Karambol we mgle. Najtragiczniejszy wypadek "majówki"

TVN24

TVN24 ŁódźZobacz, jak mogło dojść do tragedii

- Na autostradzie lub ekspresówce nie wolno się zatrzymywać, nawet przy bardzo gęstej mgle - alarmuje policja, która przypomina, że właśnie taki błąd mógł przyczynić się do karambolu pod Rawą Mazowiecką, w której zginęły trzy osoby.

Tuż przed tragedią, do której doszło na S8 w Kowiesach (woj. łódzkie) z powodu gęstej mgły na drodze zatrzymała się kobieta prowadząca samochód osobowy.

- To błąd, przy niewielkiej widoczności inni kierowcy nie mogli się spodziewać, że za chwilę uderzą w stojący pojazd - podkreśla w rozmowie z tvn24.pl st. asp. Marzanna Boratyńska z łódzkiej drogówki.

- Tam, gdzie samochody mogą się rozpędzać do dużych prędkości, czyli na autostradach czy drogach ekspresowych, nie wolno się zatrzymywać z wyjątkiem miejsc do tego wyznaczonych - dodaje policjantka.

Po pierwsze: jedź dalej

Jak powinien zatem zachować się kierowca przy bardzo małej widoczności?

- Włączyć wszystkie światła przeciwmgłowe i powoli jechać prawym pasem - radzi st. asp. Boratyńska.

Dzięki temu - jak dodaje policjantka - będzie miał możliwość reagowania, kiedy zobaczy niebezpieczną sytuację.

- Dostosujmy prędkość do widoczności, może to być nawet 20 km/h, ważne, żeby pojazd i kierowca byli w gotowości do przyspieszenia albo hamowania - dodaje.

Po drugie: nie bój się trąbić

Przy mocno ograniczonej widoczności kierowca może przy wyprzedzaniu trąbić.

- Sygnały dźwiękowe poinformują innych użytkowników ruchu o naszej obecności. Taka informacja może być bezcenna w trudnych warunkach - zaznacza Marzanna Boratyńska.

Koszmar na S8

Zastosowania tych rad najprawdopodobniej zabrakło w sobotę na S8 w Kowiesach (łódzkie). Na ekspresówce zderzyło się łącznie 11 samochodów, w tym dwa ciężarowe. Na miejscu zginęły trzy osoby: 35-letni mężczyzna, 37-letnia kobieta oraz dziecko w wieku ok. 4 lat.

Okoliczności wypadku bada prokuratura, a wstępne ustalenia policji wskazują, że z powodu gęstej mgły na lewym pasie drogi ekspresowej swój pojazd zatrzymała kobieta jadąca samochodem osobowym. Chwilę później w tym miejscu doszło do tragedii.

04.05.2014 | Nocny karambol na S8. Zginęły trzy osoby
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN

Zobacz materiał "Faktów" TVN.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Mapa Targeo

Autor: bż/mz / Źródło: TVN24 Łódź