TVN24 | Łódź

Ciężarna izolowana, ale płód pod ciągłą kontrolą. Położna zdalnie monitoruje pracę serca dziecka

TVN24 | Łódź

Autor:
bż/ks
Źródło:
TVN24 Łódź
50 urządzeń do zdalnego KTG trafiło do szpitala w Zgierzu
50 urządzeń do zdalnego KTG trafiło do szpitala w ZgierzuTVN24 Łódź
wideo 2/3
TVN24 Łódź50 urządzeń do zdalnego KTG trafiło do szpitala w Zgierzu

Jedna z łódzkich firm medycznych przekazała 50 urządzeń do zdalnego badania KTG, pozwalającego między innymi na monitorowanie akcji serca płodu. Urządzenia trafiły do szpitala zakaźnego w Zgierzu (woj. łódzkie), skąd mają być przekazane ciężarnym leczonym w szpitalu oraz tym, które znajdują się w kwarantannie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE PRZEZ TVN24GO

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24 >>>

- Urządzenie wygląda jak zabawka, ale dzięki niemu ciężarne, zakażone kobiety albo objęte kwarantanną, mogą czuć się spokojne, że stan ich dziecka jest w porządku. To gigantyczna wartość dla ich psychiki i bezpieczeństwa płodu - mówi Jolanta Parafiniuk, szefowa położnych w zgierskim szpitalu, który na czas pandemii COVID-19 został zmieniony na placówkę zakaźną. Sprzęt przekazany przez jedną z firm medycznych, pozwala ciężarnym samodzielnie wykonać badanie KTG, które polega na monitorowaniu akcji serca płodu oraz skurczy mięśni macicy. Zgierski szpital będzie teraz dystrybuował urządzenia pomiędzy hospitalizowane pacjentki w ciąży. Trafią one także do ciężarnych, które - decyzją sanepidu - znalazły się w kwarantannie.

Położna online

- Ciężarna może łatwo założyć urządzenie i połączyć się z nim poprzez telefon. Dane z odczytu są na bieżąco przesyłane do centrum firmy, w której przez całą dobę dyżurują położne - tłumaczy Jolanta Parafiniuk. Jeżeli odczyt będzie niestandardowy, położna telefonicznie skontaktuje się z pacjentką i na przykład poleci poprawienie urządzenia na brzuchu.

- Niepokojące zapisy mogą też sprawić, że położna wdroży procedurę alarmową i - w konsultacji z ciężarną - wezwie pomoc medyczną - tłumaczy Piotr Borowski, reporter TVN24, który zajął się sprawą. Dziennikarz dotarł do kobiet, które już używają sprzętu do zdalnego badania KTG.

Tętno płodu może być monitorowane zdalnie
Tętno płodu może być monitorowane zdalnie02.04. | TVN24 Łódź

- Najważniejsze, że czujemy się bezpieczne w tym trudnym okresie. Bezpieczeństwo moje i mojego maluszka jest dla mnie najważniejsze. To urządzenie daje mi komfort, że wszystko jest pod kontrolą - mówiła Iwona Nowak w zaawansowanej ciąży. Podobny sprzęt do zdalnego badania KTG ma dzisiaj trafić też do innych placówek w kraju, między innymi do szpitala w Rzeszowie.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:bż/ks

Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości