"Poza biurem". Prezydent Łodzi też protestuje

TVN24 | Łódź

Autor:
Źródło:
TVN24 Łódź
Wtorkowe protesty między innymi w Gdyni, Łodzi, Olsztynie i BiałymstokuTVN24
wideo 2/4
TVN24Wtorkowe protesty między innymi w Gdyni, Łodzi, Olsztynie i Białymstoku

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska przystąpiła do strajku kobiet i nie pojawi się dziś w pracy. Wpisy o tym informujące pojawiły się w mediach społecznościowych - zarówno na profilu prezydent, jak i miasta. Poparcie dla udziału pracownic w strajku kobiet deklarują kolejne urzędy największych polskich miast.

Wpisy informujące o wsparciu przez prezydent Łodzi Strajku Kobiet pojawiły się w środę rano. Hanna Zdanowska napisała "Poza biurem". Zdjęcie pustego fotela przed biurkiem zostało opatrzone hasztagiem #StrajkKobiet.

To samo zdjęcie pojawiło się na oficjalnym profilu magistratu. Podpis jest nieco inny, ale przekazujący to samo: "Pani prezydent nie ma i dzisiaj nie będzie".

- Myślę, że to zdjęcie mówi wszystko. Pani prezydent, podobnie jak rzesze innych Polaków chce wyrazić swój sprzeciw oraz poprzeć odbywające się w całym kraju protesty - komentuje w rozmowie z tvn24.pl Marcin Masłowski, rzecznik łódzkiego magistratu.

W Łodzi protesty mają rozpocząć się o godzinie 12 przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Piotrkowskiej.

Strajk kobiet wspierany przez szefów urzędów

Poparcie na udział w protestach urzędniczek wyrażają przedstawiciele magistratów w poszczególnych miastach. Tak jest między innymi w Poznaniu.

- Wszystkie pracownice urzędu, które zamierzają do niego dołączyć, mają do tego prawo i mogą liczyć na naszą przychylność – zaznaczył prezydent tego miasta Jacek Jaśkowiak.

CZYTAJ: "Opieka nad dzieckiem niepełnosprawnym i walka o jego życie nie może się kończyć na jego urodzeniu"

Podobną deklarację wygłosił też prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

W miniony czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodny z konstytucją.

Protesty w Łodzi, Białymstoku, Warszawie i KielcachTVN24

W uzasadnieniu wskazano, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę. Zdania odrębne złożyli dwaj sędziowie.

Od dnia orzeczenia w całej Polsce trwają protesty.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Autor:

Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Hanna Zdanowska