Łódź

Wyprowadziły milion złotych z przedszkola? Dyrektorka i zastępczyni aresztowane

Łódź

Podejrzane miały wyprowadzić ponad milion zł z przedszkola

Najbliższe trzy miesiące w areszcie spędzi 50-letnia Zofia K., dyrektorka przedszkola w Pabianicach (woj. łódzkie). Za kratki trafi też jej 45-letnia zastępczyni, Renata Ł. Zdaniem śledczych, kobiety wyłudziły ponad milion złotych przeznaczonych na pracę placówki. Zarzuty usłyszała też 42-letnia księgowa - sąd zastosował wobec niej dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

Śledczy ustalili, że trzy kobiety od 2010 roku współdziałały i przywłaszczyły co najmniej milion złotych.

- Podejrzane dokonywały wypłat z kasy i przelewów z konta przedszkola na prywatne rachunki, wskazując jako tytuł transferu środków finansowych rzekome zakupy na rzecz przedszkola, bądź też zapłatę zobowiązań względem ZUS - tłumaczy Krzysztof Kopania z łódzkiej prokuratury. Dodaje, że pieniądze faktycznie trafiały na cele prywatne kobiet.

Przywłaszczone pieniądze były głównie przekazywane przez gminę. Do zarzutów przyznała się tylko główna księgowa, która złożyła w prokuraturze szczegółowe wyjaśnienia. Aresztowana w środę dyrektorka i jej zastępczyni nie chcą współpracować ze śledczymi.

Wszystkim podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.

Chciały naprawić swoje błędy?

Śledczy informują, że działalność kobiet spowodowała m.in. zaległości na rzecz ZUS w wysokości ponad 1 mln zł. Ze względu na duże zadłużenie u ubezpieczyciela, podejrzane miały chcieć zwrócić część pieniędzy.

- Jedna z podejrzanych złożyła w banku wniosek o przyznanie kredytu w wysokości kilkuset tysięcy złotych - mówi Kopania.

Według prokuratury kwota przywłaszczonych pieniędzy może się zwiększyć, bowiem śledczy nie wykluczają, że kobiety zdefraudowały także wpłaty dokonywane na radę rodziców; nadal jednak zbierane są dowody w tej sprawie.

Śledczy chcą aresztów dla całej trójki

Prokuratorzy wcześniej zawnioskowali o areszt również wobec 45-letniej głównej księgowej. Ponieważ sąd nie przychylił się do tego wniosku, śledczy nie wykluczają złożenia zażalenia na tę decyzję.

Pracownice pabianickiego przedszkola zostały zatrzymane w miniony poniedziałek. Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte po zawiadomieniu przedstawicieli pabianickiego magistratu, do którego dotarły sygnały o nieprawidłowościach w przedszkolu dotyczących uiszczania należnych składek ZUS.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Mapa Targeo

Autor: bż/kwoj / Źródło: TVN24 Łódź/PAP