TVN24 | Łódź

Koronawirus w klasztorze. Proboszcz nie żyje, sześciu duchownych zakażonych. Wierni objęci kwarantanną

TVN24 | Łódź

Aktualizacja:
Autor:
bż/gp
Źródło:
TVN24 Łódź/PAP
16 października: 7705 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; łącznie: 157 608TVN24
wideo 2/4
TVN2416 października: 7705 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; łącznie: 157 608

Łódzka kuria poinformowała o śmierci proboszcza franciszkańskiego klasztoru w łódzkich Łagiewnikach ojca Marka Zienkiewicza. Duchowny był zakażony koronawirusem, podobnie jak sześciu innych duchownych w zakonie. Na kwarantannę trafiły dzieci i ich rodziny, bo jeden z zakażonych udzielał pierwszej komunii świętej.

Proboszcz Marek Zienkiewicz zmarł w środę. Klasztorem franciszkanów kierował od sierpnia. Łódzka kuria poinformowała za pomocą mediów społecznościowych, że był zakażony koronawirusem. Miał 61 lat.

Dwóch innych zakonników jest obecnie hospitalizowanych. Pozostali franciszkanie są poddani kwarantannie w klasztorze. 

- Czterech pozostałych w zakonie duchownych również ma pozytywny wynik testu, ale nie wymagali hospitalizacji. Bez zakażania pozostają zatem dwie osoby przebywające na terenie klasztoru. W weekend będą ponownie testowane - mówi tvn24.pl Urszula Jędrzejczyk, szefowa łódzkiego sanepidu.

Sieć zakażeń

Łódzki sanepid informuje, że w zeszłą niedzielę jeden z księży z klasztoru udzielał dzieciom sakramentu Pierwszej Komunii Świętej. 

- Dochodzenie epidemiologiczne doprowadziło do tego, że siedmioro dzieci wraz z rodzicami już zostało objętych kwarantanną - informuje Urszula Jędrzejczyk.

Przyznaje, że sytuacja jest trudna, bo do sanepidu zgłaszają się osoby z seminarium duchowego, które również mają objawy zakażenia.

- Dotyczy to na razie siedmiu osób - zaznacza rozmówczyni tvn24.pl. Dodaje, że sanepid sprawdza jeszcze kontakty innego duchownego, który prowadził katechezę w czterech klasach szkoły podstawowej.

- Sprawdzamy, jak duża grupa dzieci mogła zostać narażona na zakażenie. Decyzje w tej sprawie będą zapadać w najbliższych godzinach - kończy Urszula Jędrzejczyk.

Komunikat opublikowany na stronie zakonulagiewniki.franciszkanie.pl

ZOBACZ: Nowe obostrzenia w strefie żółtej i czerwonej >>>

***

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś z uwagi na rosnącą liczbę zakażeń SARS-CoV-2 udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa w mszach świętych. Dyspensa obowiązuje do 15 listopada.

Hostia z ręki do ręki, spowiedź tylko za folią. Księża grupą szczególnie zagrożoną. "Jesteśmy na pierwszej linii frontu".

Autor:bż/gp

Źródło: TVN24 Łódź/PAP

Źródło zdjęcia głównego: lagiewniki.franciszkanie.pl

Tagi:
Raporty: