TVN24 | Łódź

System zarządza budynkiem, monitorując przy tym funkcje życiowe jego użytkowników

TVN24 | Łódź

Autor:
mm/gp
Źródło:
tvn24.pl/Politechnika Łódzka
Laboratorium Inteligentnych Systemów Zarządzania Budynkami
Politechnika Łódzka Laboratorium Inteligentnych Systemów Zarządzania Budynkami

W Politechnice Łódzkiej działa już Laboratorium Inteligentnych Systemów Zarządzania Budynkami. Zawiera nowoczesne systemy kontroli, które badają także funkcje życiowe użytkowników, a następnie dopasowują przestrzeń do ich potrzeb.

Na 50 metrach kwadratowych pomieszczeń Wydziału Elektroniki, Elektrotechniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej znajduje się system, który jest w stanie zarządzać budynkiem. Za pomocą sensorów mierzy funkcje życiowe użytkowników i dopasowuje przestrzeń do ich potrzeb – zmienia temperaturę, wilgotność czy poziom oświetlenia. Jest to jedno z najnowocześniejszych laboratoriów w Polsce. Wykorzystuje systemy, które umieszczane są w inteligentnych domach.

Poprawa bezpieczeństwa i komfortu życia

Laboratorium zarządza siecią, zawiera kody dostępów do pomieszczeń, a nawet monitoruje parking. Na podstawie zebranych informacji, w kryzysowej sytuacji jest w stanie wysłać wiadomość do innych użytkowników, czy wezwać pogotowie.

- To system, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu życia. Może rozwiązać problem pozostawiania samych w domu osób, które wymagają opieki – informuje prof. Łukasz Szymański, prodziekan Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej.

OGLĄDAJ TVN24 NA TVN24 GO >>>

Inwestycja w przyszłość

W laboratorium studenci i naukowcy Politechniki Łódzkiej zajmują się badaniami nad interakcją człowiek - system. Badają zakłócenia, analizują sygnały z sensorów oraz opracowują strefy komfortu.

Inwestycja kosztowała 2,5 mln złotych, została dofinansowana z budżetu RPO Województwa Łódzkiego w ramach projektu Interdyscyplinarne Centrum Badawczo-Rozwojowe Zaawansowanych Materiałów i Inteligentnych Systemów Zarządzania w Budownictwie 2020+ Politechniki Łódzkiej”. 

Autor:mm/gp

Źródło: tvn24.pl/Politechnika Łódzka

Źródło zdjęcia głównego: Politechnika Łódzka

Pozostałe wiadomości