Łódź

Miały być dwa miliony złotych na in vitro, nie będzie ani złotówki. Tak zdecydowali radni PiS

Łódź

[object Object]
PiS ucina wojewódzki program in vitroTVN24 Łódź
wideo 2/3

Radni Prawa i Sprawiedliwości wykreślili z projektu budżetu środki na kontynuowanie programu dofinansowania in vitro dla rodzin z województwa łódzkiego. Połowa z pierwotnie planowanych na ten cel dwóch milionów złotych trafi do Kliniki Diagnostyki i Leczenia Niepłodności Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Jak wyjaśnił marszałek województwa Grzegorz Schreiber, taką decyzję podjęto po zapoznaniu się z "opiniami profesorów i naukowców".

Podkreślił, że wprowadzona zmiana "będzie korzystniejsza dla mieszkańców i zapewni im wszechstronne leczenie niepłodności".

Prawo i Sprawiedliwość w tej kadencji ma większość w łódzkim sejmiku.

Opozycja podkreśla, że samorządowy program in vitro był dużo skuteczniejszy niż pomoc w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki. Podkreślają, że program in vitro skończył się 14 ciążami na 40 par objętych programem. W ICZMP z 400 par tylko 39 doczekała się potomstwa.

Chcą zbierać podpisy

Przed głosowaniem, podczas którego wykreślono środki z prowadzonego wcześniej pilotażowo programu in vitro, przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego protestowało kilkadziesiąt osób, m.in. z Nowoczesnej, PO i PSL.

Samorządowcy SLD zapowiadają, że będą zbierać podpisy pod obywatelskim projektem uchwały dotyczącym programu dofinansowania in vitro w Łódzkiem.

W ramach pilotażowego programu, który rozpoczął się w lipcu i trwał do końca ubiegłego roku, poprzedni samorząd województwa łódzkiego przeznaczył na dofinansowanie procedur in vitro blisko 200 tys. zł.

Kolejne 2 mln zł zapisane były w projekcie budżetu na rok 2019.

Autor: bż/gp / Źródło: TVN24 Łódź, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości