Łódź

Guzik bezpieczeństwa uratuje kierowcę? MPK deklaruje po ostatniej napaści

Łódź

Atak na kierowcę autobusu skłonił MPK do działania
TVN24 ŁódźMPK chce zmian po ataku na swojego pracownika

Guzik bezpieczeństwa uchroni kierowców autobusów przez atakami agresywnych pasażerów? System już działa w części pojazdów, ale chcemy go rozwijać - deklaruje łódzkie MPK. Policja wciąż szuka mężczyzny, który zwyzywał kierowcę i skopał jego "kabinę", co zarejestrował monitoring, a co pokazaliśmy na portalu we wtorek.

Co roku w łódzkich autobusach i tramwajach dochodzi do 200 aktów wandalizmu. Najczęściej kończy się na zniszczonym mieniu, ale nierzadko ofiarą agresji padają pracownicy. We wtorek na tvn24.pl pisaliśmy o ataku na kierowcę w centrum Łodzi. Po tych wydarzeniach działać postanowił łódzki przewoźnik.

- Planujemy wprowadzić specjalny system alarmowy we wszystkich należących do nas pojazdach. Dzięki niemu, będziemy mogli od razu reagować na niebezpieczne sytuacje - mówi Sebastian Grochala, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Łodzi.

Przekaz na żywo

Jak funkcjonuje taki system bezpieczeństwa?

- W momencie zagrożenia pracownik może nacisnąć ukryty przycisk, który sprawia, że obraz z kamer na pokładzie pojazdu zaczyna być na bieżąco wysyłany do dyspozytora - tłumaczy Grochala.

Dzięki temu, dyspozytor może od razu ocenić zagrożenie i reagować.

- System był zainstalowany w pojeździe, w którym ostatnio został zaatakowany nasz kierowca. Niestety, w wielu pojazdach pracownik nie mógłby skorzystać z tej opcji - zaznacza Grochala.

- Możliwość podglądu obrazu z kamer to wciąż rzadkość. Liczba pojazdów, w których system działa jest bardzo nieznaczna – przyznaje Krzysztof Frątczak, szef związków zawodowych w łódzkim MPK.

MPK wciąż liczy, ile może kosztować włączenie do systemu pozostałych autobusach i tramwajach.

Dźwięk już jest

Na razie do dyspozycji wszystkich pracowników w Łodzi jest system oparty na systemie dźwiękowym. Po naciśnięciu guzika alarmowego, dyspozytor słyszy to, co rejestrują mikrofony w kabinie.

- To też bardzo istotne, bo czasami na tej podstawie dyspozytor może podjąć decyzję np. o wezwaniu policji, nawet jeżeli kierowca nie może swobodnie rozmawiać - mówi Grochala.

MPK zaznacza przy tym, że planuje zainstalować kamery monitoringu we wszystkich swoich pojazdach. O ile niemal wszystkie autobusy są wyposażone w kamery, o tyle w połowie tramwajów kamer wciąż nie ma.

Atak na kierowcę autobusu nagrały kamery
Atak na kierowcę autobusu nagrały kamerynagranie z monitoringu/łódzka policja

Atak na motorniczego

Policja wciąż szuka mężczyzny, który zaatakował kierowcę miejskiego autobusu w zeszłym miesiącu. Agresywny pasażer uderzał pięścią w szybę i kopał drzwi do kabiny kierowcy. Na szczęście nie dostał się do środka. Całe zdarzenia zarejestrowały kamery w autobusie.

- Prowadzimy czynności w sprawie kierowania gróźb karalnych i niszczenie mienia – mówi podinsp. Joanna Kącka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Napastnikowi – o ile uda się go zatrzymać – będzie grozić do 5 lat więzienia.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Mapa Targeo

Autor: bż / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: nagranie z monitoringu/łódzka policja

Pozostałe wiadomości