Niespodzianki podczas remontu ulicy: znaleźli resztki przędzalni sprzed lat i szczelinę przeciwlotniczą

Autor:
bż/
tam
Źródło:
TVN24 Łódź
Na miejscu znaleziska trwały prace archeologiczne
Na miejscu znaleziska trwały prace archeologiczne TVN24 Łódź
wideo 2/9
TVN24 ŁódźNa miejscu znaleziska trwały prace archeologiczne

Podczas renowacji ulicy Sienkiewicza i Wschodniej w Łodzi natrafiono na podziemne konstrukcje. Badania archeologiczne wykazały, że to resztki jednego z zakładów w centrum miasta i pozostałości konstrukcji przeciwlotniczych wybudowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Robotnicy natknęli się nietypowe odkrycie na tyłach budynku Starostwa Powiatowego w Łodzi oraz tutejszego ośrodka telewizji publicznej. Podziemnych konstrukcji nikt się tutaj nie spodziewał. W żadnej dokumentacji nie było po nich śladu. Na miejscu rozpoczęły się prace archeologiczne.

Wykazały one, że w czasie prac natrafiono na relikty budynku, który był widoczny na mapie Władysława Starzyńskiego sporządzonej w latach 1894-1896.

- Odkryto jego południową ścianę. Odsłonięto także pozostałości szczeliny przeciwlotniczej powstałej prawdopodobnie w roku 1942. Zachowało się wejście do schronu od strony wschodniej - mówi wiceprezydent miasta, Adam Pustelnik.

Dodaje, że wejście od strony zachodniej zostało zburzone podczas prac nad układaniem ciepłociągu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Na pozostałości natrafiono podczas remontu ulic w centrum miastaUrząd Miasta Łodzi

Kolejne znalezisko

Wszystko wskazuje na to, że odkryte mury budynków to pozostałości przędzalni czesankowej Izydora Birnbauma, który zbudował ją w 1877 roku.

Osiem lat później - jak opowiada wiceprezydent Pustelnik - rozbudował zakład, dzięki czemu zatrudnienie wzrosło do 300 robotników. Fabryka mocno ucierpiała podczas I wojny światowej i nie wznowiła już produkcji pod szyldem Birnbauma, a pomieszczenia wynajęto przędzalni Brauna i Hurewicza, która zatrudniała 125 robotników i działała jeszcze w 1936 roku. Sześć lat później budynki zostały zburzone przez Niemców.

Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi podkreśla, że to nie pierwsze w ostatnim czasie odkrycie w czasie budowy:

- W maju ubiegłego roku na terenie budowy nowego pasażu, który połączy ulicę Ogrodową z ulicą Legionów i Śródmieście z dawnym fabrycznym imperium Karola Poznańskiego, odkryto na głębokości półtora metra stare groby - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik.

Po przeprowadzonych badaniach archeologicznych stwierdzono odkrycie szczątków ludzkich w sumie 13 osób.

- Znaleziono również zabytkowe przedmioty w starych grobach. Przed nami duże inwestycje na bardzo ciekawych historycznie terenach - Stary Rynek, Park Staromiejski czy Plac Wolności - kończy Kowalewska-Wójcik.

Podziemne konstrukcje znaleziono obok gmachu łódzkiego starostwa powiatowego

Autor:bż/ tam

Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Łodzi

Pozostałe wiadomości