Łódź

"Podszepty" poprowadzą niewidomych po muzeum

Łódź

Niewidomi samodzielni w muzeum
tvn 24Niewidomi samodzielni w muzeum

Nowoczesny system pozwala osobom niewidomym na swobodne poruszanie się po Muzeum Pałacu Herbsta w Łodzi. Działa dzięki specjalnym odbiornikom instalowanym do lasek niewidomych. Każdy zwiedzający otrzymuje też słuchawki i audioprzewodnik.

System działa dzięki falom radiowym. Nadajniki znajdują się w parku i pomieszczeniach ekspozycyjnych. Na laskę, którą posługuje się niewidomy, zakłada się odbiornik, który zapewnia odpowiednią nawigację.

- Przy dziełach sztuki zwiedzający słyszy głos lektora, który opowiada, co znajduje się przed nim. Dzięki temu zwiedzający może bezpiecznie poruszać się po terenie muzeum - mówi Katarzyna Kończal z Muzeum Pałacu Herbsta w Łodzi.

Pozytywne reakcje

Pracownicy zapewniają, że pozwala osobom z dysfunkcją wzroku na swobodne i bezpieczne poruszanie się nie tylko po pałacu, ale także po powozowni, gdzie znajduje się obecnie Galeria Sztuki Dawnej oraz ogrodzie.

System umożliwiający zwiedzanie niewidomym nazywa się "Podszepty". Powstał przy współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych.

W sobotę mogli z niego skorzystać pierwsi zwiedzający. Według reportera TVN 24, pierwsze recenzje są bardzo pozytywne.

Sztuka w domu fabrykanta

Pałac Herbsta został zbudowany w 1875 roku dla łódzkiego przemysłowca Edwarda Herbsta i jego żony Matyldy, córki łódzkiego króla bawełny - Karola Scheiblera. W 1976 roku obiekt przejęło Muzeum Sztuki, by po kilku latach stworzyć tam swój oddział, w którym prezentuje fabrykanckie wnętrza oraz sztukę dawną.

We wrześniu tego roku - po ponad dwuletnim remoncie - Muzeum Pałac Herbsta zostało udostępnione zwiedzającym.

Autor: bż/b / Źródło: TVN24 Łódź/PAP

Pozostałe wiadomości