Stalker oblał Katarzynę kwasem w sądzie. Został skazany za próbę zabójstwa, chciał kasacji wyroku

TVN24 | Łódź

Autor:
gp
Źródło:
PAP/TVN24
25 lat więzienia dla stalkera, który oblał kobietę kwasemFakty TVN
wideo 2/5
Fakty TVN25 lat więzienia dla stalkera, który oblał kobietę kwasem

Robert W., który oblał kwasem siarkowym fotomodelkę Katarzynę Dacyszyn, parząc jej w ten sposób między innymi twarz i oko, spędzi w więzieniu 25 lat. Sąd Najwyższy odrzucił kasację złożoną przez obrońcę skazanego. Zdaniem sądu mężczyzna godził się na śmierć kobiety.

Sąd Najwyższy oddalił w środę skargę kasacyjną w sprawie, w której obrona domagała się uchylenia wyroku sądu apelacyjnego skazującego stalkera na 25 lat więzienia i chciała ponownego rozpoznania sprawy. Obrońca chciał zmiany kwalifikacji czynu z usiłowania zabójstwa na ciężkie obrażenie ciała pokrzywdzonej.

W uzasadnieniu środowego postanowienia sędzia Piotr Mirek wskazał, że oskarżony musiał mieć świadomość możliwości każdego skutku swojego czynu, jeżeli szukał informacji o najbardziej żrących substancjach i wylał ją ofierze na twarz z bliska.

Według sądu, prawdopodobieństwo dostania się kwasu do dróg oddechowych lub pokarmowych poszkodowanej było bardzo duże i sprawca godził się z tym. - Pokrzywdzona została ograbiona z dotychczasowego życia. Z cierpieniem psychicznym i fizycznym będzie zmagała się do końca życia - dodał sędzia Mirek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Pełnomocnik poszkodowanej mec. Bartosz Tiutiunik wyraził satysfakcję z postanowienia Sądu Najwyższego. Dodał, że w tej sprawie wymiar sprawiedliwości i organy ścigania "stanęły na wysokości zadania". - To, co można było w tej sprawie maksymalnie uzyskać, jeżeli chodzi o kwalifikację prawną czynu i wymiar kary, osiągnięto - podkreślił Tiutiunik.

Nękał ją, a w końcu na korytarzu sądowym oblał kwasem

Chodzi o sprawę szeroko opisywaną w mediach. Pokrzywdzona fotomodelka i projektantka mody Katarzyna Dacyszyn była nękana przez skazanego, który mieszkał w tej samej okolicy. Sprawca miał umieszczać wpisy i komentarze w internecie, a także wysyłać obraźliwe e-maile, SMS-y i dzwonić do kobiety.

Sprawa w końcu trafiła do sądu, a mężczyzna został oskarżony o stalking. W sierpniu 2016 r. przed łódzkim sądem miała się odbyć rozprawa przeciwko W. Tuż przed rozpoczęciem posiedzenia na sądowym korytarzu skazany podszedł do kobiety i oblał ją kwasem siarkowym, który wniósł do budynku sądu w słoiku po kawie. Następnie, nic nie mówiąc, zapalił papierosa. Z relacji świadków wynikało, że stwierdził, iż zrobił to, co zaplanował wcześniej, i że to jedna z czterech kar, jakie przewidział dla kobiety.

Substancja spowodowała u kobiety rozległe poparzenia twarzy, oka, klatki piersiowej oraz tułowia. Poszkodowana trafiła do jednego z łódzkich szpitali, a następnie przetransportowano ją do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Przeszła wielomiesięczne leczenie, a następnie rehabilitację.

Pod koniec października 2017 r. Sąd Okręgowy w Łodzi skazał mężczyznę na 25 lat więzienia - karę surowszą niż tę, o którą wnioskowała prokuratura. Zasądził również 12-letni zakaz zbliżania się do ofiary na mniej niż 100 metrów. Według sądu sprawca działał z zamiarem ewentualnym pozbawienia życia kobiety, bo miał świadomość, że kwas może być groźny dla życia. Tym samym sprawa została zakwalifikowana jako usiłowanie zabójstwa, a nie uszkodzenie ciała. Sąd apelacyjny utrzymał ten wyrok w mocy.

Od wyroku sądu apelacyjnego kasację do Sądu Najwyższego wniósł obrońca skazanego. W skardze tej wniesiono o uchylenie orzeczenia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania. Adwokat W. chciał zmiany kwalifikacji czynu z usiłowania zabójstwa na ciężkie obrażenie ciała pokrzywdzonej, które jest zagrożone karą do 15 lat więzienia. Według obrony sprawca nie miał pełnej świadomości tego, że jego działanie może skutkować śmiercią poszkodowanej. Pełnomocnik i prokuratura zgodnie wnieśli o oddalenie kasacji.

Stalker oblał ją kwasem. Rok temu nie akceptowała swojego ciała, teraz pozuje w kampanii.

"Stalking prowadzi do śmierci"27.07. | Krzyczała z bólu, gdy ubranie wtapiało jej się w ciało. Przestawała widzieć. Po omacku usiłowała dotrzeć do łazienki. On, ten który oblał ją kwasem siarkowym, siedział na sądowym korytarzu i palił papierosa. Czekał. Od ataku jej stalkera, prześladowcy minęło 11 miesięcy. Już jest gotowa mówić o nękaniu, którego doświadczyła, głośno. Ku przestrodze. Zgodziła się na rozmowę przed kamerą.TVN24 Łódź

Autor:gp

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl