Nie żyje Udo Jürgens, legenda piosenki

Kultura i styl

Wikipedia | HeinrichZmarł Udo Jürgens

Udo Jürgens zmarł w niedzielę na atak serca. Miał 80 lat - poinformowali jego współpracownicy. Na początku grudnia Juergens, który w ciągu swej kariery sprzedał ponad 100 mln płyt, dał swój ostatni koncert.

Jeden z najpopularniejszych piosenkarzy niemieckojęzycznych dostał ataku serca podczas spaceru w miejscowości Gottlieben na północnym wschodzie Szwajcarii, gdzie mieszkał. Artysty nie udało się uratować, choć natychmiast przetransportowano go do szpitala - poinformowała agencja, która go reprezentowała - Publicum pm. Juergens urodził się w Austrii. W 2007 r. otrzymał też szwajcarskie obywatelstwo.

Nagrał ok. 50 albumów

Dyrektor jego tournee Freddy Burger i orkiestra Pepe Lienharda w komunikacie napisali, że "są wstrząśnięci i zaskoczeni nagłą śmiercią przyjaciela i wielkiego artysty po ogromnym sukcesie jego ostatniego koncertu". Odbył się on 7 grudnia w Zurychu. Juergens skomponował ponad tysiąc piosenek, z których wiele okazało się przebojami. Nagrał ok. 50 albumów i sprzedał ponad 100 mln płyt. Karierę rozpoczął w latach 50. XX wieku, a nabrała ona tempa wraz z piosenką "Merci cherie". Śpiewając ten utwór w 1966 r. wygrał konkurs Eurowizji.

Znany kompozytorSteindy (talk) | Wikipedia

Autor: bieru//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Heinrich