Łódź

Wszczepili elektroniczne ucho pod skórę pacjentki. "Dźwięk popłynie po kości czaszki"

Łódź

Wszczepiony implant ma pomóc 13-latce odzyskać słuch
Medicus Aparatura i Instrumenty MedyczneWszczepiony implant ma pomóc 13-latce odzyskać słuch

Procesor wychwyci dźwięki, przekaże sygnał do implantu, który przekaże dźwięk poprzez kość czaszki do ucha wewnętrznego. Tak ma działać urządzenie, które dzisiaj w Łodzi zostało wszczepione 13-letniej pacjentce. Zabieg ma pozwolić dziewczynce odzyskać w pełni słuch.

13-letnia Kinga nie słyszy na jedno ucho od ośmiu lat. Dzisiaj ma odzyskać zdrowie, dzięki specjalnemu implantowi, który został wszczepiony przez specjalistów z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

- Chirurg laryngolog przez niewielkie cięcie w skórze zakotwiczył implant w kości czaszki za uchem. Gdy skóra po zabiegu się zagoi, pacjentka otrzyma procesor dźwięku – opisuje prof. dr hab. n. med. Wiesław Konopka, Kierownik Kliniki Otolaryngologii w ICZMP.

Dźwięk pobiegnie po czaszce

Procesor dźwięku to niewielkie urządzenie rejestrujące odgłosy otoczenia, czyli wszystko to co słyszymy: mowę, muzykę czy hałas ulicy. Będzie on połączony z implantem za pomocą specjalnego magnesu.

- Zewnętrzny procesor dźwięku rejestruje fale dźwiękowe i zaczyna drgać w sposób nieodczuwalny dla pacjenta. Drgania te są przekazywane przez skórę do implantu. Dalej przez kości czaszki sygnał dźwiękowy dociera bezpośrednio do ślimaka, czyli części ucha wewnętrznego - tłumaczy Marcin Talar, przedstawiciel producenta implantów.

Talar dodaje, że całe urządzenie działa na podobnej zasadzie, na jakiej słyszymy odgłosy przy zatkaniu sobie uszu. - Mimo zamkniętych przewodów słuchowych usłyszymy głos przenoszony za pośrednictwem drgań przez kości - obiecuje.

Pomoc dla czternastu chorych

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi jest drugim w Polsce (po Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach), gdzie nowoczesne implanty słuchowe będą wszczepiane u dzieci.

Przydzielony przez NFZ kontrakt na 2014 rok dla Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki umożliwia wszczepienie czternastu implantów zakotwiczonych w kości.

– Potencjał naszego zespołu jest większy i oczywiście chcielibyśmy pomóc liczniejszej grupie młodych niedosłyszących pacjentów z naszego regionu. Mamy więc nadzieję, że budżety na leczenie słuchu implantami z roku na rok będą rosły – kwituje prof. Konopka.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Mapa Targeo

Autor: bż/i/kwoj / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: Medicus Aparatura i Instrumenty Medyczne | Łukasz Narożny

Pozostałe wiadomości