TVN24 | Łódź

Ruszyły zajęcia dla studentów, którzy uciekli przed wojną. Kierunek "stworzony w tempie ekspresowym"

TVN24 | Łódź

Autor:
bż/
tam
Źródło:
TVN24 Łódź
Zajęcia już ruszyły, semestr potrwa do połowy lipca
Zajęcia już ruszyły, semestr potrwa do połowy lipcaTVN24 Łódź
wideo 2/8
ukraińscy studenci

Uniwersytet Łódzki uruchomił studia polskie z językiem angielskim, które skierowane są do osób, które uciekły z Ukrainy po rozpoczęciu wojny. - Studenci uczą się intensywnie języka polskiego oraz angielskiego. Poznają też polską kulturę i historię - przekazuje profesor Rafał Zarębski z Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii na łódzkiej uczelni. 

Uruchomiony właśnie kierunek ma trwać sześć semestrów. Na jedno z 25 dostępnych miejsc było 34 chętnych.

- Zajęcia prowadzą wykładowcy, którzy specjalizują się m.in. w glottodydaktyce, przygotują studentów w dwóch specjalizacjach: nauczanie języka polskiego jako obcego oraz język polski w turystyce i biznesie - opowiada profesor Rafał Zarębski z Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Żacy z Ukrainy zdobędą umiejętności językowe, a także zapoznają się z polską kulturą, historią i literaturą. 

Na pograniczu języków

Przyszli absolwenci - jak tłumaczą przedstawiciele łódzkiej uczelni - będą kadrą szkół językowych w Polsce i za granicą, instytucji kultury, biur tłumaczeń, wydawnictw czy biur podróży. W przyszłości zasilą zespoły przedsiębiorstw, gdzie pracownicy komunikują się w języku polskim, angielskim oraz ukraińskim. 

- Aby wspomóc studentów finansowo, Uniwersytet Łódzki z powodzeniem ubiegał się o środki na stypendia finansowane przez Narodową Agencję Wymianę Akademickiej w konkursie Solidarni z Ukrainą. W naborze wniosków Uniwersytet Łódzki uzyskał prawie 600 tysięcy złotych na kształcenie studentów i słuchaczy kursów języka polskiego oraz na prowadzenie przez ukraińskich doktorantów prac nad rozprawami doktorskimi - przekazuje Paweł Śpiechowicz, rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego. 

W tempie błyskawicznym

Piotr Borowski, reporter TVN24 przyglądał się, jak studentom podobają się pierwsze zajęcia.

- Można zauważyć, że studenci początkowo są przekonani, że język polski i ukraiński ma bardzo wiele ze sobą wspólnego. Kiedy jednak wykładowcy wchodzą w szczegóły, studenci rozumieją, że różnice są dość znaczne - opowiada reporter TVN24.

Podkreśla, że kierunek "powstał w tempie błyskawicznym".

- Uczelnia chciała jak najszybciej zagospodarować studentów, którzy musieli uciekać przed okrucieństwami wojny. Uniwersytet Łódzki szybko opracował program nowego kierunku i zorganizował niezbędną kadrę. Warto podkreślić, że prace nad uruchomieniem kierunku rozpoczęły się dopiero po inwazji Rosji na Ukrainę - przekazuje Borowski.

Ukraińscy studenci zajęcia będą mieli do połowy lipca. Drugi semestr ma rozpocząć się - podobnie jak w przypadku wszystkich innych kierunków - w październiku. 

Zajęcia odbywają się na wydziale filologicznym

Autor:bż/ tam

Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości