Grzegorz Ryś nowym metropolitą łódzkim

Łódź

TVN24 ŁódźNowy metropolita ma 53 lata

Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś został mianowany przez Papieża Franciszka nowym metropolitą łódzkim. Zastąpi arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który w styczniu został mianowany metropolitą krakowskim.

Biskup Ryś jest zaangażowany w dialog ekumeniczny i międzyreligijny. Zainicjował m.in. spotkania w intencji pokoju z udziałem wyznawców Chrześcijaństwa, Judaizmu i Islamu - "Echo Asyżu" w Krakowie. Od 2012 r. jest członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Nowy metropolita od lat jest też zaangażowany w Dzieło Nowej Ewangelizacji, między innymi jako przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. To historyk i teolog, autor m.in. tekstów Drogi Krzyżowej podczas ŚDM Kraków 2016 oraz rozważań przed uroczystościami 300-lecia koronacji Matki Bożej Częstochowskiej.

Duchowny jest też obecny w przestrzeni wirtualnej - ma swoją stronę internetową, gdzie zamieszczane są między innymi konferencje i homilie, a jego profil na Facebooku liczy ponad 14 tys. fanów.

Z Krakowa do Łodzi

Nowy arcybiskup ma 53 lata. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego w Katedrze wawelskiej. Biskupem jest od siedemnastu lat.

Biskup Ryś studiował na Wydziale Teologicznym oraz na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, a także w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej.

Święceń prezbiteratu udzielił mu 22 maja 1988 r. w katedrze na Wawelu kardynał Franciszek Macharski. Jest członkiem zespołu redakcyjnego "Tygodnika Powszechnego", a także publicystą "Znaku", "Analecta Cracoviensia" i "Przewodnika Katolickiego" i autorem książek.

Nominację na biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej otrzymał 16 lipca 2011 roku od papieża Benedykta XVI. Jest kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Autor: bż / Źródło: TVN24 Łódź, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24