"Sekswarsztaty" dla łódzkich radnych

Łódź

Sekswarsztaty w magistracie

Jak zakładać prezerwatywę, dlaczego pornografia ma niewiele wspólnego z rzeczywistością i czym jest menstruacja - o tym wszystkim mogli posłuchać łódzcy radni. Nietypowe warsztaty dla polityków zorganizowała grupa, która na co dzień o seksie uczy w łódzkich gimnazjach. - Chcieliśmy uciąć kontrowersje, pokazać, że nie promujemy rozwiązłości - tłumaczą organizatorzy.

Łódź już dwa lata temu wyznaczyła standardy i jako pierwsza w Polsce wprowadziła zajęcia z edukacji seksualnej dla gimnazjalistów finansowane z miejskiej kasy. I chociaż zajęcia okrzyknięto sukcesem, to dyskusja na nich zawsze budzi mnóstwo emocji.

Przodują w tym politycy prawicy, którzy często zaznaczają, że zajęcia mogą zachęcać uczniów do wczesnego, nieodpowiedzialnego seksu.

Fundacja odpowiedzialna za lekcje, była tymi argumentami już na tyle zmęczona, że zorganizowała warsztaty dla radnych. Takie same jak te, które odbywają się w gimnazjach.

Sztuka dla sztuki?

- Chcemy pokazać, jak wyglądają te zajęcia - wyjaśnia Anna Jurek z fundacji "Spunk".

Fundacja zorganizowała warsztaty pod przykrywką dyskusji na temat finansowania lekcji. Problem w tym, że na pokazowych zajęciach pojawiło się tylko... pięciu radnych. W dodatku wszyscy są członkami partii, które popierają lekcje edukacji seksualnych.

Przeciwnicy lekcji o seksie nie byli zainteresowani warsztatami.

"Spunk, czyli wytrysk!"

Fundacja ucząca gimnazjalistów o intymnych stronach życia, od września rozpocznie trzeci rok warsztatów. Przedstawiciele "Spunk" nigdy nie mieli łatwego życia, a przyczyniła się do tego… nazwa ich fundacji.

- Mają prowadzić zajęcia z edukacji seksualnej, a nazywają się "spunk", co po angielsku oznacza "wytrysk" lub "spermę" – alarmował w 2012 roku Tomasz Bilicki z katolickiego Centrum Służby Rodzinie, która również chciała uczyć gimnazjalistów o seksie.

W 2012 roku w pilotażowych zajęciach dot. edukacji seksualnej, finansowanych z budżetu miasta wzięło udział 600 uczniów. Zajęcia prowadzą m.in. psychologowie i seksuolodzy, a w czasie warsztatów rozmawiają z młodzieżą m.in. o seksualności, antykoncepcji, chorobach przenoszonych drogą płciową, a także o tolerancji i partnerstwie w związkach.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: bż / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź