Łódź

"Łódzkie metro" już jeździ. Inwestycja za ponad 450 mln złotych

Łódź

Łódzka Kolej AglomeracyjnaNowoczesne pociągi to wizytówka ŁKA

Nowoczesne składy, prędkość do 160 km/h i sprawniejsze poruszanie się po regionie. W niedzielę na torach pojawił się nowy przewoźnik - Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Pierwsze składy kursują na trasie Łódź-Sieradz.

Przewoźnik, którego właścicielem jest Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, stawia przede wszystkim na komfort. Pasażerowie mogą podróżować nowoczesnymi pociągami. Tabor ŁKA będzie składał się z 20 pojazdów. Na razie przewoźnik dostał sześć pociągów. Kolejnych dziesięć zostanie dostarczonych pod koniec października, a pozostałe cztery składy zostaną przekazane przewoźnikowi w ostatnich dniach lutego przyszłego roku.

Składy wyposażone są m.in. w biletomaty, klimatyzację, stojaki na rowery, gniazdka elektryczne oraz są dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Znajdują się w nich również kamery monitorujące wnętrze i otoczenie. W środku pojazdów zainstalowano też wyświetlacze LCD.

Pociągi mogą jeździć z prędkością aż 160 km/h i pomieszczą 254 pasażerów.

Uniwersalne bilety

Pierwszy pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej wyjechał w niedzielę o godz. 5.03 z Sieradza. Wszystkie składy na tej linii to nowoczesne pociągi FLIRT3.

Na dworcu Łódź Kaliska działa już kasa Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, w której można kupić bilety ŁKA i innego przewoźnika należącego do łódzkiego samorządu - Przewozów Regionalnych. Podstawowa oferta cenowa obu przewoźników będzie identyczna ponieważ będą wzajemnie honorowane.

- Bilety można kupić także u konduktora lub w biletomacie. Chcemy, aby były one jak najbardziej dostępne - poinformował marszałek. Dodatkowo, do czasu kiedy ŁKA nie wyda swojego biletu elektronicznego, bilety na pociągi będzie można wgrywać na łódzką migawkę w każdym punkcie MPK Łódź.

Szybsza podróż po regionie

Na razie kursy ŁKA mają być uzupełnieniem oferty Przewozów Regionalnych na trasie Łódź Kaliska-Sieradz. Od listopada spółka będzie dysponować większą ilością pociągów i zamierza przejąć wszystkie kursy na trasie z Łodzi do Sieradza.

Od września pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej powinny już kursować z Widzewa do Zgierza. Najpierw jednak muszą się zakończyć remonty na tej trasie. Podróż z Widzewa do Zgierza ma trwać 15 minut. Gdy będzie miała do dyspozycji pełny tabor to planuje uruchomić kursy do Koluszek, Łowicza i Kutna. Odbędzie się to prawdopodobnie w lutym 2015 roku.

Wszystkie trasy ŁKA:

Mapa wszystkich połączeńŁódzka Kolej Aglomeracyjna

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: JZ,bż/i/zp / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Pozostałe wiadomości