Łódź

Lewe zaświadczenia lekarskie i łapówki. Dziewięć osób oskarżonych

Łódź

TVN24 ŁódźProkurator zmarł na początku grudnia

Łódzka prokuratura oskarżyła dziewięć osób o posługiwanie się fałszywi zaświadczeniami lekarskimi, wręczanie łapówek oraz oszustwa. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do sądu. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.

Jak mówi tvn24.pl Krzysztof Kopania, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi, akt oskarżenia to wynik śledztwa prowadzonego przeciwko lekarce prowadzącej prywatny gabinet psychiatryczny, Krystianowi R. – zatrudnionemu w tym gabinecie jako pomoc medyczna oraz lekarzowi, z którym Krystian R. współpracował wcześniej.

Dodaje, że oskarżonych zostało 4 mężczyzn w wieku od 33 do 40 lat oraz 5 kobiet w wieku od 34 do 45 lat.

Fałszywe zaświadczenia lekarskie

Śledczy ustalili, że oskarżeni wystawiali fałszywe zaświadczenia o niezdolności do pracy z powodu choroby dla osób, które nie były pacjentami.

- Należy podkreślić, że uzyskiwane one były w sytuacji zagrożenia utraty pracy lub w sytuacji np. możliwości podjęcia dodatkowej pracy zarobkowej w czasie korzystania ze zwolnienia lekarskiego – mówi prokurator Kopania. Dodaje, że osoby na które wystawiane były zaświadczenia nie realizowały recept, jakie rzekomo w trakcie wizyty miały zostać im wystawione – co potwierdza dokumentacja jaka, została uzyskana z NFZ.

- Uzyskane w ten sposób zaświadczenia lekarskie, potwierdzające niezdolność do pracy z powodu choroby, były składane pracodawcom, którzy wypłacali m.in. zasiłki chorobowe, świadczenia rehabilitacyjne oraz wynagrodzenia z tytułu niezdolności do pracy finansowanego ze środków pracodawcy. Za wystawienie każdego z nich oskarżeni wręczali korzyści majątkowe, w kwocie po kilkadziesiąt złotych – tłumaczy Kopania.

Proceder trwał 4 lata

Sformułowane w akcie oskarżenia zarzuty, dotyczą okresu od 2007r. do 2011r. Jeden z oskarżonych posłużył się nawet 18 tego typu zaświadczeniami. Dwóm z oskarżonych osób zarzucono także posługiwanie się podrobionymi książeczkami sanitarno-epidemiologicznymi.

- Wśród zarzutów w akcie oskarżenia są też takie, które dotyczą posługiwania się podrobionymi zaświadczeniami lekarskimi, dotyczącymi zdolności do pracy jako kasjer-sprzedawca oraz odbytych badań okresowych – dodaje Kopania.

Postępowanie przeciwko „wystawcom” dokumentów, którymi posługiwali się oskarżeni, pozostaje w toku. Obejmuje ono kilkuset podejrzanych. Co do kilkudziesięciu osób skierowane już zostały akty oskarżenia.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: JZ/kv / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości