Łódź. Rzeka, której nikt nie widział przez sto lat. Odkrycie w czasie remontu kamienicy

Autor:
bż//rzw
Źródło:
TVN24 Łódź
Do kanału nikt nie zaglądał przez sto lat
Do kanału nikt nie zaglądał przez sto latTVN24 Łódź
wideo 2/3
TVN24 ŁódźDo kanału nikt nie zaglądał przez sto lat

Podczas renowacji kamienicy przy ulicy Legionów w Łodzi odnaleziono kanał dawnej rzeki. - Ceglany kanał rzeczki, zwanej Ciekiem od Piotrkowskiej, zachował się w dobrym stanie - opowiada Miłosz Wika, rzecznik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi. Dodaje, że do kanału nie zaglądano od ponad stu lat.

Rzeka przepływa pod gmachem przy Legionów 37a. - Spodziewano się tego odkrycia. Przebieg kanału był znany - przyznaje Miłosz Wika, rzecznik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi. Tłumaczy, że kamienice były budowane nad dawnymi rzekami, bo miasto w XIX wieku rozrastało się w iście amerykańskim tempie. Zasypywano więc doliny dawnych rzeczek i istniejące na nich stawy.

- Zniknął staw na Starym Mieście, podobnie jak staw na Jasieniu przy Kilińskiego. Z kolei Staw Geyera na Jasieniu przy Białej Fabryce był dwa razy większy od obecnego zbiornika w Parku Reymonta - wylicza Wika.

Kanał znaleziono podczas prac remontowychZWiK Łódź

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Ryzykowne inwestycje i spór o czyszczenie kanałów

Niektórzy inwestorzy decydowali się na ryzykowne przedsięwzięcia, polegające na budowaniu kamienic bezpośrednio nad kanałami ściekowymi. Podczas burz bowiem, jak mówi Miłosz Wika, kanały szybko wypełniały się deszczówką, która zalewała ulice i okoliczne posesje.

- Spierano się, kto powinien te stare kanały czyścić z osadów. Właściciele kamienic twierdzili, że jest to obowiązek władz miasta, te z kolei utrzymywały, że za stan techniczny kanałów muszą odpowiadać właściciele działek, przez które one przebiegają - opowiada Wika. 

Przebieg kanału był dobrze znanyZWiK Łódź

Spór zakończył się dopiero w latach 20. XX wieku, kiedy miasto zaczęło pobierać opłaty za odprowadzanie ścieków do starych kanałów.  

- Uzyskane w ten sposób fundusze przeznaczano na ich remonty i budowę nowych kolektorów ściekowych - mówi rzecznik łódzkiego ZWiK.

Czytaj też: odkryli podziemny kanał rzeki. W średniowieczu płynęła przez wieś, dziś to centrum Łodzi

Miasto wybudowane na rzekach

Wika opowiada, że najwięcej kamienic zbudowano na tak zwanym Cieku od Piotrkowskiej – przebiegał on od Piotrkowskiej, równolegle do ulicy Próchnika, przecinał Zachodnią i po łuku kierował się do skrzyżowania Legionów z Gdańską, dalej przez kamienice przy Legionów, Mielczarskiego i famuły Poznańskiego.

Kanał rzeki, który został odnaleziony pod remontowaną kamienicąZWiK Łódź

- Łączył się z rzeką Łódką na terenie zakładów Poznańskiego. Jednym z budynków, który wzniesiono na kanale Cieku od Piotrkowskiej, był Teatr Wielki Fryderyka Sellina przy ulicy Legionów 14/16 - przekazuje rozmówca tvn24.pl.

Kolejną rzeczką, nad którą budowano kamienice, była Karolewka. Jej kryty kanał rozpoczynał się przy skrzyżowaniu Kościuszki z Zieloną, przecinał Stare Polesie i kierował się do otwartego koryta rzeki przy dworcu Łódź Kaliska.

Łódź miastem rzek
Łódź miastem rzek02.12. | Niedawno woda zagrażała jednemu z największych łódzkich zabytków - Pałacowi Izreala Poznańskiego, którego piwnice były zalewane przez rzekę. To informacja o tyle niezwykła, że w centrum Łodzi nie widać żadnych rzek. - Jest ich mnóstwo, tylko płyną pod powierzchnią miasta - mówią autorzy mapy zapomnianych strumieni, na których "pływa" Łódź. TVN24 Łódź

- Nad dawną rzeczką zbudowano też kamienice przy ulicy Pomorskiej, na wysokości browaru Anstadta. Do dziś, pod ziemią jest tam kanał jednego z dopływów Łódki - informuje Miłosz Wika.

Niedawno, podczas robót budowlanych odkryto jego fragment. Również przy Zgierskiej stoją kamienice, które wzniesiono nad kanałem dawnego cieku płynącego wzdłuż dawnej granicy Bałut z Łodzią.

Odkrycia dokonano pod kamienicą przy ulicy Legionów

Autor:bż//rzw

Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: ZWiK Łódź

Pozostałe wiadomości