Rozkosz stopy i jej udręka. Te buty trzeba zobaczyć

TVN24

V&A museumWystawa "Shoes: Pleasure and Pain" w Victoria and Albert Museum w Londynie

Baleriny z początku XX wieku, sandały ze starożytnego Egiptu i przypominające wieżowiec koturny zaprojektowane przez Zahę Hadid. Te oraz wiele innych modeli butów można od soboty oglądać na wystawie pod bardzo stosownym tytułem "Shoes: Pleasure and Pain", czyli "Buty: Rozkosz i Udręka".

Najstarsze eksponaty pochodzą ze starożytnego Egiptu, najnowsze z zeszłego sezonu, który dla świata mody jest również odległą przeszłością. W sumie kuratorzy wystawy w Victoria and Albert Museum zebrali dwieście butów o różnych rozmiarach, długościach, wysokościach i przeznaczeniu. Są tu niewiarygodnie wysokie koturny zwane chopines lub zaccol, w których chodziło się w renesansowej Wenecji. But dodawał nawet pół metra wzrostu, ale nosząca je elegantka często potrzebowała dla zachowania równowagi mieć przy sobie służącą.

W takich butach chodziło się w XVII wieku w Wenecji
V&A museum

Ukochany terror

Na wystawie można obejrzeć też bardziej nowoczesne modele, na przykład wymyślone w latach 50. szpilki, czyli pantofelki na bardzo cienkich obcasach, których autorstwo przypisuje się sławnym szewcom XX wieku - Rogerowi Vivierowi i Salvatore Ferragamo, ale tak naprawdę wymyślił je fizyk Olbrecht Kliczka w latach 20. zeszłego stulecia. Bo estetyka to jedno, a matematycznie wyliczona stabilność obcasa drugie.

Buty od podeszwy

Wśród eksponatów znajdują się też buty, których najbardziej charakterystyczną częścią jest krwistoczerwona podeszwa. Chodzi oczywiście o szpilki zaprojektowane przez Christiana Loubutina, który mawia: - Nie zniósłbym, gdyby ktoś spojrzał na moje buty i powiedział "O Boże! Wyglądają na takie wygodne!".

Z kolei najbardziej seksowna kobieta w historii świata, Marilyn Monroe, która piłowała obcas jednego buta, aby w trakcie chodzenia zmysłowo kołysać biodrami, powiedziała: - Nie wiem kto wynalazł buty na wysokich obcasach, ale wszystkie kobiety zawdzięczają mu wiele.

Wystawa "Shoes: Pleasure and Pain" będzie otwarta od soboty 13 czerwca do 31 stycznia 2016 roku.

Autor: sol\mtom / Źródło: tvn24.pl, vam.ac.uk