Oliwia mówiła: mamo, boję się. On katował, ona smarowała rany. Czterolatka nie żyje

Łódź

Aktualizacja:
TVN24 ŁódźKobieta została doprowadzona do prokuratury

Choć miała cztery lata, prawie nie mówiła. Ostatnio za to często płakała. Bo partner jej matki bił ją. A bił, jak zeznał, bo... płakała. Bolały ją złamane żebro, obojczyk, łokieć. Jak się dowiedzieliśmy, mówiła matce, że boi się zostawać z Kamilem S., ale Joanna N. tylko smarowała rany maścią. Na pogotowie zaniosła dziecko, gdy to już nie żyło. Dziś 27-latka usłyszała zarzuty narażenia dziecka na utratę życia. Za jej śmierć odpowie 33-letni konkubent matki. Jemu grozi dożywocie, jej - 5 lat więzienia. Oboje trafili do aresztu.

Sąd przychylił się do prokuratorskiego wniosku o tymczasowy, trzymiesięczny areszt dla Joanny N. Kobieta - podobnie jak jej 33-letni konkubent - za kratkami spędzi co najmniej najbliższe trzy miesiące.

Wiedziała, nie zrobiła nic

- Od listopada wiedziałam, że dzieje się coś złego - mówiła dzisiaj śledczym matka Oliwii. Gdy była doprowadzana do prokuratury nie było po niej widać żadnych emocji. Podobnie zresztą - według świadków - jak wtedy, gdy lekarze w szpitalu powiedzieli jej, że córka nie żyje, że została pobita na śmierć.

Co zrobiła, gdy zorientowała się, że jej córka jest bita przez nowego partner, dociekali śledczy.

Joanna N. twierdzi, że pytała Kamila S. o obrażenia córki. Ten miał się tłumaczyć, ale ona - jak zapewniała dziś - w te tłumaczenia nie wierzyła. Nie szukała jednak pomocy, nie zabrała czterolatki do lekarza. Ślady przemocy miała smarować maścią.

Nie zrobiła nic też wtedy, gdy Oliwia mająca duże problemy z mówieniem, miała jej powiedzieć, że "boi się zostawać sam na sam" z 33-latkiem.

Dlaczego nie odeszła od partnera? Prokuratorzy usłyszeli, że "nie miała pieniędzy na bilet", żeby wrócić do rodzinnych Gliwic.

Kobieta, która jest w kolejnej ciąży, usłyszała zarzut dotyczący tego, że mimo ciążącego na niej obowiązku opieki, naraziła córkę na bezpośrednio niebezpieczeństwo utraty życia, bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Złożyła obszerne wyjaśnienia. Formalnie nie przyznała się do stawianych jej zarzutów. Twierdzi, że sama dziecka nigdy nie uderzyła.

Prokuratura o matce OliwiiTVN24 Łódź

Kat

Bił jej partner. Prokuratorzy nie mają wątpliwości, że ostatnie dni, tygodnie życia były dla czteroletniej Oliwi piekłem. Dziewczynka musiała cierpieć, płakać, bo chodziła z trzema złamaniami. Zanim - w ten wtorek - została skatowana na śmierć, jej złamania zaczęły się już goić.

To właśnie "płacz i marudność" dziecka denerwowało Kamila S. Dwa dni temu pobił czterolatkę bardziej niż zazwyczaj. Dziewczynka straciła przytomność. Gdy się ocknęła, dostała kolejne ciosy - tym razem śmiertelne.

Nie od razu zadzwonił do swojej partnerki, matki dziewczynki. Gdy kobieta przyszła z nią na pogotowie, dziewczynka nie żyła już - zdaniem lekarzy - od kilku godzin.

W środę oprawca Oliwii został aresztowany. Jest podejrzany o zabójstwo Oliwii i znęcanie się nad nią ze szczególnym okrucieństwem. Mężczyzna szczegółowo opowiadał, jak bił dziecko. Nie przyznał się jednak do zarzutu zabójstwa.

- O przedstawieniu zarzutów zdecydował całokształt ustaleń dowodowych, a zwłaszcza wyniki przeprowadzonej sądowo–lekarskiej sekcji zwłok - informuje Krzysztof Kopania z łódzkiej prokuratury.

Sekcja wykazała, że czteroletnia dziewczynka zmarła na skutek "olbrzymich obrażeń powstałych w różnym czasie".

- Przede wszystkim stwierdzono rozległe obrażenia głowy, w tym krwiak i obrzęk mózgu, obrażenia jamy brzusznej z rozerwaniem kreski jelita cienkiego - informuje Krzysztof Kopania z łódzkiej prokuratury. W wyniku sekcji ujawniono też, że dziecko miało gojące się złamanie żebra, obojczyka oraz kości łokciowej lewej ręki. Na całym ciele Oliwii były też sińce i otarcia.

- Ze wstępnych ocen biegłych wynika, że do śmierci doprowadziły liczne obrażenia wielonarządowe - mówi Kopania. Śledczy nie mają żadnych wątpliwości, że dziewczynka była ofiarą "rażącej i długotrwałej przemocy".

Prokuratura o podejrzanym 33-latkuTVN24 Łódź

"Dziecko wyglądało jak lalka"

O dramacie, który rozegrał się na łódzkich Bałutach usłyszeliśmy wczoraj. Śledczy poinformowali, że we wtorek po południu na pogotowie przyszła kobieta z dzieckiem na rękach krzycząc, że mała nie oddycha. Reakcja lekarzy miała być natychmiastowa.

- Lekarze weszli z dziewczynką do gabinetu, matka została na korytarzu. Już po chwili jeden z medyków wyszedł do niej i zaczął krzyczeć, że dziecko jest pobite - opowiadał TVN24 świadek interwencji. Mówi, że dziecko nie ruszało się, "wyglądało jak lalka".

Lekarze stwierdzili, że dziecko nie żyje od dłuższego czasu. Na miejsce zostali wezwani policjanci. Niedługo potem zatrzymali najpierw 27-latkę, a potem jej konkubenta.

Mieszkanie we krwi

Funkcjonariusze przeszukali też mieszkanie na Bałutach, w którym mieszkała czterolatka.

- Podczas oględzin ujawniono plamy o wyglądzie śladów krwi na poduszce, ścianie oraz na pozostawionych w łazience i schowanych do szafy ubrankach dziewczynki - mówi Kopania.

Oględziny zwłok dziecka upewniły śledczych, że było ono ofiarą "drastycznej przemocy". - Ujawniono obrażenia główki i twarzy, a także wybroczyny na tułowiu - mówi prokurator.

Śledczy ustalili, że zmarła dziewczynka i jej matka zamieszkały z 33-letnim Kamilem S. w październiku 2016 r. Zajmowali jednopokojowe mieszkanie. - Matka zmarłego dziecka poznała swojego konkubenta raptem kilka miesięcy przed tym, jak z nim zamieszkała - informuje Krzysztof Kopania.

Wcześniej z córką mieszkała w Gliwicach. Kobieta ma jeszcze jedno dziecko, ale nie sprawuje nad nim opieki. Była pod opieką tamtejszej pomocy społecznej. 27-latka aktualnie jest w kolejnej ciąży.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa, bż/i / Źródło: tvn24