TVN24 | Łódź

Dwadzieścia minut wśród cyfrowych gór. Naukowcy leczą wojenną traumę wirtualną rzeczywistością

TVN24 | Łódź

Autor:
bż/ec
Źródło:
TVN24 Łódź/PAP
Zajęcia w wirtualnym świecie mają pomóc w walce ze skutkami traumy
Zajęcia w wirtualnym świecie mają pomóc w walce ze skutkami traumyTVN24 Łódź
wideo 2/3
TVN24 ŁódźZajęcia w wirtualnym świecie mają pomóc w walce ze skutkami traumy

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej zapraszają uchodźców po wojennych przeżyciach na bezpłatne zajęcia leczenia traumy przy wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości. Uczestnik programu na dwadzieścia minut przenosi się do wirtualnego, górskiego apartamentu. Tam odbywają się ćwiczenia, dzięki którym łatwiej poradzić sobie z koszmarnymi wspomnieniami. 

Program jest realizowany przez doktor Dorotę Kamińską i doktora Grzegorza Zwolińskiego z Politechniki Łódzkiej. Naukowcy od lat prowadzą badania nad leczniczym wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości. W ostatnim czasie - jak przekazuje Ewa Chojnacka, rzeczniczka uczelni - naukowcy otrzymali zewnętrzne dofinansowanie na ten cel. 

- Po wybuchu wojny w Ukrainie i w obliczu towarzyszącego kryzysu migracyjnego postanowili wykorzystać swoją wiedzę, by pomóc uchodźcom - mówi Ewa Chojnacka. 

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>  

Dwadzieścia minut w górach

Naukowcy proponują uchodźcom udział w dwudziestominutowych sesjach terapeutycznych z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Zajęcia są bezpłatne i odbywają się w Fabryce Aktywności Miejskiej przy ul. Tuwima 10 w Łodzi. 

- Ścieżka dźwiękowa została przetłumaczona na język ukraiński, a dodatkowo w trakcie całego seansu zapewniona jest obecność tłumacza - przekazuje Ewa Chojnacka.

Dorota Kamińska, koordynatorka projektu z Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych Politechniki Łódzkiej, przekazuje, że w cyfrowym apartamencie na uczestnika czeka bardzo relaksujące otoczenie:

- Uczestnik zapraszany jest do górskiego apartamentu, w którym znajduje się część wypoczynkowa, kominek, panoramiczne okno, które pokazuje nam piękną panoramę z bardzo dużą głębią - przekazuje dr Kamińska.

Przekierowanie myśli

Ćwiczenie w wirtualnej rzeczywistości - jak mówi dr Kamińska - ma na celu skierowanie myśli na tematy bardziej przyjemne lub neutralne. Technika ta jest wykorzystywana na całym świecie w leczeniu traumy. W jej trakcie wykorzystywanych jest kilka klasycznych technik relaksacji, takich jak wizualizacja i techniki oddechowe, które są wspierane tak zwaną stymulacją bilateralną.

- Polega ona na śledzeniu wzrokiem, z lewej do prawej strony, po skrajach pola widzenia, pewnego punktu. Jest udowodnione od kilkudziesięciu lat, że ta stymulacja bilateralna działa jak faza REM snu i przyspiesza różne procesy, które chcemy zainicjować - mówi dr Kamińska. 

Dodaje, że osoba, która wchodzi w wirtualną rzeczywistość, jest prowadzona przez przewodnika, który udziela podstawowych informacji, dotyczących sposobu oddychania, koncentracji myśli na przyjemniejszej stronie rzeczywistości i podążania za tym, co się w wirtualnej rzeczywistości dzieje.

***

Zapisy na bezpłatne sesje VR dla uchodźców z Ukrainy prowadzone są w języku polskim pod adresem dorota.kaminska@p.lodz.pl, a w języku ukraińskim pod adresem kseniacibenko@gmail.com. Projekt będzie trwał do 20 kwietnia.

Zajęcia przygotowane przygotowali pracownicy Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych Politechniki Łódzkiej

Autor:bż/ec

Źródło: TVN24 Łódź/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Łodzi

Pozostałe wiadomości