięcy złotych brutto, a sekretarze ponad jedną trzecia więcej – około 13 tysięcy. Wielce prawdopodobne, że część politycznych współpracowników "dobrej zmiany" oświadczyła swoim ministrom: jak mamy współpracować, to muszę zostać sekretarzem stanu, bo finansowo nie stać mnie na bycie podsekretarzem.

Niezależnie od jakości ludzi, którymi "dobra zmiana" obsadza stanowiska podsekretarzy stanu, problem z rekrutacją kompetentnej kadry na stanowiska wiceministrów od dłuższego czasu mają wszystkie polskie rządy. Gdy wicepremier Bieńkowska z PO powiedziała podczas nagranej u Sowy i Przyjaciół rozmowy, że "tylko głupi będzie pracował za 6 tysięcy złotych", to PiS i wszystkie środki masowego przekazu rzuciły się na nią, odnosząc tę kwotę do średniej i mediany zarobków Polaków. Pani wicepremier miała świętą rację. Jeśli kompetentnego kandydata na podsekretarza minister ściąga z rynku, to na ogół finansowo traci on parokrotnie. Jeżeli takie stanowisko oferuje wyższemu urzędnikowi służby cywilnej, to strata wynosi jedna trzecią.

Zmiany, zmiany

Przerobienie podsekretarzy stanu z urzędników politycznych - przychodzących i odchodzących wraz z rządem - na urzędników służby cywilnej wydaje się w obecnym stanie rzeczy jedynym sposobem rozwiązania problemu zbyt niskich uposażeń podsekretarzy.

Ta zmiana statusu ma jeszcze jeden urok dla PiS. W związku z zapowiadanym podwyższeniem poborów (na razie nie wiemy o ile) podsekretarze utraciliby możliwość zasiadania w radach nadzorczych spółek skarbu państwa, czym obecnie legalnie dorabiają sobie do nie najwyższych pensji. Jak nie będą mogli zasiadać, to zwolnią się komórki do wynajęcia. Parlamentarzyści PiS do nich nie wskoczą, bo mają konstytucyjny zakaz, ale pozaparlamentarny aktyw PiS-owski jak najbardziej, co zostanie przezeń przyjęte z entuzjazmem.

Problemy wizerunkowy i kadrowo-finansowy zostaną zatem rozwiązane, ale jeśli chodzi o formę i mechanizm rządzenia, będzie tak samo jak było: wszak róża pod inną nazwą równie by pachniała. A rząd będzie równie woniał. Będzie tak dlatego, że jakakolwiek poważna reforma rządu jest nie do przeprowadzenia przez "dobrą zmianę" z powodów zasadniczych - nawet gdyby chciała jej dokonać, to jest do tego niezdolna.

Budowanie z kupy gruzu

Reforma rządu to tak jak przebudowa i wzmocnienie mało funkcjonalnego domu. Nie sposób jednak zbudować czegoś nowego z kupy gruzu. A "dobra zmiana" niszczy konstrukcję całego rządu i administracji, psuje to, co do tej pory jakoś ze sobą współdziałało (choć było wiązane sznurkami i klejone na ślinę).

Taka ocena wydaje się zbyt radykalna, ale zauważmy, że rząd wraz z administracją działa, gdy sprawy toczą się w miarę gładko i wystarczy odziedziczona rutyna. Gdy pojawiają się nowe wyzwania lub sytuacje kryzysowe, rzecz nie przedstawia się tak różowo. Wymieńmy chociażby sprawy reakcji policji i MSWiA po śmierci Igora Stachowiaka na wrocławskim komisariacie, afrykańskiego pomoru świń, wichur w Borach Tucholskich czy kryzysu polityczno-dyplomatycznego związanego z nowelizacją ustawy o IPN. W tym niewesołym obrazie jest jeden jasny punkt – udało się poprawić ściągalność podatków i usprawnić administrację skarbową.

Rekonstrukcja rządu Morawieckiego »

OglądajRekonstrukcja rządu Morawieckiego
Witek szefową MSWiA: To dla mnie niespodzianka. Będę sie intensywnie uczyć / Wideo: tvn24
  • Witek szefową MSWiA: To dla mnie niespodzianka. Będę sie intensywnie uczyćWitek szefową MSWiA: To dla mnie niespodzianka. Będę sie...
    Video: tvn24 Witek szefową MSWiA: To dla mnie niespodzianka. Będę sie...05.04 | - Jeśli powierza mi się jakieś zadanie to staram się je wykonać najlepiej jak potrafię, ale zawsze z ogromną pokorą, bo mam świadomość, że nie jestem omnibusem, nie wszystko wiem, doświadczenie życiowe, zawodowe i polityczne odgrywają tutaj na pewno dużą rolę, ale to jest za mało, to jest resort zupełnie dla mnie nowy, też niespodzianka, dlatego będę przede wszystkim się na początku bardzo intensywnie tego resortu uczyć, żeby nikt nie musiał się za mnie wstydzić, żeby wszystko poszło dobrze - mówiła Elżbieta Witek we wtorek w rozmowie z dziennikarzami po podebraniu nominacji na szefową MSWiA. zobacz więcej wideo »
  • Sasin: każdy minister finansów reaguje niechętnie na wydawanie pieniędzy z budżetuSasin: każdy minister finansów reaguje niechętnie na wydawanie...
    Video: tvn24 Sasin: każdy minister finansów reaguje niechętnie na...05.06 | Wicepremier Jacek Sasin odniósł się w "Rozmowie Piaseckiego" do odejścia minister finansów Teresy Czerwińskiej. Na uwagę, że Czerwińska miała zareagować niechęcią na tzw. piątkę Kaczyńskiego, Sasin stwierdził, że "każdy minister finansów, kiedy wydaje się pieniądze z budżetu, pewnie reaguje niechętnie, bo chciałby i ma takie oczekiwanie, że tych pieniędzy w budżecie zostaje jak najwięcej".zobacz więcej wideo »
  • Sasin: minister Witek jest znakomicie przygotowanaSasin: minister Witek jest znakomicie przygotowana
    Video: tvn24 Sasin: minister Witek jest znakomicie przygotowana05.06 | Nowy wicepremier skomentował powołanie Elżbiety Witek, byłej rzeczniczki rządu i szefowej gabinetu politycznego ówczesnej premier Beaty Szydło na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji. - Gdyby przyjąć, że resort ma być znany dla ministra, który do niego wchodzi, to tylko byli ministrowie spraw wewnętrznych mogliby tę funkcję sprawować - zaznaczył w "Rozmowie Piaseckiego" wicepremier Jacek Sasin. - Pani minister była szefową gabinetu pani premier Szydło. Z tej pozycji zapoznała się z całością spraw państwowych (…). Jest znakomicie przygotowana - podkreślił. zobacz więcej wideo »
  • Sasin: chciałbym włączyć się aktywnie w prace nad programem na następną kadencjęSasin: chciałbym włączyć się aktywnie w prace nad programem na...
    Video: tvn24 Sasin: chciałbym włączyć się aktywnie w prace nad programem...05.06 | Moim głównym zadaniem będzie koordynowanie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Z półtorarocznego doświadczenia pełniąc funkcję szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów wynika, że z pozycji wicepremiera, która daje możliwości nadzorowania prac innych ministerstw, będzie to łatwiejsze i bardziej skuteczne - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" wicepremier Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.zobacz więcej wideo »
  • Marian Banaś nowym ministrem finansów za Teresę CzerwińskąMarian Banaś nowym ministrem finansów za Teresę Czerwińską
    Video: tvn24 Marian Banaś nowym ministrem finansów za Teresę Czerwińską4.06 | Teresa Czerwińska to jedyna osoba, która odchodzi z rządu i nie jedzie do Brukseli. Była szefowa resortu finansów przyjęła dzisiaj dymisję i od razu dostała stanowisko w zarządzie Narodowego Banku Polskiego.zobacz więcej wideo »
  • Joachim Brudziński przekazał resort MSWiA Elżbiecie WitekJoachim Brudziński przekazał resort MSWiA Elżbiecie Witek
    Video: tvn24 Joachim Brudziński przekazał resort MSWiA Elżbiecie Witek04.06 | Elżbieta Witek została powołana na urząd ministra spraw wewnętrznych i administracji. Zastąpiła ona na tym stanowisku dotychczasowego ministra Joachima Brudzińskiego. zobacz więcej wideo »
  • Teresa Czerwińska przekazała resort finansówTeresa Czerwińska przekazała resort finansów
    Video: tvn24 Teresa Czerwińska przekazała resort finansów04.06 | We wtorek prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego odwołał ministrów, którzy zdobyli w wyborach mandat europosła. Odwołana została też Teresa Czerwińska, minister finansów, choć nie ubiegała się o mandat w europarlamencie. Jej następcą został Marian Banaś.zobacz więcej wideo »
  • Premier Morawiecki przemawiał na konferencji "Praca dla Polski"Premier Morawiecki przemawiał na konferencji "Praca dla Polski"
    Premier Morawiecki przemawiał na konferencji "Praca dla Polski"01.12 |Premier Morawiecki przemawiał na konferencji "Praca dla Polski"zobacz więcej wideo »
  • "Ktoś musi ustąpić. Tym kimś nie mógłby być prezydent""Ktoś musi ustąpić. Tym kimś nie mógłby być prezydent"
    Video: Piaskiem po oczach TVN24 "Ktoś musi ustąpić. Tym kimś nie mógłby być prezydent"12.01 | Komentując odwołanie z Rady Ministrów Antoniego Macierewicza Gowin powiedział, że nie było nacisku ze strony prezydenta na podjęcie takiej decyzji. - Nie trzeba było pytać pana prezydenta, czy widzi współpracę z panem Macierewiczem, bo było oczywistym, że ta współpraca dobrze nie rokuje - powiedział.zobacz więcej wideo »
  • Jarosław Gowin o rekonstrukcji rząduJarosław Gowin o rekonstrukcji rządu
    Video: Piaskiem po oczach TVN24 Jarosław Gowin o rekonstrukcji rządu12.01 | Jarosław Gowin w "Piaskiem po oczach". Na uwagę, że w rządzie znalazło się kilka nowych osób, które są związane z jego ugrupowaniem odpowiedział: "to znaczy, że mam dobrą rękę do ludzi". Zaznaczył jednak, że "pogłoski o jakimś radykalnym wzmocnieniu Porozumienia (partii Gowina) są bardzo przesadzone".zobacz więcej wideo »
  • Gowin: liczba wiceministrów zostanie ograniczonaGowin: liczba wiceministrów zostanie ograniczona
    Video: Piaskiem po oczach TVN24 Gowin: liczba wiceministrów zostanie ograniczona12.01 | Liczba wiceministrów zostanie ograniczona. (...) Nie chcielibyśmy należeć do rekordzistów w Europie. To ulegnie korekcie - zapowiedział w piątek w "Piaskiem po oczach" w TVN24 minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. - Mamy świadomość tego problemu - dodał, komentując rozrastającą się stale liczbę wiceministrów w rządzie Zjednoczonej Prawicy.zobacz więcej wideo »
  • Całe przemówienie ministra BłaszczakaCałe przemówienie ministra Błaszczaka
    Video: tvn24 Całe przemówienie ministra Błaszczaka09.01 | Całe przemówienie nowego szefa MON Mariusza Błaszczaka podczas uroczystego przejęcie resortu. zobacz więcej wideo »
  • "Herbata nie robi się słodsza od samego mieszania""Herbata nie robi się słodsza od samego mieszania"
    Video: tvn24 "Herbata nie robi się słodsza od samego mieszania"9.01| Grzegorz Schetyna o rekonstrukcji rządu Morawieckiegozobacz więcej wideo »
  • "Nie wykluczamy wojny domowej i konfliktu wewnętrznego""Nie wykluczamy wojny domowej i konfliktu wewnętrznego"
    Video: tvn24 "Nie wykluczamy wojny domowej i konfliktu wewnętrznego"9.01| Schetyna o odwołaniu Macierewicza z funkcji ministra obrony narodowejzobacz więcej wideo »
  • Czaputowicz o kierunkach pierwszych podróży zagranicznychCzaputowicz o kierunkach pierwszych podróży zagranicznych
    Video: tvn24 Czaputowicz o kierunkach pierwszych podróży zagranicznych09.01 | Dotychczasowy minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przekazał we wtorek obowiązki nowemu szefowi MSZ - Jackowi Czaputowiczowi. Nowy minister zapowiedział, że w przyszłym tygodniu złoży wizyty w Bułgarii i w Niemczech.zobacz więcej wideo »
  • Trwa pierwsze posiedzenie rządu w nowym składzieTrwa pierwsze posiedzenie rządu w nowym składzie
    Video: tvn24 Trwa pierwsze posiedzenie rządu w nowym składzie09.01 | We wtorek przed godziną 14 zebrał się rząd w nowym składzie. Ministrowie mają zająć się propozycją zmian w ustawie o usługach płatniczych oraz projektem związanym z realizacją programu "Za życiem".zobacz więcej wideo »
  • Całe przemówienie Antoniego MacierewiczaCałe przemówienie Antoniego Macierewicza
    Video: tvn24 Całe przemówienie Antoniego Macierewicza09.01 | Antoni Macierewicz przekazał obowiązki szefa MON Mariuszowi Błaszczakowi.zobacz więcej wideo »
  • Prezydent Duda: gratuluję objęcia urzędówPrezydent Duda: gratuluję objęcia urzędów
    Video: tvn24 Prezydent Duda: gratuluję objęcia urzędów09.01 | Gratuluję objęcia urzędów, ale także gratuluję ponad dwóch lat dobrej pracy dla Polski, po to, żeby zmiana, którą zapowiadaliśmy w 2015 r. i wcześniej, była zmianą dobrą - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda, który wcześniej dokonał zmian w składzie Rady Ministrów.zobacz więcej wideo »
  • Premier Morawiecki: polska demokracja musi być demokracją z sercemPremier Morawiecki: polska demokracja musi być demokracją z...
    Video: tvn24 Premier Morawiecki: polska demokracja musi być demokracją z...09.01 | Dzisiaj nasi rodacy będą się koncentrować na zmienionych w rządzie nazwiskach, ale - jak mawiają kibice - "nazwiska nie grają", aby osiągnąć sukces, musi to być działanie całej biało-czerwonej drużyny, nas wszystkich Polaków - oświadczył premier Mateusz Morawieckizobacz więcej wideo »
  • Adamczyk ministrem infrastrukturyAdamczyk ministrem infrastruktury
    Video: tvn24 Adamczyk ministrem infrastruktury09.01 | Andrzej Adamczyk odebrał nominację na ministra infrastrulturyzobacz więcej wideo »

Zasadniczy powód, dla którego "dobra zmiana" nie może dokonać poważnej reformy rządu, polega na tym, że nie jest ona stanie politycznie zapewnić spełnienia dwóch wymogów niezbędnych do rządzenia każdemu rządowi: utrzymania skutecznej administracji oraz formułowania i egzekwowania ogólnego kierunku polityki.

W przypadku rządów demokratycznych dla spełnienia tych wymogów konieczne jest ustanowienie relacji w wielokącie: centrum polityczne rządu, które pełni rolę ogólnego przywództwa politycznego (premier wraz ze swoją kancelarią i najważniejszymi współpracownikami), polityczny aparat wykonawczy tego centrum (mniej ważni ministrowie oraz wiceministrowie), parlamentarne zaplecze rządu, partia (lub też partie koalicyjne), kadry administracyjne (służba cywilna zwana też niekiedy biurokracją konstytucyjną). Już w okresie rządów poprzedników kontur tego wielokąta był mocno rozmazany, natomiast "dobra zmiana" przekształciła mglisty kontur w kleks, w którym ustanowienie jakichkolwiek relacji jest niemożliwe.

Dlaczego? Po pierwsze, centrum polityczne rządu nie zapewnia żadnego przywództwa politycznego i nie nadaje kierunku polityce. To przywództwo polityczne spoczywa w rękach osoby spoza jakkolwiek rozumianej hierarchii państwowo-politycznej: szeregowego posła i prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Kierunek polityczny obozowi władzy nadaje się "bez żadnego trybu".

Po drugie, polityczny aparat wykonawczy nieistniejącego politycznego centrum rządu, czyli wyspecjalizowane przywództwo w ministerstwach, jest skrajnie zautonomizowany – dlatego właśnie, że centrum nie istnieje. To widać najlepiej podczas kryzysów, a bijącym po oczach przykładem jest brak jakiegokolwiek współdziałania resortu spraw zagranicznych i resortu sprawiedliwości w procesie prac nad ustawą o nowelizacji ustawy o IPN.

Po trzecie, parlamentarne zaplecze rządu nie odgrywa żadnej sprawczej roli w wypracowywaniu ogólnego kierunku polityki i w procesie rządzenia. Ma naciskać guziki podczas głosowania i zgłaszać jako poselskie te projekty rządowe, których formalne kierownictwo rządu nie chce przepuszczać przez uzgodnienia międzyresortowe.

Po czwarte, służba cywilna/biurokracja konstytucyjna de facto już nie istnieje. "Dobra zmiana" zniosła jakiekolwiek wymogi kompetencyjne (poza wyższym wykształceniem) w odniesieniu do urzędników służby cywilnej i w jej półtoratysięcznym korpusie wymieniła ponad jedną trzecią.

Poza PiS-em, który jako partia rządząca ma się świetnie, wszystkie pozostałe, wyżej wymienione elementy, funkcjonują niezależnie od siebie: jedynym narzędziem rządzenia są roszady kadrowe, wzywanie na dywanik i pohukiwanie.

Po zmianach zatem będzie tak, jak było: Polska nie-rządem stoi, i jeśli wewnątrz i na zewnątrz będzie w miarę spokojnie, to ustoi. A jeśli zacznie być niespokojnie, to się zachwieje.

Podziel się
-
Zwiń

Filip Czekała

ZobaczPrzyszła nagle, rzucała o drzewa, odzierała z ubrań. „Krzyczałem, ale nikogo już nie było”

Czytaj artykuł

Tytuł: Lawina zeszła 20 marca 1968 r. Źródło: z archiwum Grupy Karkonoskiej GOPR

Mariusz Nowik

ZobaczDziewczyny mówiły: Nie masz u nas szans. Szukamy bogatego chłopaka z samochodem

Czytaj artykuł

Tytuł: magazyn-sobel.jpg Źródło: A. Kokowska/ Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, archiwum domowe Leopolda Sobela​

Barbara Sobska

ZobaczBalon z prześcieradła, w nim dwie rodziny. Udało się uciec za trzecim razem

Czytaj artykuł

Tytuł: Kontrola w Checkpoint Charlie z pojazdem policji wojskowej USA, w tle przejście graniczne Friedrichstrasse Źródło: Berlin Wall Foundation / Paul Kremer

Redaktor prowadząca

Aleksandra Majda

 

Autorzy

Małgorzata Goślińska, Bartosz Żurawicz, Filip Czekała, Ludwik Dorn, Barbara Sobska, Mariusz Nowik

 

Redakcja

Aleksandra Majda, Iga Piotrowska, Mateusz Sosnowski

 

Fotoedycja

Mateusz Gołąb, Daria Ołdak, Karol Piątkowski, Jacek Barczyński, Michał Sadowski

 

Okładka

Agnieszka Hirsch

Poprzedni weekend 10-11.03.2018
2 tygodnie temu 03-04.03.2018
3 tygodnie temu 24-25.02.2018
4 tygodnie temu 17-18.02.2018
5 tygodni temu 10-11.02.2018
Zobacz wszystkie