Próbowali ukraść paliwo, doprowadzili do katastrofy ekologicznej

TVN24 | Łódź

Autor:
bż/gp
Źródło:
PAP/TVN24 Łódź
Policja szuka sprawców zdarzeniaTVN24 Łódź
wideo 2/3
TVN24 ŁódźPolicja szuka sprawców zdarzenia

Tysiące ton substancji ropopochodnej zanieczyściły zbiornik w Rogowie (woj. łódzkie). Do katastrofy ekologicznej doszło, bo ktoś kradł paliwo z okolicznego rurociągu. Sprawców szuka policja. 

Na powierzchni wody widoczne są plamy oleju. Zobaczyli je okoliczni wędkarze.

- W pobliżu zbiornika w Rogowie przebiega rurociąg Płock - Koluszki, dlatego od razu pojawiło się podejrzenie, że to z niego może pochodzić tłusta substancja - informuje Renata Kobiera, starosta powiatu brzezińskiego.

Te podejrzenia okazały się słuszne.

- Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że nieznani sprawcy wykonali odwiert w pobliskim rurociągu i regularnie kradli paliwo - mówi podinspektor Joanna Kącka z łódzkiej policji.

Dodaje, że policjanci przeprowadzili oględziny kryminalistyczne i przyjęli zawiadomienie o przestępstwie. O katastrofie ekologicznej w Rogowie jako pierwsi informowali dziennikarze Radia Łódź.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Katastrofa ekologiczna

Na miejscu pracuje straż pożarnaTVN24 Łódź

Na miejsce zadysponowano 15 zastępów straży pożarnej, w tym specjalistyczne zespoły ratownictwa chemiczno-ekologicznego z Brzezin, Łodzi i Piotrkowa. Do akcji ratunkowej dołączyli także przedstawiciele zakładowej straży pożarnej właściciela uszkodzonego rurociągu - spółki PERN, wyposażeni w specjalistyczny sprzęt. 

Wcześniej - niezwłocznie po wykryciu nielegalnego odwiertu - wstrzymana została dystrybucja paliwa w rurociągu. Do tej pory ze zbiornika w Rogowie zebrano ponad osiem tysięcy litrów substancji ropopochodnej. 

- Zanieczyszczona woda jest oddzielana od oleju za pomocą separatora. Potem trafia ona do dalszego oczyszczania - kończy starosta Renata Kobiera.

Sprawcy są poszukiwani przez policję. Zdarzenie w Rogowie wyjaśnia też Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi. 

Do zdarzenia doszło w Rogowie, niedaleko Łodzi.

Autor:bż/gp

Źródło: PAP/TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź