Łódź

Ziobro chce wznowienia sprawy drukarza, który odmówił druku plakatów LGBT

Łódź

[object Object]
Prokurator generalny Zbigniew Ziobro polecił skierować wniosek o wznowienie postępowania na korzyść drukarza z ŁodziTVN 24
wideo 2/7

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro polecił skierować wniosek o wznowienie postępowania na korzyść drukarza z Łodzi - poinformował wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. - Polecenie jest wyrazem tego, że zawsze będziemy opowiadać się za wolnością - dodał.

Jak poinformował wiceminister, szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro polecił skierować wniosek o wznowienie postępowania na korzyść drukarza, którego łódzki sąd w 2017 r. prawomocnie uznał za winnego wykroczenia odmowy wykonania usługi - druku baneru fundacji LGBT. Sąd zarazem odstąpił wtedy od wymierzenia mu kary. W czerwcu 2018 r. Sąd Najwyższy oddalił kasację ministra Ziobry od wyroku w sprawie drukarza.

W zeszłym tygodniu - po wniosku Ziobry - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Kodeksu wykroczeń przewidujący karanie za umyślną, bez uzasadnionej przyczyny, odmowę świadczenia usług, jest niekonstytucyjny.

- Polecenie ministra sprawiedliwości, aby skierować wniosek o wznowienie, jest wyrazem tego, że zawsze będziemy opowiadać się za wolnością, która jest naruszana, jest zagrożona. Mamy do czynienia z tą wojną ideologiczną, bardzo często jest to tak określane, kiedy osoby kierujące się swoim wyznaniem, sumieniem są atakowane, zwalniane z pracy - mówił Romanowski.

Wiceminister zaznaczył, że "wyrok TK poszerza sferę wolności". - Drukarz z Łodzi był skazany za to, że odmówił wykonania usługi, która w sposób rażący była sprzeczna z jego wewnętrznymi przekonaniami, jego religią, kierował się głębokimi przekonaniami wartości chrześcijańskich - ocenił Romanowski.

Autor: gp / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości