Łódź

Wielki remont zaniedbanej Łodzi. Chcą wydać miliard złotych

Łódź

TVN24 ŁódźNiedługo taki obraz centrum Łodzi ma przejść do historii

Łódź chce odnowić wizerunek swojego centrum i zapowiada wielką rewitalizację. Urzędnicy planują wyremontowanie ośmiu kwartałów w centrum, gdzie odnowione mają być budynki i ulice. Projekt ma pochłonąć miliard złotych. Prace powinny ruszyć w przyszłym roku.

- Łódź będzie w kolejnej perspektywie finansowej ważnym beneficjentem pomocy rządowej. Będziemy mieć środki z budżetu państwa i Unii Europejskiej na projekty rewitalizacyjne - zapowiada prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska.

W ramach prac, kompleksowo mają być odnawiane budynki, chodniki i nawierzchnia jezdni. Prace - według zapowiedzi magistratu - łącznie pochłoną około miliarda złotych. Miasto ma złożyć wnioski o dofinansowanie latem.

- Chcemy, żeby pierwsze szpadle były wbite na początku przyszłego roku. Rewitalizacja całych kwartałów to kontynuacja i rozwinięcie programu "Mia100 kamienic", prowadzonego w mieście od kilku lat - mówi tvn24.pl Marcin Obijalski, dyrektor biura ds. Rewitalizacji i Rozwoju Zabudowy Miasta w Łodzi.

Kamienice czekające na remont:

Nowe oblicze centrum

Prezydent Hanna Zdanowska zaznacza, że projekt odnawiania centrum ma rozpocząć się od miejsc, które wymagają "pilnej pomocy". W zaniedbanych dzisiaj budynkach mają znaleźć się lokale dla małego biznesu. Z kamienic mają być też wyprowadzeni mieszkańcy, którzy od dawna nie płacą czynszu.

- Nawet te najbardziej zaniedbane obszary, ulica Włókiennicza, Wschodnia, Rewolucji, Franciszkańska mogą stać się miejscami przyjaznymi, miejscem spotkań i lokalizacją dla małych biznesów - zapewnia Zdanowska.

W wyznaczonych do remontu kwartałach mieszka ponad 17 tys. mieszkańców. Pół tysiąca ma wyrok eksmisyjny z prawem do lokalu socjalnego.

Efekty programu "Mias100 kamienic":

Zatrzymać "degradację miast"

O potrzebie uwolnienia 25 mld złotych z UE na rewitalizację najbardziej zniszczonych miast mówił w ubiegłym roku premier Donald Tusk.

- Musimy zatrzymać proces degradacji polskich miast. Nie chodzi o wymianę elewacji sypiących się kamienic, tylko o gruntowną przebudowę - zapowiedział Donald Tusk podczas wizyty w Łodzi. - W tym celu uwolnimy 25 mld złotych z funduszy europejskich. Będziemy też szukać innych środków - zapowiadał premier podczas wizyty w Łodzi.

Według obietnic premiera, Łódź ma być jednym z głównych beneficjentów programu rewitalizacji.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Kwartały, które mają być odnowioneUrząd Miasta w Łodzi

Autor: bż / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości