TVN24 | Łódź

Kabel od prodiża "resetuje ustawienia fabryczne dziecka"? Ksiądz "żartował", ale nie wszystkich ubawił

TVN24 | Łódź

Autor:
Źródło:
TVN24 Łódź
Ksiądz został ukarany przez kurię, która teraz przeprasza za jego "żart"
Ksiądz został ukarany przez kurię, która teraz przeprasza za jego "żart"TVN24 Łódź
wideo 2/3
TVN24 ŁódźKsiądz został ukarany przez kurię, która teraz przeprasza za jego "żart"

Internetowy wpis księdza z parafii pod Skierniewicami (woj. łódzkie) wywołał falę oburzenia: duchowny zamieścił zdjęcie zwiniętego kabla elektrycznego, które opatrzył komentarzem, że można dzięki niemu "przywrócić ustawienia fabryczne" dzieciom, biorącym udział w protestach Strajku Kobiet. Duchowny w rozmowie z tvn24.pl przekonywał, że to był tylko żart, ale jego przełożeni nie wydają się być ubawieni i za wpis przepraszają. 

Na księdza Dariusza Drzewieckiego z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeruzalu Skierniewickim wylała się fala krytyki – internauci zarzucają mu między innymi namawianie do przemocy wobec dzieci. Dlaczego? Bo we wtorek na Facebooku zamieścił wpis o następującej treści:

"Drodzy Rodzice młodzieży biorącej udział w strajku kobiet i demolujących mienie publiczne.. Chcę Wam przypomnieć, że tym kablem możecie przywrócić Waszemu dziecku ustawienia fabryczne" (pisownia oryginalna). 

Pod tymi dwoma zdaniami zamieścił zdjęcie zwiniętego kabla elektrycznego. Wpis błyskawicznie zyskał popularność w sieci – najwięcej oglądających zareagowało emotikonem wyrażającym oburzenie. Drudzy pod względem liczebności byli odbiorcy, których wpis księdza ubawił. Ci, którym nie było do śmiechu, podkreślali, że ksiądz promuje wobec dzieci jako narzędzie wychowawcze. 

Nie brakowało też głosów internautów, którzy we wpisie widzieli żart, ale wyjątkowo niesmaczny: "Kościół powinien stawiać się za najsłabszymi, a nie kpić z tych, wobec których używana jest przemoc" – pisała jedna z internautek.

Wpis niedługo potem został usunięty przez administrację Facebooka. Sam duchowny to skomentował kolejnym wpisem – poinformował, że "padł ofiarą zmasowanego ataku" i "przez godzinę blokował lewicujących przyjaciół".

Kuria przeprasza i każe księdzu milczeć

W rozmowie z tvn24.pl ksiądz Dariusz Drzewiecki podkreślał, że to był "czarny humor". Obszernie skomentował całe zajście, ale niestety do momentu publikacji tego artykułu nie autoryzował swoich wypowiedzi.

I wszystko wskazuje na to, że autoryzacji się nie doczekamy. A to dlatego, że - jak się dowiedzieliśmy - niedługo po rozmowie z nami miał spotkanie z biskupem łowickim Andrzejem Dziubą. Po jego zakończeniu kuria łowicka opublikowała oświadczenie, w którym przeprasza wszystkich za kontrowersyjny wpis i - w imieniu zainteresowanego księdza - tłumaczy, że jego intencją "nie było nawoływanie do popełnienia przestępstwa względem młodzieży".  

Kuria w dalszej części oświadczenia podkreśla, że w żaden sposób nie utożsamia się z wypowiedziami księdza Drzewieckiego, które są "niezgodne z nauczaniem Kościoła i aktualnie obowiązującym porządkiem prawnym". Przełożeni księdza zaznaczają, że diecezja "z najwyższą powagą" podchodzi do dobra dzieci, młodzieży oraz ich bezpieczeństwa.

Jednocześnie podpisany pod komunikatem ks. Zbigniew Kielan, rzecznik łowickiej kurii, wyraża "ubolewanie nad zaistniałym zdarzeniem".

Dodaje przy tym, że ksiądz Dariusz Drzewiecki ma zakaz publicznych wypowiedzi i w mediach społecznościowych. Duchowny ma też usunąć profil, na którym pojawiły się kontrowersyjne treści i na przyszłość - jak miał obiecać przełożonym - będzie kierował się "taktem wypowiedzi, aby nie generować niepożądanych emocji".

Treści na profilu "Jeruzal Jeruzal" już chwilę po godzinie 13 w środę były niepubliczne.

W związku z publikacjami postów Księdza Dariusza Drzewieckiego na portalu Facebook w szczególności posta z dnia 02 lutego 2021 nt. udziału młodzieży w strajkach, Kuria Diecezjalna Łowicka oświadcza: - Ksiądz Administrator Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeruzalu Skierniewickim po rozmowie z Księdzem Biskupem Andrzejem F. Dziubą Biskupem Łowickim i otrzymanym upomnieniu, przeprasza wszystkich, którzy mieli prawo poczuć się tymi wypowiedziami urażeni - jak wyznaje jego intencją „nie było nawoływanie do popełnienia przestępstwa względem młodzieży”, - Kuria Biskupia w żaden sposób nie utożsamia się z prywatnymi poglądami i wypowiedziami Księdza Dariusza niezgodnymi z nauczaniem Kościoła i aktualnie obowiązującym porządkiem prawnym, ubolewa nad zaistniałym zdarzeniem oraz wydaje zakaz publicznych wypowiedzi w mediach społecznościowych, - Kościół Łowicki, kierując się ewangelicznym przesłaniem „cokolwiek uczyniliście jednemu z braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” dobro dzieci i młodzieży, oraz ich bezpieczeństwo traktuje z najwyższą powagą. Ksiądz Dariusz Drzewiecki oświadcza, że usunie wszystkie zamieszczone na portalu treści wraz z profilem „Jeruzal Jeruzal”, a w przyszłości będzie kierował się właściwym taktem wypowiedzi, tak aby nie generować niepożądanych emocji.

Ksiądz nie może już się publicznie wypowiadać

Autor:

Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: Google Street View/Facebook

Pozostałe wiadomości