Łódź

Krzyczeli "pierdo***y turbanie", rzucali krzesłami. Zostali skazani

Łódź

[object Object]
Moment ataku nagrały kameryTVN24 Łódź
wideo 2/3

Sąd w Łodzi skazał na karę bezwzględnego pozbawienia wolności dwóch mężczyzn. Usłyszeli wyrok za rasistowską napaść, do której doszło w zeszłym roku.

Przemysław S. ma spędzić za kratkami dwa lata, jego o pięć lat starszy kolega Jan S. ma "siedzieć" dwa miesiące dłużej. Zostali skazani za stosowanie przemocy i znieważenie z powodu przynależności narodowej i wyznaniowej obywatela Bangladeszu.

- Okoliczności tych czynów i wina obu oskarżonych nie budzi wątpliwości - uzasadniał sędzia Michał Jabłoński.

Podkreślał, że skazani używali takich słów jak "świnio", "grubasie", czy wreszcie "pierdo***y turbanie".

- Podobnego zachowania nie wykazywali jednak w stosunku do Polaków pracujących w lokalu - zaznaczał sędzia

Mężczyźni muszą też w ramach zadośćuczynienia zapłacić po dwa tysiące złotych na rzecz poszkodowanego.

Wyrok nie jest prawomocny.

- Nie zgadzam się z tym wyrokiem, będę apelował. To jakieś nieporozumienie, ja bardzo lubię obcokrajowców - mówił jeden ze skazanych, kiedy był odprowadzany do aresztu.

Wielkanocna awantura

Do rozróby doszło na ul. Łagiewnickiej w Łodzi w Poniedziałek Wielkanocny. Był kwiecień 2017 roku.

- Do lokalu weszło czterech podchmielonych gości. Zaczęli nabijać się z otyłego pracownika baru. Łapali go za klatkę piersiową i go wyzywali - opowiadają świadkowie zdarzenia.

Z wersji, którą przedstawili podczas przesłuchań, wynika, że "zabawie" przyglądał się umundurowany funkcjonariusz policji, który czekał w barze na zamówienie.

Policjant wyszedł z dwoma klientami na zewnątrz. Przez chwilę z nimi rozmawiał. Potem wrócił do środka i dał pracownikom kartkę.

- Był tam numer do dyżurnego policji. Mówił, żeby dzwonić, jeżeli będzie działo się coś niepokojącego - opowiadają pracownicy baru.

Po pewnym czasie funkcjonariusz odebrał zamówienie i wyszedł z lokalu. Wtedy niewybrednie nabijający się z pracownika baru klienci stali się jeszcze bardziej agresywni.

Świadkowie twierdzą, że jeden z nich zaczął krzyczeć do chłopaka za barem: "rób to rollo (typ kanapki - red.), ty świnio, czarnuchu". Te słowa słyszało ośmiu świadków (sześciu pracowników baru i dwóch klientów).

- Wyzywany chłopak nie wytrzymał i pokazał tamtym środkowy palec - wyjaśnia jeden z pracowników baru.

Krzesłem w głowę

Potem doszło do ataku. Jego przebieg możemy oglądać na nagraniach z kamer zainstalowanych w lokalu. Widać na nich, jak jeden z mężczyzn podbiega do lady i pluje na pracowników. Ten w odpowiedzi próbuje oblać napastnika sosem.

Koledzy tego, który miał zostać ubrudzony, przez chwilę stoją w milczeniu. Potem jeden z nich ogląda kurtkę i z wściekłością ją zdejmuje. Zaczyna się druga, znacznie bardziej agresywna fala ataków. Napastnik stara się przeskoczyć na drugą stronę baru. W międzyczasie trzeci z agresorów łapie za krzesło stojące przy stole i ciska nim w broniących się pracowników. Uderza ono w głowę jednego z nich.

Potem w kierunku baru lecą jeszcze dwa krzesła. Jedno odbija się od lady, drugie trafia w wyposażenie kuchni. Napastnicy jeszcze przez chwilę odgrażają się pracownikom baru, a potem wychodzą na zewnątrz.

Miejscowi, nietrzeźwi i milczący

Godzinę później oskarżeni byli już w rękach policji. Byli dobrze znani funkcjonariuszom.

- Dzielnicowi na podstawie rysopisów klientów szybko ich wytypowali - wyjaśnia mł. insp. Joanna Kącka z łódzkiej policji.

Byli kilka ulic od baru, w którym doszło do awantury.

- Obydwaj byli nietrzeźwi. Jeden miał w organizmie 1,5 promila alkoholu, drugi nieco ponad promil - wyjaśnia Kącka.

W czasie śledztwa nie chcieli podać danych trzeciej osoby, która razem z nimi demolowała lokal.

Autor: bż//ec / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości