Fala zachorowań wśród dzieci. Na pediatrii w Centrum Zdrowia Matki Polki brakuje łóżek

Autor:
bż/
tam
Źródło:
TVN24 Łódź
Na jednym z oddziałów nie ma już wolnych łóżek
Na jednym z oddziałów nie ma już wolnych łóżekTVN24 Łódź
wideo 2/5
TVN24 ŁódźNa jednym z oddziałów nie ma już wolnych łóżek

- Zachorowań mamy obecnie trzykrotnie więcej, niż rok temu o tej porze. Nie mamy już wolnych miejsc na oddziale - mówi TVN24 Anna Socha-Banasiak z Kliniki Gastroenterologii, Alergologii i Pediatrii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Pacjenci zmagają się przede wszystkim z chorobami niezwiązanymi z pandemią COVID-19: to przede wszystkim osoby chore na grypę, zapalenie oskrzeli i grypę jelitową.

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki to największy w regionie szpital pediatryczny. Medycy z placówki podkreślają, że bardzo wyraźnie widać falę zachorowań wśród najmłodszych. Chorych jest - jak przekazuje Elżbieta Czkwianianc, kierownik Kliniki Gastroenterologii, Alergologii i Pediatrii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi - niemal trzykrotnie więcej, niż rok temu. Pacjenci najczęściej zmagają się z grypą, zapaleniem płuc i oskrzeli. Wielu chorych ma też problemy z tak zwaną grypą jelitową.

Zachorowań jest też więcej, niż było o tej porze roku przed pandemią. Z czego to wynika?

- Rok temu dzieci, wraz z rodzicami, najczęściej przebywały w izolacji w związku z pandemią koronawirusa. Szans na zachorowanie było mniej niż w czasie normalnego funkcjonowania - informuje profesor Elżbieta Czkwianianc.

Dlaczego jednak chorych jest więcej, niż w 2019 roku?

- Izolacja negatywnie wpłynęła na zdolność naszych organizmów do radzenia sobie z infekcjami. Efekt tego obserwujemy obecnie na naszym oddziale - dodaje lekarz przed naszą kamerą.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Brak miejsc

W Klinice Gastroenterologii, Alergologii i Pediatrii wszystkie miejsca w salach chorych są obecnie zajęte.

Profesor Wysocki: sugerujemy, żeby szczepień przeciw grypie i koronawirusowi nie łączyć
Profesor Wysocki: sugerujemy, żeby szczepień przeciw grypie i koronawirusowi nie łączyćTVN24

- To oczywiście nie oznacza, że chore dzieci nie doczekają się przyjęcia. Musimy niestety liczyć się z tym, że będziemy musieli kłaść pacjentów na korytarzu - przekazuje dr Anna Socha-Banasiak, lekarz tego oddziału.

Medycy na pediatrii starają się jak najszybciej wypisywać małych pacjentów do domów.

- Może niepokoić fakt, że wcześniej szczyt zachorowań przypadał na listopad, a nie na październik. Dlatego nie wykluczamy, że sytuacja na naszym oddziale może stać się jeszcze trudniejsza - przyznaje dr Socha-Banasiak.

Tłok

Pięcioletnia Martyna jest pacjentką "Matki Polki" od soboty. Jej mama, Kamila, opowiada przed kamerą TVN24, że warunki są trudne.

- Od momentu przyjęcia córka już kilka razy miała zmienianą salę. Dostawiane są kolejne łóżka. Widać, że kadra dwoi się i troi, żeby zapewnić opiekę wszystkim chorym - mówi kobieta.

Zaznacza, że w oddziale jest tłoczno także dlatego, bo wraz z małymi pacjentami na oddziale przebywają ich rodzice.

- Nie wyobrażam sobie, żebym musiała zostawić córkę samą, dlatego rozumiem sytuację. Niemniej jednak trzymam kciuki, żeby sytuacja się uspokoiła - mówi kobieta. I zaznacza, że mimo problemów opieka nad jej córką jest - jej zdaniem - bardzo dobra.

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki to największy szpital pediatryczny w regionie

Autor:bż/ tam

Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości