68-latka ukryła pod ubraniem pięć kilogramów złotych monet. Chciała je przemycić

Autor:
tm/tok
Źródło:
PAP
Hrebenne. 68-latka miała pod odzieżą monety warte blisko 1,5 mln zł. Większość numizmatów pochodzi z XIX i XX wieku
Hrebenne. 68-latka miała pod odzieżą monety warte blisko 1,5 mln zł. Większość numizmatów pochodzi z XIX i XX wiekuIzba Administracji Skarbowej w Lublinie
wideo 2/6
przemYT

Na przejściu granicznym z Ukrainą w Hrebennem (woj. lubelskie) zatrzymana została 68-latka, która ukryła pod odzieżą pięć kilogramów złotych monet wartych blisko półtora miliona złotych. Większość numizmatów pochodzi z XIX i XX wieku. Kobieta przyznała się do próby przemytu i dobrowolnie poddała karze.

"Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Hrebennem podczas rewizji wjeżdżającego do Polski samochodu osobowego trafili na nietypowy towar. 68-letnia pasażerka pojazdu pod odzieżą wierzchnią ukryła 670 monet w kolorze złota" – informuje rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś.

Kobieta wyjaśniła, że numizmaty kupiła we Lwowie od kolegi. Wszczęto wobec niej postępowanie karne skarbowe, a monety zabezpieczono. Biegły sądowy z zakresu numizmatyki określił wartość historyczną i materialną ujawnionych pieniędzy.

Miała pod odzieżą 670 monet Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Pochodzą z różnych państw

"Zgodnie ze sporządzoną przez niego opinią wszystkie monety zostały wykonane ze złota, a ich wartość to blisko 1,5 mln zł. Większość numizmatów pochodzi z XIX i XX wieku. Są to m.in. korony z Królestwa Węgier, francuskie, belgijskie i szwajcarskie franki, austriackie korony, brytyjskie suwereny" – stwierdził rzecznik.

ZOBACZ TEŻ: Próbował przewieźć przez granicę kurtkę ze skóry pytona

Najstarsza moneta pochodzi z 1817 roku. To 20 franków przedstawiające króla Ludwika XVIII.

670 monet wybito przed 1850 rokiem

Waga czystego złota w monetach wyniosła łącznie ponad pięć kilogramów. Stwierdzono również, że 661 spośród 670 poddanych oględzinom numizmatów to złoto dewizowe, do którego należą m. in. złote monety wybite po 1850 roku. Ponadto część z nich stanowi legalny środek płatniczy.

Wszystkie zostały wykonane ze złotaIzba Administracji Skarbowej w Lublinie

Pozostałe to tzw. monety lokacyjne lub inwestycyjne, traktowane jako lokata kapitału. Z kolei dziewięć sztuk, wybitych przed 1850 rokiem, to eksponaty o wartości historycznej, niestanowiące złota dewizowego.

Złożyła wniosek o dobrowolne poddanie się karze

"Podróżna miała obowiązek zgłosić do kontroli celnej zarówno przewóz wartości dewizowych, jak również pozostałych dziewięciu monet" – sprecyzował rzecznik.

Powiedziała, że kupiła je we Lwowie od kolegiIzba Administracji Skarbowej w Lublinie

Kobieta przyznała się do próby przemytu i złożyła wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. Wpłaciła też 50 tys. zł grzywny oraz pokryła koszty prowadzonego postępowania, w tym opinii biegłego. Monety stanowiące złoto dewizowe zostały podróżnej zwrócone.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tm/tok

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Pozostałe wiadomości