Łódź

Pokażą filmy animowane niedowidzącym

Łódź

"Danny Boy" z audiodeskrypcją
Studio Se-Ma-ForDarmowe pokazy rozpoczynają się w piątek

Łódzkie studio Se-Ma-For przygotowuje pokazy filmów animowanych z audiodeskrypcją. Dzięki specjalnej ścieżce dźwiękowej, niedowidzący i niewidomi wiedzą, co się dzieje na ekranie.

Darmowe pokazy rozpoczęły się w piątek. Zobaczyć można m.in. nagrodzonego Oscarem "Piotrusia i Wilka".

- Radość z oglądania filmów powinna być dostępna dla każdego, również dla osób z problemami z wzrokiem - tłumaczy Zbigniew Żmudzki z łódzkiego studia Se-Ma-For.

W najbliższy weekend zaplanowano łącznie siedem pokazów, na których będzie wyświetlonych kilkanaście filmów animowanych.

Głos, który zastępuje wzrok

"Świt, panorama miasta. Na horyzoncie pomarańczowa łuna. Na ulicy bezgłowi przechodnie" - to fragment ścieżki dźwiękowej, nagranej do filmu "Danny Boy". Głos lektora cały czas opisuje, co się dzieje na ekranie.

- Chcemy, żeby głos nie zakłócał odbioru filmu, dlatego tam gdzie są dialogi, milknie audiodeskrypcja - tłumaczy Zbigniew Żmudzki.

Łódzkie studio dodaje, że nad tekstem, który jest czytany przez lektorów pracowali artyści widzący i niewidzący. Wszystko po to, żeby umożliwić jak najwięcej wrażeń niedowidzącym widzom. Nad pracami czuwali m.in. eksperci z fundacji "Audiodeskrypcja" z Białegostoku.

"Parauszek i Przyjaciele" z audiodeskrypcją
"Parauszek i Przyjaciele" z audiodeskrypcjąStudio Se-ma-for

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl. Pokazy odbywają się w Muzeum Animacji w Łodzi:

Mapa Targeo

Autor: bż/b/kwoj / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: Studio Se-Ma-For

Pozostałe wiadomości