Łódź

Miały być dwa miliony złotych na in vitro, nie będzie ani złotówki. Tak zdecydowali radni PiS

Łódź

PiS ucina wojewódzki program in vitro
PiS ucina wojewódzki program in vitroTVN24 Łódź
wideo 2/3

Radni Prawa i Sprawiedliwości wykreślili z projektu budżetu środki na kontynuowanie programu dofinansowania in vitro dla rodzin z województwa łódzkiego. Połowa z pierwotnie planowanych na ten cel dwóch milionów złotych trafi do Kliniki Diagnostyki i Leczenia Niepłodności Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Jak wyjaśnił marszałek województwa Grzegorz Schreiber, taką decyzję podjęto po zapoznaniu się z "opiniami profesorów i naukowców".

Podkreślił, że wprowadzona zmiana "będzie korzystniejsza dla mieszkańców i zapewni im wszechstronne leczenie niepłodności".

Prawo i Sprawiedliwość w tej kadencji ma większość w łódzkim sejmiku.

Opozycja podkreśla, że samorządowy program in vitro był dużo skuteczniejszy niż pomoc w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki. Podkreślają, że program in vitro skończył się 14 ciążami na 40 par objętych programem. W ICZMP z 400 par tylko 39 doczekała się potomstwa.

Chcą zbierać podpisy

Przed głosowaniem, podczas którego wykreślono środki z prowadzonego wcześniej pilotażowo programu in vitro, przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego protestowało kilkadziesiąt osób, m.in. z Nowoczesnej, PO i PSL.

Samorządowcy SLD zapowiadają, że będą zbierać podpisy pod obywatelskim projektem uchwały dotyczącym programu dofinansowania in vitro w Łódzkiem.

W ramach pilotażowego programu, który rozpoczął się w lipcu i trwał do końca ubiegłego roku, poprzedni samorząd województwa łódzkiego przeznaczył na dofinansowanie procedur in vitro blisko 200 tys. zł.

Kolejne 2 mln zł zapisane były w projekcie budżetu na rok 2019.

Autor: bż/gp / Źródło: TVN24 Łódź, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości