TVN24 | Łódź

"Trafiają do nas trzydziestolatkowie, przebieg choroby jest nieobliczalny"

TVN24 | Łódź

Autor:
bż/ec
Źródło:
TVN24 Łódź
W weekend możliwe otwarcie nowych modułów szpitala tymczasowego
W weekend możliwe otwarcie nowych modułów szpitala tymczasowego TVN24 Łódź
wideo 2/4
TVN24 ŁódźW weekend możliwe otwarcie nowych modułów szpitala tymczasowego

- Starsi ludzie stanowią jedną trzecią chorych, dominują osoby w sile wieku - mówi ordynator szpitala tymczasowego w Łodzi o pacjentach z COVID-19, którzy wymagają hospitalizacji. Podkreśla, że przebieg choroby jest "bardzo nieobliczalny". Chorujących przybywa tak szybko, że w weekend najpewniej otwarte zostaną kolejne moduły tymczasowej placówki zorganizowanej w hali Expo.

Szpital tymczasowy w Łodzi rozpoczął przyjmowanie pacjentów w poniedziałek. Obecnie leczonych jest tutaj 34 chorych, z czego dwóch potrzebuje pomocy respiratora. Placówka formalnie jest dodatkowym oddziałem szpitala im. Wł. Biegańskiego w Łodzi. Jej dyrektor poinformował na konferencji prasowej, że do hali Expo przenoszeni są chorzy znajdujący się w lepszym stanie - po to, żeby zwolnić miejsce dla osób, których przebieg choroby COVID-19 jest ciężki. 

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

- Wczoraj do szpitala tymczasowego przewiezionych zostało 16 chorych, dzisiaj kompletujemy kolejną grupę - mówił dyrektor Łukasz Zarychta. Przekazał, że w szpitalu stacjonarnym zajętych jest już 276 łóżek, najwięcej od początku pandemii. A chorych ciągle przybywa.

- Widząc tę dynamikę, wszystko wskazuje na to, że konieczne będzie uruchomienie kolejnych modułów szpitala tymczasowego - przekazał dyrektor. 

"Polska w najtrudniejszym momencie pandemii". Lista nowych obostrzeń.

Każda pomoc bezcenna

Obecnie - jak przekazał Łukasz Zarychta - większość kadry medycznej pracującej w szpitalu stanowią pracownicy szpitala im. Wł. Biegańskiego.

- Widząc napływ chorych, skierowałem dodatkowy zespół dyżurowy do pracy w szpitalu tymczasowym. Równocześnie wojewoda łódzki nakazał innym placówkom w województwie skierowanie personelu do pracy u nas - mówił dyrektor.

26 marca: 35 143 przypadki zakażażenia, 443 osoby zmarły
26 marca: 35 143 przypadki zakażażenia, 443 osoby zmarłyTVN24

Obecnie oddelegowani do pracy w szpitalu tymczasowym zgłaszają się, żeby dopełnić niezbędnych formalności.

- W ten weekend gotowi będziemy, żeby otworzyć moduł, w którym jest 28 dodatkowych łóżek. W gotowości jednak będziemy, żeby w każdej chwili rozszerzyć liczbę miejsc do 112 - dodał Zarychta.

W sile wieku

Ordynator szpitala tymczasowego, dr Grzegorz Cieśla poinformował, że chorzy są w różnym stanie: od dobrego poprzez średniociężki.

- Do teraz udało nam się wypisać sześciu pacjentów w zadowalającym stanie do domu. Nie wymagają oni tlenoterapii. Niestety, obserwacje są takie, że hospitalizacji wymagają ludzie w sile wieku. Najmłodsza osoba obecnie hospitalizowana jest z 1983 roku, ale problem dotyczy już dużej grupy trzydziestolatków. Przebieg choroby jest bardzo nieobliczalny - mówił ordynator.

Dodał, że pacjenci w szpitalu tymczasowego leczeni są w identycznym standardzie, co w szpitalu stacjonarnym:

- Nie mam żadnych uwag do zabezpieczenia sprzętowego i personalnego - zaznaczył. 

Szpital tymczasowy działa w hali Expo

Autor:bż/ec

Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: lodzkie.pl

Pozostałe wiadomości