"Z ludźmi jak z psami. Źle traktujesz, stają się agresywni". Oskarżony o terroryzm mówi o ISIS

TVN24

Polak nie przyznaje się do winyTVN24 (Fot. AZS Koszalin)
wideo 2/2

- Jeżeli uciskani ludzie znajdują poczucie bezpieczeństwa w Państwie Islamskim, to ja ich rozumiem - mówił norweskim śledczym Dawid Ł. - oskarżony o udział w organizacji terrorystycznej działającej na terenie Syrii. Dziś w Łodzi odbyła się jego druga rozprawa.

Piątkowa rozprawa rozpoczęła się od odczytania wyjaśnień, jakie Dawid Ł. złożył tuż po tym, jak - według śledczych - wrócił do Norwegii z Syrii. Mężczyzna miał tam brać udział w działaniach bojowych na terenach zajętych przez tzw. Państwo Islamskie.

Dawid Ł. opowiadał Norwegom o jego stosunku do ISIS:

"Jeżeli ktoś źle traktuje psy, to stają się one agresywne. Tak samo jest z ludźmi. Ludzie przyłączają się do grup takich jak Państwo Islamskie, bo potrzebują ochrony i poczucia bezpieczeństwa" - czytał sędzia.

Oskarżonego o terroryzm Polaka pytano o to, czy był członkiem grupy terrorystycznej:

"Nie wiązałem się z organizacjami terrorystycznymi, ani z grupami terrorystycznymi. W islamie nie mówimy o organizacjach terrorystycznych. W naszym języku nie ma terminu 'terroryzm'. To termin używany w Europie i generalnie na zachodzie. Mówimy za to o złych ludziach, których można spotkać w każdym kraju" - zeznawał oskarżony.

Stwierdził, że tzw. Państwo Islamskie źle interpretuje islam, ale rozumie ludzi, którzy się do niego przyłączyli.

Wyłączona jawność

Dziś w charakterze świadków wezwani zostali bliscy oskarżonego oraz rodzina kobiety, z którą wziął ślub w obrządku muzułmańskim. Na czas wysłuchania ich zeznań, sędzia wyłączył jawność procesu.

O tym, jak 25-latek z Radomia miał stać się szkolonym do zabijania niewiernych brata Dawooda Hadada pisaliśmy w Magazynie TVN24. Mężczyźnie oskarżonemu o udział w zorganizowanej grupie, której celem był terroryzm, grozi do 8 lat więzienia.

Dawid Ł. został przywieziony do łódzkiego sądu okręgowego z aresztu w Piotrkowie Trybunalskim.

W tym samym procesie odpowiada też pochodzący z Sopotu, a na stałe mieszkający w stolicy Marcin C.

47-letni mężczyzna przeszedł na islam w 2011 roku i - jak twierdzą śledczy w akcie oskarżenia - dobrze wiedział o tym, że Dawid Ł. stał się członkiem grupy Hakarat Fajr Szam al-Islamija - jednej ze zbrojnych grup dżihadystów walczących w syryjskiej wojnie domowej.

Marcin C. miał też być w kontakcie z Jakubem Jakusem (formalnie wciąż jest poszukiwany przez Interpol, ale według źródeł arabskich wysadził się w tym roku w samobójczym zamachu) oraz Karimem Labidi - Tunezyjczykiem z polskim paszportem, który też jest ścigany przez Interpol za terroryzm.

- Miał on cenną dla wymiaru sprawiedliwości wiedzę, a mimo to milczał. Jego proces ma być jasnym sygnałem, że tak istotnych dla bezpieczeństwa informacji nie można zatajać - mówią nam nieoficjalnie prokuratorzy.

C. nie stawił się dziś w sądzie.

Przełomowy proces

Prokuratorzy nieoficjalnie przyznają, że ten proces będzie przełomowy dla polskiego wymiaru sprawiedliwości.

- Sprawa Dawida Ł. pokaże, czy w Polsce można kogoś skutecznie ścigać i ukarać za terroryzm - tłumaczą.

Dawid Ł. został zatrzymany w listopadzie 2015 roku. Został przewieziony do Łodzi, gdzie usłyszał zarzut uczestnictwa w związku przestępczym, którego celem były ataki terrorystyczne. Jako pierwszy o sprawie informował dziennikarz śledczy tvn24.pl oraz Superwizjera, Maciej Duda.

Dżihad z miłości

Rodzina Dawida Ł. przeniosła się dziesięć lat temu do Norwegii. Ojciec oskarżonego tłumaczy w rozmowie z tvn24.pl, że to tam syn przeszedł na islam.

- Zakochał się w muzułmance. Rodzina dziewczyny jednak była przeciwna związkowi, bo Dawid nie był wyznawcą ich religii - opowiada.

Wtedy Polak pochodzący z Radomia zaczął studiować koran i uczyć się arabskiego.

- Mimo to został odrzucony - twierdzi ojciec.

Ł. miał jednak pozostać przy nowej religii i szybko się radykalizować. Zdaniem śledczych w 2014 roku wyjechał do Turcji, a stamtąd przedostał się do Syrii. Jeszcze w Norwegii miał być przeszkolony przez islamskich ekstremistów, jak przekraczać granice międzypaństwowe.

W Syrii miał brać udział w szkoleniach bojowych i uczestniczyć w uzbrojonych patrolach pieszych na zajętych przez fundamentalistów terenach.

Dawid Ł. nie przyznaje się do winy.

Autor: bż/mś / Źródło: TVN24 Łódź