Łódź

Koszmar dzieci w Łęczycy. Kierownik Centrum Pomocy Rodzinie odwołana

Łódź

TVN24 ŁódźDyrektorka nie pracuje już w PCPR

Iwona Zielińska nie jest już kierownikiem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łęczycy (woj. łódzkie). Zarząd powiatu łęczyckiego rozwiązał z nią we wtorek umowę i ogłosił konkurs na to stanowisko. Kobieta była odpowiedzialna za nadzór nad rodziną zastępczą, którą prokuratura podejrzewa o znęcanie się nad pięciorgiem podopiecznych i ich wykorzystywanie seksualne.

Jak podkreślają urzędnicy, zarząd kierował się przede wszystkim wnioskami kontroli przeprowadzonej w PCR przez Wydział Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi.

- Braliśmy pod uwagę całą organizację pracy w placówce, a nie tylko okres nadzoru nad oskarżoną rodziną A. Oczekiwania społeczne nie miały żadnego wpływu na naszą decyzję - informuje Edward Banasik, Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury, Zdrowia i Pomocy Społecznej.

Nie czekała na decyzję radnych

Kobieta jest radną gminy Witonia. Dlatego zarząd musiał mieć zgodę radnych, aby ją zwolnić.

- Tydzień temu zarząd podjął uchwałę, by wystąpić do rady z wnioskiem o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z Zielińską - mówi Banasiak. Jak dodaje, kierownik uprzedziła jednak decyzję rady i dzień po podjęciu przez zarząd powiatu uchwały, sama skierowała do starosty pismo o rozwiązanie umowy o pracę na zasadzie porozumienia stron.

We wtorek po południu zarząd powiatu łęczyckiego wyraził zgodę na rozwiązanie umowy na zasadach zaproponowanych przez Zielińską. Ogłosił również konkurs na nowego kierownika PCPR w Łęczycy. Do czasu wyłonienia szefa, obowiązki kierownika pełni jedna z pracownic. Kandydaci mogą składać oferty do 8 lipca.

Koszmar dzieci

Tworzący rodzinę zastępczą: 59-letni mężczyzna, jego o pięć lat młodsza żona oraz ich 20-letnia córka są podejrzani o znęcanie się nad pięciorgiem podopiecznych w wieku 8-13 lat. Mężczyźnie i jego córce zarzucono także wykorzystywanie seksualne dzieci. Wszyscy zostali aresztowani.

Jak ustaliła prokuratura, do znęcania się nad dziećmi i ich wykorzystywania seksualnego dochodziło od października 2012 do marca 2014 r.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: JZ/b/zp / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości