Łódź

"Piesi są niewidoczni, dlatego giną tak często". Pasy mają być lepiej oświetlone

Łódź

[object Object]
Przejścia mają być lepiej doświetlone TVN24 Łódź
wideo 2/2

Co druga ofiara wypadków z udziałem pieszych zginęła na przejściu dla pieszych - alarmuje resort infrastruktury i zatwierdza wytyczne wskazujące na to, jak pasy mają być oświetlone. - Do wielu wypadków dochodzi, bo kierowcy po prostu nie widzą osób przechodzących przez jezdnię - podkreśla resort.

Tylko w tamtym roku na przejściach odnotowano 4091 wypadków, w których śmierć poniosło 259 osób, a 4029 zostało rannych.

- Wiele uwagi poświęcamy problemowi nadmiernej prędkości, jednak z badań ruchu drogowego wynika, że do zdarzeń w miejscach udostępnionych dla ruchu pieszego najczęściej dochodzi w miesiącach jesienno-zimowych, w godzinach, w których, z uwagi na wcześnie zapadający zmierzch, jest ograniczona widoczność – mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Dlatego też resort zatwierdził właśnie wytyczne prawidłowego oświetlania przejść dla pieszych.

- Będą one rekomendowane projektantom drogowym i oświetleniowym, inwestorom i wykonawcom do stosowania jako standard w zakresie przygotowania inwestycji, budowy, przebudowy, remontu oraz utrzymania dróg - mówi minister.

Nowe rozwiązania zostały opracowane przez działającą przy Ministerstwie Infrastruktury Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, we współpracy z Politechniką Gdańską, Politechniką Warszawską, Instytutem Badawczym Dróg i Mostów oraz Fundacją Rozwoju Inżynierii Lądowej. W dokumencie znajdują się szczegółowe projekty tego, gdzie i w jaki sposób najefektywniej jest doświetlić pasy.

Ministerstwo wydaje zalecenia
Ministerstwo wydaje zaleceniaTVN24 Łódź

Niebezpieczne przejścia

Prof. Leszek Rafalski, dyrektor Instytutu Badawczego Dróg i Mostów podkreśla, że na potrzbę opracowania centralnych wytycznych oświetlania przejść wskazywali sami zarządcy dróg.

- Dotychczasowe prawo nie precyzowało wymagań dotyczących oświetlania przejść - mówi prof. Rafalski. W 2017 roku w co czwartym wypadku na drogach w Polsce (8 197 zdarzeń) brali udział piesi. Zginęło w nich 873 osoby, a ponad 7,5 tys. osób odniosło obrażenia.

Najczęściej do wypadków z osobami pieszymi dochodziło w obszarze zabudowanym. Jednak najtragiczniejsze były te poza miastem - w co trzecim wypadku zginął człowiek.

Podobnie jak w latach poprzednich, najwięcej wypadków z udziałem pieszych z zanotowano w miesiącach jesienno-zimowych (październik - grudzień). Najwięcej osób zginęło w listopadzie (137 osób) i w grudniu – (134 ofiar).

Autor: bż/gp / Źródło: TVN24 Łódź/PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości