Nie żyje operator filmowy Maciej Kijowski

TVN24


W wieku 82 lat zmarł operator filmowy Maciej Kijowski, autor zdjęć do ponad 50 filmów i seriali m.in. "Komedii małżeńskiej", "Diabła" czy "Dwóch ludzi z szafą" - poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Maciej Kijowski urodził się 1 stycznia 1935 r. w Bereźnie (obecnie Białoruś). Studia na Wydziale Operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi ukończył w 1959 r. Wtedy stworzył zdjęcia m.in. do legendarnej etiudy Romana Polańskiego - "Dwóch ludzi z szafą".

W latach 60. pracował jako operator kamery m.in. na planie "Wyspy złoczyńców", "Matki Joanny od Aniołów", "Soli ziemi czarnej", "Wszystko na sprzedaż" czy "Trzeciej części nocy". Reżyserami tych produkcji byli: Jerzy Kawalerowicz, Andrzej Wajda, Stanisław Jędryka, Andrzej Żuławski i Kazimierz Kutz. W 1972 r. zadebiutował jako samodzielny operator zdjęciami do "Diabła" Andrzeja Żuławskiego.

Współpracował z legendami

Maciej Kijowski był autorem zdjęć do ponad 50 filmów i seriali, m.in.: "Drzwi w murze", "Najważniejszego dnia życia", "Zaklętego dworu", "Gwiazd porannych", "Bołdyna", "Kamiennych tablic", "Dziewczyny z Mazur", "Komedii małżeńskiej", "Wrzeciona czasu" i "Słonecznego zegara". Wtedy współpracował m.in. z takimi reżyserami jak: Roman Załuski, Andrzej Kondratiuk, Wiesław Romanowski czy Julian Dziedzina. Był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Zmarł 30 listopada w Warszawie. Nabożeństwo żałobne w jego intencji odbędzie się we wtorek o godz. 12.00 w kościele Św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie.

Autor: tmw//rzw / Źródło: PAP