"Jedna stodoła leży, trzy inne trzeba rozebrać". Wichura przeszła przez skansen pod Łowiczem

Łódź

Straty wyceniono na milion złotychTVN24 Łódź
wideo 2/3

Na milion złotych starostwo powiatowe w Łowiczu wyceniło straty na terenie Łowickiego Parku Etnograficznego w Maurzycach. - Bardzo poważne uszkodzone są cztery zabytkowe budynki, jeden całkowicie się zawalił - mówi w rozmowie z tvn24.pl Marcin Kosiorek, starosta łowicki.

Wichura przeszła przez okolice Łowicza (woj. łódzkie) w środę późnym wieczorem (czytaj więcej na portalu TVN Meteo).

- Siła żywiołu była olbrzymia. Znajdujący się obok skansenu las niemal w całości został położony.

Zniszczenia w samym skansenie są też bardzo duże - mówi Marcin Kosiorek, starosta powiatu łowickiego.

Wiatr bardzo poważnie uszkodził m.in. cztery stodoły.

- Jedna z nich się zawaliła. Pozostałe są też uszkodzone w takim stopniu, że trzeba będzie je rozebrać i ponownie ustawić - mówi Kosiorek.

Znajdujące się obok budynki kryte strzechą, też są uszkodzone.

- Skansen jest ubezpieczony, ale już widzimy, że część zniszczeń trzeba będzie naprawić ze środków starostwa. Straty wyliczyliśmy na milion złotych - informuje starosta łowicki.

Wichura przeszła przez skansen w środę wieczoremStarostwo Powiatowe w Łowiczu

Przed kolejną burzą

Na terenie skansenu od rana pracują inspektorzy nadzoru budowlanego oraz konserwator zabytków.

- Musimy jak najszybciej zabezpieczyć to, co ocalało z poprzedniej nocy. Niestety, prognozy jasno wskazują, że musimy przygotować się na kolejne burze - opowiada Marcin Kosiorek.

Dodaje, że o zdarzeniu został już poinformowany minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

- Musimy prosić o wsparcie z budżetu centralnego, bo ze środków powiatu naprawa zniszczeń potrwałaby dekadę - podkreśla starosta łowicki.

Zmartwieniem samorządowców nie są jednak tylko pieniądze. Starostwo informuje, że dwóch rzemieślników, którzy w ostatnim czasie dbali o skansen, jest już na emeryturze.

Zabytki Księstwa Łowickiego

Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach został otwarty dla zwiedzających w połowie lat 80. ubiegłego wieku. Na jego terenie znajdują się zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego (obszar współczesnych powiatów łowickiego i skierniewickiego).

Łowicki Park Etnograficzny jest miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców regionu i turystów z Polski i zagranicy. W sezonie odbywają się tu m.in. plenery malarskie oraz cieszące się dużym zainteresowaniem imprezy cykliczne jak Majówka w Skansenie, Niedziela w Skansenie czy Żniwa, podczas których można wziąć udział w ciekawych zajęciach edukacyjnych, prezentacjach rękodzieła czy obejrzeć występy zespołów folklorystycznych.

Cztery budynki są bardzo poważnie uszkodzoneStarostwo Powiatowe w Łowiczu

Autor: bż/ ks / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: Starostwo Powiatowe w Łowiczu