Łódź

Oto prawdziwa mapa rowerowej Łodzi: "Jeżdżą tam, gdzie nie ma warunków"

Łódź


Gdzie jeździ najwięcej łódzkich cyklistów i gdzie trzeba poprawić infrastrukturę rowerową? Na te pytania odpowiada dokument stworzony przez Fundację Fenomen, który został opracowany dzięki European Cycyle Challenge 2014. Magistrat zapowiada, że na pewno weźmie to pod uwagę przy inwestycjach rowerowych.

Mapa opracowana przez Macieja Walczaka z Fundacji Fenomen pokazuje, gdzie jeździ najwięcej rowerzystów.

- W miarę zagęszczenia zmienia się kolor linii – od granatowej do czerwonej. Duże czerwone kropki pokazują nam miejsca przestojów – wiemy, gdzie rowerzyści spędzają najwięcej czasu np. na światłach. W sumie na mapę naniesiono 6,5 mln punktów otrzymanych m.in. od organizatorów ECC – podkreśla Walczak.

30 rekomendacji dla urzędników

Fundacja Fenomen przeanalizowała wyniki i przygotowała 30 rekomendacji dla Zarządu Dróg i Transportu.

- W niektórych przypadkach, jak choćby na ulicy Krakowskiej, wystarczy wymalowanie linii – co powinno zająć kilka dni. W innych poszukiwanie rozwiązań jest bardziej skomplikowane – mówi Hubert Barański z Fundacji Fenomen. Dodaje, że najbardziej potrzebna jest droga dla rowerów na Chojnach i na Pabianickiej.

- Problemy mają też rowerzyści podróżujący z Radogoszcza – droga ma kilka przerw, a przy ulicy Ogrodowej ścieżka kończy się barierką – podkreślił Barański.

Ważny dokument

Według władz Łodzi wnioski i mapa są bardzo ważne. - Wielu jeździ tam, gdzie infrastruktura jest kiepska, albo tam, gdzie wydawało nam się, że rowerzyści nie jeżdżą. To ważny sygnał przy przyszłym projektowaniu nowej infrastruktury – mówi Marek Cieślak, wiceprezydent Łodzi.

Podkreśla, że brakuje nie tylko ścieżek rowerowych ale także m.in. oświetlenia czy udogodnień sprawiających, że wielbiciele dwóch kółek czują się bezpieczniej.

Tak wygląda rowerowa mapa Łodzi:

Rowerowa mapa Łodzi pokazuje, gdzie jeżdzą łódzcy cykliści Fundacja Fenomen

Jeździł cały świat

Łódź zajęła drugie miejsce w rowerowej rywalizacji miast European Cycling Challenge 2014. Aby wziąć udział, chętni pobierali aplikację na telefony, dzięki której za pomocą GPS badano trasy. Chodziło przede wszystkim o to, by przesiąść się z samochodu czy autobusu na rower.

W akcji wzięło udział ponad półtora tysiąca łódzkich cyklistów, którzy przez trzydzieści dni pokonali sto siedemdziesiąt tysięcy kilometrów. Dzięki takiej mobilizacji udało się wyprzedzić kilkadziesiąt miast europejskich.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: jz/r / Źródło: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości