Zaczął za Gierka, skończy po Tusku. Poznajcie wójta - rekordzistę

"Jestem po prostu dobrym gospodarzem"
"Jestem po prostu dobrym gospodarzem"
TVN24 Łódź
TVN24 ŁódźWójt: jestem po prostu dobrym gospodarzem

- Mówią na mnie "rekordzista", a ja po prostu jestem gospodarzem, który lubi dbać o swoje podwórko - mówi w rozmowie z tvn24.pl Leon Fortak, wójt gminy Czarnocin od... 40 lat. Czy powalczy o kolejne 4 lata do rekordu?

Kiedy przyszedł pracować do urzędu gminy w Czarnocinie (łódzkie), w Polsce rządził Edward Gierek, w kinach królował "Potop" Jerzego Hoffmana, a nasi piłkarze trzęśli futbolowym światem i robili furorę na mundialu w RFN. Od tego czasu zmieniło się niemal wszystko - za wyjątkiem wójta w Czarnocinie.

Zostało też biurko - Fortak pracuje przy tym samym, przy którym usiadł w 1974 roku. - Skoro jest jeszcze dobre, to po co je zmieniać? - mówi.

I uśmiecha się: - Ze mną jest trochę jak z tym biurkiem. Służę od lat najlepiej jak umiem.

Czterdzieści lat minęło

W styczniu świętował czterdziestolecie rządów. Jest rekordzistą - nikt w kraju nie sprawuje funkcji dłużej niż on. Czy poprawi rekord? - Niektórzy żartują, że należy mi się dożywotnia funkcja, ale trzeba wiedzieć, kiedy przestać i dać szansę młodym - mówi samorządowiec, który oficjalnie nie podjął jeszcze decyzji, czy wystartuje w listopadowych wyborach samorządowych.

Wątpliwości zostaną rozwiane najpóźniej pod koniec przyszłego tygodnia. Każdy kandydat na wójta musi zgłosić się do właściwej gminnej komisji wyborczej nie później niż do godz. 24 w dniu 17 października.

Fortaka znają w gminie wszyscy. Wielu nie pamięta czasów, kiedy rządził ktoś inny. - Stąd pochodzę, tu się wychowałem, tu pracuję. Mogę powiedzieć, że 90 proc. mieszkańców to moi znajomi - zapewnia Fortak w rozmowie z tvn24.pl.

Od Układu Warszawskiego do Unii Europejskiej

- To nie był kolorowy okres, na początku trzeba było się namęczyć, żeby załatwić coś dla gminy i nie ograniczać się do wykonywania rozkazów "z góry" - wspomina lata 70. wójt.

Wraz ze zmianą systemu mógł na drzwiach swojego biura zmienić tabliczkę - z naczelnika gminy stał się wójtem.

Jak podkreśla rozmówca tvn24.pl, wraz z kapitalizmem przyszło "El Dorado" samorządowców. - Były pieniądze, możliwości i swoboda. Wtedy udało się zrobić mnóstwo rzeczy. Teraz mamy tego efekty - ze wszystkich gmin w województwie łódzkim u nas jest najmniejsze bezrobocie - zapewnia.

Dokument sprzed 40 lat, na mocy którego Leon Fortak został naczelnikiem gminyTVN24 Łódź

Co było przez te wszystkie lata najtrudniejsze? Fortak odpowiada, że najważniejsza była elastyczność, dzięki której dostosowywał się do zmieniającego się świata. - Ja jestem gospodarzem, który chce dbać dobrze o swoje podwórko. Nie zawsze było to łatwe, ale zawsze jakoś się udawało - tłumaczy. I wylicza, że za jego kadencji wszystkie szkoły podstawowe i gimnazja doczekały się hal sportowych, w wielu miejscowościach pojawiły się nowoczesne świetlice do dyspozycji mieszkańców, a na drogi mało kto dziś narzeka.

- Oczywiście, z perspektywy czasu wiem, że w niektórych sytuacjach można było zrobić jeszcze więcej. Generalnie jednak nie mam czego się wstydzić - ocenia wójt-rekordzista.

"Żona już czeka"

Podczas krótkiego spaceru po gminie próbowaliśmy rozmawiać z mieszkańcami o tym, jakim wójtem jest Fortak. Szybko jednak okazywało się, że rozmówcy wolą wspominać, co działo się, kiedy wójt obejmował władzę. - Jeszcze wtedy panną byłam! Kiedy pojawiłam się w Czarnocinie, Fortak już rządził - wspomina Grażyna Bartocha.

Ale czy jest dobrym wójtem? - Hmm... ja innego nie pamiętam. Nie mam nic do niego, są dobre drogi, jest praca. Nie ma co narzekać, niech rządzi dalej - komentuje Paweł z Czarnocina.

Tyle, że wciąż nie wiadomo, czy Leon Fortak będzie chciał pracować dalej. - Żona jest już na emeryturze, mnie też do tego namawia. W domu często słyszałem, że sprawy gminy były dla mnie ważniejsze, niż prywatne. Może czas w końcu to zmienić? - zastanawia się.

Mieszkańcy: niech rządzi kolejne 40 lat
Mieszkańcy: niech rządzi kolejne 40 latTVN24 Łódź

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Mapa Targeo

Autor: bż/iga/r / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź

Raporty:
Pozostałe wiadomości