Łódź

Łatka ma już tytanowe implanty. Wróci do normalnego kociego życia

Łódź

Aktualizacja:
TVN24 Łódź/Technopark ŁódźŁatka jest już po operacji

Są zbudowane z tytanu, a nad ich stworzeniem pracował zespół łódzkich naukowców. Specjalne implanty mają pozwolić na normalne życie trzyletniej kotce, która straciła w wypadku tylne łapy.

Nie do końca wiadomo, jak doszło do wypadku. Trzyletnia kotka wróciła do domu ze zmiażdżonymi tylnymi łapkami. Niestety, trzeba je było amputować.

Łatka miała problemy z poruszaniem się. Teraz - dzięki technice - ma szansę na powrót do normalnego, kociego życia.

Wszystko dzięki implantom, do których będzie można przymocować protezy nóg. Zostały wykonane z tytanu przez łódzkich specjalistów z z Pracowni Implantów Weterynaryjnych łódzkiego Technoparku.

- Zostały wszczepione w kości tylnych łap - mówi dr Marcin Elgalal, Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych.

Kolejna proteza

Wszczepienie tytanowych implantów było skomplikowaną operacją, której podjęli się weterynarze z Kliniki Weterynaryjnej dr Dariusza Niedzielskiego we Wrocławiu. Wszystko poszło zgodnie z planem.

- Operacja trwała dwie godziny. Obecnie zwierzę jest w specjalnej izolatce i ma całodobową opiekę – mówi tvn24.pl Jakub Kucharski z wrocławskiej kliniki.

To już trzeci czworonogi pacjent, któremu pomógł łódzki Technopark. Wcześniej przygotowano implant nosa dla psa Parysa umożliwiający mu normalne oddychanie i implant kości tylnej łapy dla doga niemieckiego.

Autor: bż/gp / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź