Zamknięte ulice, korki i zagraniczni dyplomaci. Startuje szczyt OBWE

Autor:
bż/
tam
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Szczyt startuje w czwartek, utrudnienia już od środy
Szczyt startuje w czwartek, utrudnienia już od środyTVN24
wideo 2/3
obwe

Chociaż szczyt Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) rozpoczyna się w Łodzi dopiero w czwartek (1 grudnia), to już od środy jazda po mieście może być uciążliwa dla kierowców. Najwięcej utrudnień będą mieli kierowcy jadący w pobliżu EC1 oraz dworca Łódź Fabryczna.

Rada Ministerialna Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) jest dorocznym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich Organizacji lub ich przedstawicieli. Jest to także wydarzenie podsumowujące roczną prezydencję danego kraju. Z racji polskiego przewodnictwa w OBWE w 2022 r. tegoroczna Rada Ministerialna odbędzie się w dniach 1-2 grudnia w gmachu EC1 przy ul. Targowej oraz salach konferencyjnych dworca Łódź Fabryczna.

W środę po południu zmieniono organizację ruchu na niektórych ulicach Łodzi. Najwięcej utrudnień będzie w okolicach EC1 oraz dworca. Od środy do piątku zamknięta będzie dla ruchu ul. Sass-Zdort, plac Dąbrowskiego oraz czasowo - ul. Orla i Tuwima. Pojawią się również zakazy parkowania na ul. Ogrodowej na wysokości Manufaktury, ul. Orlej, ul. Łąkowej przy al. Mickiewicza, placu Dąbrowskiego, ul. Tuwima od Targowej do Kilińskiego oraz ul. Kilińskiego przy parku Sienkiewicza.

Nie parkuj na pamięć

"Zakaz parkowania dotyczył będzie również mieszkańców. Należy bacznie przyglądać się znakom, bo omyłkowe zaparkowanie w miejscach wyłączonych z ruchu, skutkować będzie odholowaniem pojazdu" - ostrzega w opublikowanym komunikacie Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.

Perturbacje w ruchu miejskim będą związane także z przejazdami uczestników zjazdu z hoteli i lotniska oraz od strony wjazdów do miasta z autostrad. Zatrzymania ruchu będą zdarzać się m.in. na ul. Zachodniej i al. Kościuszki, na trasie W-Z, na ul. Kopcińskiego, a także alei Scheiblerów i Grohmanów. W czasie przejazdów ruchem kierować będzie policja; ruch wstrzymywany będzie nie tylko na ich trasach, ale także na ulicach poprzecznych.

Pociągiem tak, autobusem - nie 

Podczas trwania szczytu OBWE zachowana zostanie możliwość obsługi pasażerskiej PKP na dworcu Łódź Fabryczna, jednak jego część autobusowa zostanie zamknięta. Autobusy odjeżdżające do Piotrkowa Trybunalskiego odjeżdżać będą z przystanków komunikacji miejskiej zlokalizowanych na południowej jezdni al. Rodziny Poznańskich.

Pozostałe autobusy dalekobieżne odjeżdżać będą od 30 listopada do 2 grudnia z placu Mikulskiego (pętla przy ul. Wydawniczej). Dla podróżnych uruchomiona zostanie specjalna linia autobusowa D1, która kursować będzie przez całą dobę pomiędzy dworcem Łódź Fabryczna a placem Mikulskiego.

Zmienioną trasą pojadą również autobusy i tramwaje kursujące w rejonie Nowego Centrum Łodzi. Dla ułatwienia trasy pozostaną takie same, jak obecnie podczas prac prowadzonych na ul. Narutowicza.

Linie 12 i 18 kursować będą przez al. Rodziny Poznańskich, ul. Węglową i Tramwajową. Na tych liniach należy spodziewać się dużych utrudnień ze względu na niewielkie oddalenie od miejsca, gdzie odbędą się obrady OBWE. Dojazdy uprzywilejowanych kolumn pojazdów spowodują konieczność przekierowania tramwajów na trasę objazdową przez al. Piłsudskiego i ul. Kopcińskiego. Natomiast linia 9 kursować będzie na Radiostację. Czytaj też: Polska zakazała szefowi rosyjskiej dyplomacji udziału w szczycie OBWE

W czasie przejazdu pojazdów rządowych zmieni się również trasa linii Z1. Kursować będzie ul. Kilińskiego, ul. Wigury, ul. Sienkiewicza, ul. Brzeźną, ul. Piotrkowską, ul. Tymienieckiego, ul. Kilińskiego, ul. Broniewskiego, ul. Rzgowską, ul. Bankową, ul. Śląską na dworzec Łódź Chojny.

Autobusy dojeżdżające na dworzec Fabryczny pojadą w głównej mierze przez ul. Jaracza i Polskiej Organizacji Wojskowej do al. Rodziny Poznańskich, a w drugą stronę wyjadą przez ul. Uniwersytecką w kierunku ronda Solidarności lub ul. Jaracza do ul. Sterlinga.

W trakcie wstrzymania ruchu i zamknięć na ul. Tuwima, autobusy linii 80 i 83 pojadą trasą objazdową w stronę centrum przez al. Rodziny Grohmanów, al. Rodziny Scheiblerów, al. Rodziny Poznańskich, ul. Kilińskiego, ul. Traugutta i ul. Sienkiewicza do ul. Tuwima. W drugą stronę pojadą przez ul. Struga, ul. Wólczańską, ul. Radwańską, ul. Brzeźną, ul. Sienkiewicza, ul. Wigury, ul. Kilińskiego, ul. Fabryczną i ul. Przędzalnianą do al. Piłsudskiego lub ul. Tuwima.

Stałe zmiany w komunikacji będą obowiązywać od środy do piątku, a czasowe zmiany tras w godzinach południowych w środę oraz w godzinach porannego i popołudniowego szczytu w czwartek i piątek.

Czytaj też: Rada Ministerialna OBWE w Łodzi. Cimoszewicz: ja bym Ławrowa wpuścił, ale miałbym nadzieję, że Polacy pokażą mu, co o nim myślą

Policja ostrzega i apeluje

Łódzka policja przestrzega, że w najbliższych dniach ulicami Łodzi będzie przemieszczać się wiele kolumn pojazdów z uczestnikami szczytu OBWE. Nad ich bezpiecznym i sprawnym przejazdem czuwać mają policjanci pilotujący delegacje radiowozami na sygnałach. W takim przypadku - jak wskazała rzeczniczka łódzkiej policji mł. insp. Joanna Kącka - kierowcy powinni zachować przede wszystkim spokój - nie hamować gwałtownie i nie blokować drogi. Zaapelowała, by zwracać uwagę na zmianę oznakowania i wykonywać polecenia mundurowych kierujących ruchem.

- Widząc zbliżający się samochód z włączoną sygnalizacją czerwono-niebieską, wiemy, że za nim jadą kolejne samochody w kolumnie. Widząc kolejny samochód błyskający czerwono-niebiesko, dowiadujemy się, że to już ostatni pojazd zamykający kolumnę - przypomina policjantka.

Dodaje, że kierujący pojazdem uprzywilejowanym może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów.

- Oznacza, to że kierującego takim pojazdem nie obowiązują m.in. ograniczenia prędkości, może wjechać "pod prąd”, wyprzedzać w miejscach gdzie obowiązuje taki zakaz, czy wjechać na skrzyżowanie na czerwonym świetle - wyjaśniła.

Dodała, że uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.

Oznacza to, że stojący w korku kierowcy powinni rozjechać się na boki, wjechać na pas zieleni lub zjechać na pobocze, a pojazdy znajdujące się w ruchu powinny zaś zmienić pas, tak żeby jak najszybciej przepuścić pojazd uprzywilejowany. Piesi natomiast powinni powstrzymać się od przejścia na drugą stronę ulicy, nawet jeżeli mają zielone światło lub już znajdują się na przejściu.

- Należy również pamiętać, o zakazie wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego w obszarze zabudowanym - kończy Kącka.

Szczyt odbędzie się w czwartek i piątek w gmachu EC1 przy ul. Targowej oraz salach konferencyjnych dworca Łódź Fabryczna.
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bż/ tam

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości