Bełchatów walczy o architektonicznego Oscara

Bartłomiej SenkowskiArchitekci już teraz mówią o dużym sukcesie

Siedziba PGE Górnictwo i Energia Konwencjonalna znalazła się wśród pięciu najlepszych biurowców świata. Prestiżowy magazyn Archdaily nominował polski projekt do nagrody Building Of The Year. - To już jest wielki sukces - podkreślają nominowani architekci.

Budynek zaprojektowany przez warszawskich architektów, Adama Figurskiego i Adama Białobrzeskiego pokonał na swej drodze niemal 300 innych projektów, które dostały się do konkursu (wszystkich zgłoszeń było ponad 3,5 tys.)

- Możemy powiedzieć, że na ostatniej prostej rywalizujemy z architektonicznymi gwiazdami. Sama obecność w tym gronie to duże osiągnięcie - mówi w rozmowie z tvn24.pl Adam Białobrzeski.

O tym, który z budynków zostanie najlepszym biurowcem na świecie zadecydują głosy internautów. Na polski projekt można głosować do czwartku pod tym adresem.

Prestiżowa nominacja

Polscy architekci zostali docenieni przez ekspertów z Archdaily, jednego z najbardziej znanych portali poświęconym architekturze. Miesięcznie strony amerykańskiego serwisu odwiedza nawet 70 milionów czytelników.

- Archdaily ma charakter opiniotwórczy, jest stale obserwowany przez wydawców pism i albumów o architekturze na całym świecie. Dlatego nominacja nas niezmiernie cieszy - podkreśla Paweł Pasławski z biura prasowego PGE Górnictwo i Energia Konwencjonalna, które mieści się w nominowanym budynku.

Szkło, stal i kolory

Budynek PGE w Bełchatowie został otwarty w maju 2013 roku. Gmach ma kształt litery "L". W konstrukcji dominują nowoczesne materiały. Czarna elewacja kontrastuje z pomarańczową klatką schodową.

- Całość jest bardzo przejrzysta. Przekornie uznaliśmy, że skoro właściciel budynku produkuje prąd, to my maksymalnie zmniejszmy jego zużycie - mówi Adam Białobrzeski i dodaje, że aż 90 proc. powierzchni korzysta ze światła słonecznego.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Mapa Targeo

Autor: bż / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: Bartłomiej Senkowski

Pozostałe wiadomości