TVN24 | Łódź

Musieli żyć w zamknięciu, wreszcie funkcjonują normalnie. Nowa rzeczywistość w domach opieki

TVN24 | Łódź

Autor:
bż/
tam
Źródło:
TVN24 Łódź
W Domach Pomocy Społecznej wybuchały kolejne ogniska zachorowań
W Domach Pomocy Społecznej wybuchały kolejne ogniska zachorowańTVN24 Łódź
wideo 2/15
TVN24 ŁódźW Domach Pomocy Społecznej wybuchały kolejne ogniska zachorowań

Na początku pandemii choroby COVID-19 w kolejnych domach pomocy społecznej pojawiały się ogniska koronawirusa. A ich pensjonariusze i kadra byli często odcięci od świata zewnętrznego. - Teraz, po pojawieniu się szczepionek sytuacja jest nieporównywalnie lepsza - podkreślają przedstawiciele magistratu w Łodzi.

W Łodzi jest 15 domów pomocy społecznej. Zdecydowana większość pensjonariuszy jest już po dwóch dawkach szczepionki przeciw COVID-19. Magistrat przekazuje, że zaszczepiło się blisko 90 procent pensjonariuszy i około 80 procent kadry. 

- Różnica, w porównaniu do poprzednich fal pandemii jest gigantyczna. Miejsca, w których wybuchały wcześniej ogniska zachorowań są dziś niemal w pełni od nich wolne - mówi przed kamerą TVN24 Jolanta Baranowska z biura prasowego Urzędu Miasta Łodzi. 

Przekazuje, że we wszystkich domach pomocy społecznej jest obecnie jeden chory pensjonariusz. W innej placówce z kolei zakaziło się czterech pracowników administracji, którzy jednak nie mają kontaktu z mieszkańcami DPS. 

W wielu placówkach trwa szczepienie trzecią dawką
W wielu placówkach trwa szczepienie trzecią dawką TVN24 Łódź

Jolanta Baranowska dodaje, że rozpoczęły się szczepienia trzecią dawką. Są już DPS-y, w których potrójnie zaszczepionych jest nawet 70 procent pensjonariuszy. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Bez zamknięcia

Katarzyna Ciesielska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej "Pogodna Jesień" w Łodzi przekazuje, że szczepienia organizowane są na terenie placówki. Dzięki temu nie ma potrzeby przewożenia starszych i często schorowanych podopiecznych do przychodni. Podkreśla, że szczepienia w znakomity sposób zmieniły rzeczywistość pensjonariuszy. - Nie ma już potrzeby izolowania domu od świata zewnętrznego. Wcześniej nasi podopieczni byli zamknięci przez długi czas i doskwierała im samotność - zaznacza Ciesielska. 

Odwiedziliśmy DPS "Pogodna Jesień" w Łodzi

Autor:bż/ tam

Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości