Naprawili popękany wiadukt, potem testowali obciążonymi ciężarówkami

TVN24 | Łódź

Autor:
bż\kwoj
Źródło:
TVN24 Łódź
Testy trwają od środyTVN24 Łódź
wideo 2/2
TVN24 ŁódźTesty trwają od środy

Wiadukt ma ledwie osiem lat, ale już popękał i trzeba go było zamknąć. Przez dwa dni Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przeprowadzała testy obciążeniowe - na wiadukt wjeżdżały ciężarówki, żeby sprawdzić, czy trwające od listopada prace naprawcze sprawiły, że użytkowanie obiektu jest znowu bezpieczne.

Próby obciążeniowe trwały od środy do czwartkowego popołudnia. Na wiadukt węzła Łódź Północ na autostradzie A1 wjeżdżały kolejno 40-tonowe ciężarówki.

- Najpierw sprawdzaliśmy ugięcia konstrukcji pod takim obciążeniem. W dalszej kolejności przyglądaliśmy się temu, jak wiadukt zachowuje się, kiedy przejeżdżają po nim rozpędzone pojazdy - mówi Maciej Zalewski z GDDKiA w Łodzi.

W czasie prób cały ruch od strony Gdańska w kierunku Łodzi odbywał się objazdem. Testy poszły na tyle dobrze, że czwartek po godzinie 12 wiadukt został na nowo otwarty. Ruch obecnie odbywa się normalnie.

Pęknięcia na wiadukcie zauważono w listopadzie
30.01. | Wiadukt ma ledwie osiem lat, ale już popękał i trzeba go było zamknąć. Teraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przeprowadza testy obciążeniowe - na wiadukt wjeżdżają ciężarówki, żeby sprawdzić, czy trwające od listopada prace naprawcze sprawiły, że użytkowanie obiektu jest znowu bezpieczne.
TVN24 Łódź

Już po gwarancji

Łódź Północ to jeden z największych węzłów drogowych w Polsce. Zajmuje powierzchnię 136 ha. Jest on częścią obwodnicy Łodzi i łączy autostrady A1 i A2. Węzeł ma aż 13 wiaduktów, a łącznice pozwalające przejeżdżać w każdym kierunku, liczą w sumie 18 km długości. Obiekt został zamknięty w listopadzie ubiegłego roku po tym, jak wykryto na nim pęknięcia.

- Węzeł, w tym wiadukt, na którym pojawiły się pęknięcia, został wybudowany przed Euro 2012. Gwarancja już minęła, więc naprawy odbywają się na koszt GDDKiA - informuje Piotr Borowski, reporter TVN24, który zajął się sprawą.

Źródło: TVN24 Łódź

bż\kwoj