250 animacji z całego świata na Se-Ma-For Film Festival

Ruszył festiwal animacji
TVN24 ŁódźFestiwal animacji rozpoczął się w Łodzi

Pierwszy w Europie festiwal poświęcony animacji rozpoczął się w czwartek w Łodzi. Na miłośników filmu animowanego czeka 250 animacji z całego świata oraz wybitni goście, którzy na specjalne zaproszenie przyjechali do Łodzi. Wśród z nich m.in. Mike Silk, aktor który podkłada głos do bajek (m.in. Johny Bravo czy Scooby Doo)

– To festiwal, który pokazuje jak niezwykłą dziedziną sztuki jest animacja. Podobnych wydarzeń na całym świecie jest zaledwie kilka – mówi Zbigniew Żmudzki, dyrektor studia Se-Ma-For w Łodzi. – Łódź jest świetnym miejscem na spotkania związane z animacją ze względu na bogate tradycje – dodaje.

Animacja to frajda

– To ciężka praca, ale nie zmienia to faktu, że zajęcie to przynosi mnóstwo radości. Każdego dnia jesteś jednym z wielu zwariowanych kreskówkowych postaci – mówi Mike Silk, którego głos możemy usłyszeć m.in. w bajce o Scooby Doo.

– W dobie filmów 3D i wysokobudżetowych bajek animacja zawsze znajdzie miejsce wśród najmłodszych widzów. Dzieci zawsze z zaciekawieniem obserwują animację – mówi Paulina Zacharek, dyrektor Muzeum Animacji. – Dodatkowo zawsze będzie ona ładniejsza niż średniej klasy produkcja. Poza tym lalki zawsze zostają i najmłodsi mogą w każdej chwili obejrzeć je z bliska – dodaje.

Walka o statuetki

Najważniejszym wydarzeniem festiwalu jest międzynarodowy konkurs na najlepszą animację Stop Motion i konkurs na najlepszą polską animację. – Międzynarodowy konkurs podzieliliśmy na trzy kategorie: profesjonalną, studencką oraz dla dzieci. Do konkursu zostało zgłoszonych łącznie 60 filmów – informuje Marta Mękarska, rzecznik festiwalu.

O nagrodę na najlepszą polską animację powalczy 20 produkcji. Filmy oceni międzynarodowe jury, któremu przewodniczy Rene Chéniér z National Film Board of Canada.

Zwycięzcy poszczególnych konkursów zostaną nagrodzeni statuetkami małego i dużego Piotrusia. – Nazwa nagrody wzięła się od Piotrusia i Wilka. Film zdobył statuetkę Oscara 2007 za najlepszy krótkometrażowy film animowany – przypomina Marta Mękarska.

Dziecięce jury

W tym roku po raz pierwszy w jury zasiądą także najmłodsi. – Dzieci będą miały odrębny głos w konkursie na najlepszą animację Stop Motion – mówi Mękarska.

Animacje będą wyświetlane codziennie. Wśród projekcji znajdują się m.in. pełnometrażowe produkcje Michela Ocelota, filmy z Argentyny czy Polski. Dla nieco starszych dzieci przygotowano projekcje dotyczące życia i twórczości H.C. Andersena.

Autor: JZ/par / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: Kadr z filmu animowanego "Focus"

Pozostałe wiadomości