Łódź

PiS łączy regionalne struktury. Macierewicz straci funkcję?

Łódź

TVN 24Antoni Macierewicz

Trzy okręgi Prawa i Sprawiedliwości w woj. łódzkim zostaną połączone w jeden duży. Decyzja ta oznacza, że szefem jednej z lokalnych organizacji partii przestanie być Antoni Macierewicz.

Prawo i Sprawiedliwość połączy dotychczasowe struktury: łódzkie, sieradzkie i piotrkowskie w jeden, duży okręg obejmujący całe województwo. Tym samym funkcję szefa ośrodka partyjnego ma stracić Antoni Macierewicz, który szefuje PiS w Piotrkowie Trybunalskim.

Oprócz Macierewicza, swoją funkcję straci też Marek Matuszewski (szef okręgu sieradzkiego) i Marcin Mastalerek (okręg łódzki)

Jako pierwsi o sprawie poinformowali dziennikarze Polskiej Agencji Prasowej, którzy o połączeni okręgów mieli się dowiedzieć od "polityków z kierownictwa partii".

Sprawy oficjalnie nie chcą komentować członkowie PiS.

- To są nasze wewnętrzne sprawy. O ewentualnych zmianach powinni najpierw się dowiedzieć nasi działacze - ucina w rozmowie z tvn24.pl Marcin Mastalerek.

Komitet Polityczny PiS na razie nie wyznaczył pełnomocnika tego nowego okręgu.

Macierewicz odsunięty

Zdaniem PAP, Antoni Macierweicz nie ma szans, żeby kierować nowym, powiększonym okręgiem Prawa i Sprawiedliwości. Te informacje potwierdził portal tvn24.pl podczas rozmów z innymi politykami partii. Nieoficjalnie w PiS podkreśla się, że w ten sposób partia chce rozwiązać problemy w okręgu piotrkowskim - kierowanym właśnie przez Macierewicza.

Antoni Macierewicz szefował piotrkowskim strukturom od marca 2012 roku. Lokalni działacze zarzucali mu, że - łamiąc statut - powoływał arbitralnie do władz terenowych swoich bliskich współpracowników. Do kierownictwa PiS napływało wiele skarg w tej sprawie.

Wiceprezes w zamian za oddanie okręgu?

Pod koniec listopada minionego roku został nowym wiceprezesem PiS, o czym zdecydowała Rada Polityczna partii. Wiceprezesami zostali ponadto politycy pełniący dotychczas tę funkcję: Mariusz Kamiński, Beata Szydło i Adam Lipiński. Macierewicza poparło 156 delegatów, Kamińskiego - 210, Szydło - 199, a Lipińskiego - 186.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Mapa Targeo

Autor: bż//ec / Źródło: TVN24 Łódź/PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24