Łódź

Przegląd prasy: Masz zadłużone mieszkanie komunalne? Posprzątaj w zoo!

Łódź

TVN24Lokatorzy będą mogli odpracować swój dług

Zamiast odsetek i strachu przed eksmisją - proste prace przy sprzątaniu ogrodu zoologicznego albo w parku miejskim. W Łodzi ma ruszyć program pilotażowy, który ma pozwolić na odpracowanie długu za zaległy czynsz.

O sprawie napisał "Dziennik Łódzki".

Dłużników, którzy będą mogli odpracować zaległy czynsz będzie wskazywać miejski ośrodek pomocy społecznej. Wiadomo, że w ten sposób z zobowiązaniami będą mogli się rozprawić mieszkańcy, których dług nie przekracza 10 tys. złotych - informuje "Dziennik Łódzki".

W programie będą mogli wziąć udział zarówno najemcy lokali komunalnych, jaki i osoby, które nie posiadając tytułu prawnego do zajmowanego mieszkania, bo umowa najmu została im wypowiedziana ze względu na zaległości czynszowe.

Urzędnicy nie ustalili jeszcze stawki, ile złotych odpracuje dłużnik na godzinę. Wiadomo jednak, gdzie będzie można zarabiać. Program przewiduje pracę na rzecz łódzkiego zakładu usług komunalnych (np. poprzez sprzątanie w parkach miejskich) czy w zarządzie zieleni miejskich (które zarządza m.in. ogrodem zoologicznym i botanicznym).

"Wyznacz, kto za ciebie odrobi dług"

Projekt zarządzenia prezydenta Łodzi, dzięki któremu pilotażowy program będzie mógł wystartować jest już gotowy. Urzędnicy wciąż jednak ustalają szczegóły organizacji pracy dłużników.

Ważnym punktem programu będzie możliwość wskazania dowolnej osoby, która w imieniu dłużnika wykona prace na rzecz miasta, aby zmniejszyć zadłużenie. Oczywiście, wskazana osoba musi być pełnoletnia. W ten sposób odpadnie argument dłużników, że ze względu na stan zdrowia nie są w stanie odpracować zadłużenia.

Odpracowanie długu będzie można łączyć z innymi formami pomocy dla osób, które wpadły w kłopoty finansowe. Nadal obowiązywać będą porozumienia o spłacie zadłużenia w ratach, odroczeniu terminu spłaty zadłużenia lub częściowym umorzeniu długu. Jeśli osoba odpracowująca dług nie będzie w stanie spłacić całej należności wobec miasta, dostanie szansę ratalnej spłaty pozostałej kwoty.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: bż / Źródło: TVN24 Łódź, Dziennik Łódzki

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości